6 pastí, které na vás číhají při vyjednávání platu
19 sept 2024
6 min
Řešení peněz je pro mnoho uchazečů před příchodem na přijímací pohovor tím největším strašákem. Češi jsou experti na to, jak se vyhnout mluvení o finančních otázkách, a proto je velmi snadné na pohovoru udělat nějaké faux pas, když dojde na plat. Jakým největším chybám byste se tedy měli během vyjednávání o odměnách vyhnout? Existuje nějaký návod, jak to udělat, aby tento klíčový moment dopadl zcela dle vašich představ?
Podle studie společnosti Apec zveřejněné v říjnu 2023 si chce šest z deseti pracovníků měnících práci vyjednat lepší platové podmínky. Do vyjednávání o platu se přitom pouštějí častěji muži než ženy (61 % vs. 55 %). Mnoho pracovníků váhá, jestli se do vyjednávání vůbec pustit, protože si nemyslí, že jsou v pozici, kdy si to mohou dovolit. Tento dojem má 20 % žen a 7 % mužů. Za touto neochotou bude asi do jisté míry nedostatek sebevědomí. Nicméně schopnost vyjednávat o platu je dovednost jako každá jiná: taky se ji můžete naučit. Léo Bernard a Virgile Raingeard jsou tu od toho, aby vás na tuhle část přijímacího řízení co nejlépe připravili, abyste se nenechali se chytit do žádné léčky a překonali všechno předsudky.
Faux pas č. 1: Neznat vlastní tržní hodnotu
Mezi nejčastější chyby, kterých se uchazeči dopouštějí, můžeme bezpochyby zařadit nepřipravenost. „Příliš často se stává, že uchazeč přijde na pohovor a nemá nejmenší ponětí o tom, jak se v oboru pohybují platy. Je to skoro neodpustitelné – vždyť kdo by šel na pohovor, aniž by si to předtím zkusil dohledat!“ říká Virgile Raingeard, ředitel společnosti nabízející software pro řízení mzdové politiky Figures.
Camille (28) pracuje v marketingu a vzpomíná na svůj úplně první pohovor: „Když se mě tenkrát zeptali, jaké mám představy o platu, začala jsem koktat. Nevěděla jsem, že se to bude řešit tak brzy, nevěděla jsem, kolik se v tomhle oboru normálně bere… A tak jsem prostě řekla nějaké náhodné číslo.“ Byly to chvíle plné nervů, které si ale mohla ušetřit, kdyby věnovala alespoň trochu času přípravě. „Nejhorší bylo, když jsem se dostala na samý konec výběrového řízení. Nabídli mi tu práci za vyšší plat, než o jaký jsem si původně řekla. Tehdy mi došlo, že jsem si to pokazila, protože jsem mohla požadovat ještě daleko víc.“
Odborníci radí: Nejdůležitější je získat si potřebné informace před pohovorem, říká Virgile Raingeard. „Můžete vyjít ze svého současného platu a říct ‚chtěl/a bych vydělávat víc, než kolik mám teď‘. Ale myslím si, že chytřejší je zjistit si situaci na trhu, třeba si přečíst přehledy personálních agentur nebo se podívat na jiné inzeráty, kolik nabízejí. Díky získaným informacím můžete mít přehled o realistickém platovém rozpětí a konverzaci o platu pak můžete vést zcela objektivně a profesionálně.“
Léo Bernard zase doporučuje chodit na pohovory pravidelně, abyste měli přehled o aktuální situaci a věděli, jaká panují na trhu očekávání. „Nemusíte zrovna hledat novou práci, ale když budete chodit na pohovory jen tak, budete vědět, jak to vypadá s platy v oboru a získáte argumentační výhodu. Až se pak jednou rozhodnete hledat jinou práci, budete lépe připraveni,“ vysvětluje.
Faux pas č. 2: Bojíte se vyjednávat
Lidé si pořád ještě mylně myslí, že vyjednávat o platu se nesluší. Proto někteří uchazeči během pohovoru často váhají s odpovědí na otázky ohledně finančních očekávání nebo odpovídají vyhýbavě. Realita je ale taková, že podobné váhání je může přijít pěkně draho (a to doslova). Léo Bernard si myslí, že je to způsobeno z velké části kulturou: „Peníze jsou velké tabu, stejně jako politika nebo náboženství. Lidem je velmi nepříjemné, když mají otevřeně řešit plat.“ Stejně to vidí i Virgile Raingeard: „Umění vyjednávat je důležitá dovednost. Někteří to ale vnímají spíš jako druh konfliktu, ze kterého nemají dobrý pocit. Každý ví, jak je to důležité, ale nikomu se do toho nechce.“
Odborníci radí: Jestli chcete překonat typicky české rozpaky a nebát se mluvit o penězích, začněte si vyjednávání trénovat: „Klíčem k úspěchu je příprava a trénink. Musíte si uvědomit, jakou máte cenu, a připravit se o ni bojovat.“ A když už budete sedět na pohovoru, doporučuje náš odborník, abyste už od začátku vsadili na upřímnost. Například následovně: „Pokud mi nemůžete zaručit, že u vás dostanu minimálně XY korun, pak nemá smysl ztrácet čas.“
Faux pas č. 3: Nemluvit „stejným jazykem“ jako náborář
Léo Bernard varuje ještě před jednou pastí, do které se mohou uchazeči během dohadování o platu chytit. „Uchazeči často přemýšlejí v čistém měsíčním platu, zatímco náboráři v hrubém, nebo dokonce ročním,“ upozorňuje odborník. Rozdílná terminologie může vést k velkým nedorozuměním. Ale nejde jen o rozdíl mezi hrubým a čistým platem, zmatek může nastat i kvůli dalším faktorům. Někteří uchazeči například hovoří o platu, aniž by do něj zahrnovali bonusy nebo zaměstnanecké benefity, zatímco zaměstnavatel tyhle věci do svých výpočtů zahrnout může.
Zavádějící je také mluvit o fixním platu a nezohlednit potenciální bonusy. Marie (30) si vzpomíná na jeden velmi ošidný pohovor: „V jedné fázi pohovoru jsem dostala otázku, jaký mám aktuálně plat. Řekla jsem jim tedy svůj fixní plat, nepřičetla jsem k němu ale každoroční prémie. Kvůli tomu pak podcenili částku, na kterou jsem si ve skutečnosti přišla, a nabídli mi daleko méně peněz, než kolik jsem brala do té doby.“
Odborníci radí: Jestli se chcete vyhnout podobnému nedorozumění, dodržujte rady Léo Bernarda: „Jasně a konkrétně vyjádřete svá očekávání. Vždy řekněte, jestli myslíte hrubý nebo čistý plat. Nezapomínejte započítat všechny složky platu, jako jsou prémie a benefity.“ Abyste se vyhnuli jakémukoli nedorozumění, musíte být na stejné vlně, jako osoba za stolem před vámi, vyjednávání pak bude daleko snazší.
Faux pas č. 4: Přiznat aktuální plat
Virgile Raingeard kategoricky tvrdí: „Neexistuje žádný pádný důvod k tomu se uchazeče ptát, kolik vydělává v současné práci. Když odpovíte, pomůžete tím jenom jim.“ Takže jestli se vás na pohovoru ptají, kolik máte teď, je to jen proto, že chtějí získat lepší vyjednávací pozici. „První číslo, které zazní, bude pak také to, kolem kterého se bude točit celé další vyjednávání,“ vysvětluje ředitel společnosti Figures. Podobnou praxi by však mohla už v brzké době zakázat evropská směrnice o transparentnosti odměňování.
Odborníci radí: Jak se tedy z téhle otázky obratně vyvléknout? Náš expert tvrdí, že nejlepší je přehodit odpovědnost za vyjednávání zpátky na náboráře: „Našel jsem podobné pozice, kde se nabízelo od X do Y. To mi přijde jako dobré platové rozpětí. Ale hlavně by mě zajímalo, jak to vidíte vy a jak zajistíte, že jsou vaši zaměstnanci odměňováni férově,“ uvádí jako vzorovou odpověď Virgile Raingeard.
Faux pas č. 5: Zapomínat na „extra“ příspěvky
Jestli se budete soustřeďovat čistě jen na plat a zapomenete vyjednávat o dalších výhodách, pak se dopustíte strategické chyby. „Mnoho uchazečů se zaměří výhradně na základní složku platu a zapomenou, že existuje celá řada dalších výhod, které je potřeba dojednat,“ zdůrazňuje Léo Bernard. Různé benefity mohou také fungovat jako takový kompromis, když vám nabídnou plat nižší, než v jaký jste doufali. „Musíte zmapovat všechny svoje možnosti,“ říká náš odborník. Za zvážení určitě stojí prémie, podíly ze zisku, opce na firemní akcie, dobré pojištění nebo příspěvky na spoření nebo na důchodové pojištění. Také nezapomínejte na další benefity, jako je třeba firemní auto, proplácení nákladů na dopravu, stravenky nebo nadstandardní služby na pracovišti, jako je například tělocvična nebo firemní školka.
Odborníci radí: „Jestli během pohovoru zjistíte, že jste uvázli na mrtvém bodě (protože už z nich prostě víc nedostanete), zkuste se zeptat na další možné výhody. Někdy je možné upravit smluvní podmínky tak, že vám to vynahradí nižší plat,“ navrhuje odborník. Když například do platového balíčku přihodíte další dny na home-officu, odborná školení, dovolenou navíc nebo flexibilní pracovní dobu, jeho celková hodnota se může celkem znatelně zvýšit.
Faux pas č. 6: Urazit se kvůli podřadné nabídce
Může pro vás být sice zklamáním, že vám nabídli míň peněz, než si představujete, ale měli byste na to umět správně zareagovat, abyste neohrozili své šance na to, že vám tu práci skutečně nabídnout. Musíte najít zlatou střední cestu mezi snahou jasně vyjádřit své potřeby a otevřeným přístupem k vyjednávání.
Přesně takhle na to šla Marie, když se zamotala do vyjednávání kvůli špatně vysvětlenému aktuálnímu platu. „Musela jsem jim vysvětlit situaci i to, že jsem k platu dostávala ještě velké prémie. Pochopili to a svou nabídku upravili, ale byl to velmi nepříjemný moment, který jsem si mohla ušetřit.“ Jedno je ale jasné: Nesmíte se prodat pod cenou. „Víte-li, že je po lidech s vaší specializací sháňka, nebojte se požadovat přesně to, co si zasloužíte – a to i v případě, že je to daleko vyšší částka, než kterou dostáváte teď,“ zdůrazňuje Léo Bernard.
Odborníci radí: Fakta jsou vaším nejlepším spojencem. „Vysvětlete na konkrétních příkladech, proč nabízená částka není vyhovující,“ radí navíc Virgile Raingeard. Když přijdete s racionálními a dobře podloženými argumenty, máte daleko větší šanci, že svou původní nabídku zaměstnavatel ještě přehodnotí.
Léo Bernard si také myslí, že je to otázka příležitostí. Jestli opravdu toužíte po tom, abyste u nich mohli pracovat, a můžete ještě vyjednávat o dalších výhodách kromě platu, pak můžete klidně i v něčem ustoupit. Pokud tomu tak ale není, má náš odborník jasno:„Nevzdávejte to! Pokud už trvá výběrové řízení dlouho a proti vám stojí jen pár uchazečů nebo pokud nejste v obtížné finanční situaci, stůjte si za svým a vyjednávejte tvrdě.“
Umění vyjednávat vyžaduje důkladnou přípravu, dobrou strategii a také trošku šikovnosti. Pokud se vám podaří se vyhnout nejčastějším chybám a budete postupovat podle doporučení odborníků, pak není důvod, proč byste neměli přijít na pohovor plni sebevědomí a vyjednat si plat, který si zasloužíte.
Překlad: LexiPro
Foto: Welcome to the Jungle
Sledujte Welcome to the Jungle na Facebooku, LinkedInu nebo Instagramu a nenechte si ujít žádné novinky.
Más inspiración: Virgile Raingeard
Spécialiste de la rémunération et de l'égalité salariale
Jak uspět na pohovoru: Kompletní návod krok po kroku
První výhru máte za sebou, jdete na pohovor. Teď už jen udělat ten správný dojem! Jenže jak? V tomto článku vás provedeme krok za krokem, jak zazářit.
11 nov 2024
„Několikrát mě odmítli, ale zkoušel/a jsem to dál, dokud mě nevzali.“
Na to místo jste chtěli, ale nevzali vás. A my vám teď představíme pár příběhů, proč neházet flintu do žita.
30 oct 2024
Originální benefity, na které byste se měli během pohovoru zeptat
Že 5 týdnů dovolené ještě považujete za dostatečný benefit? Můžete žádat ještě něco navíc? Pojďme se na to spolu podívat.
02 oct 2024
Jdete pozdě na pohovor? Máme pro vás tipy, jak neztratit hlavu ani další čas!
Pro chronické nestíhače i ty, kdo mají smůlu na blbé náhody. Jak snížit riziko pozdních příchodů na pohovor? A co dělat, když se to stejně stane?
16 sept 2024
Pohovor: 7 tipů od náborář ů pro uchazeče, jak vyniknout v davu
Desítky pohovorů, minimum zpětných reakcí a posunů do dalších kol k nové pozici. Trápí vás tento problém? Zkuste se víc odlišit od ostatních.
09 sept 2024
¿Estás buscando tu próxima oportunidad laboral?
Más de 200.000 candidatos han encontrado trabajo en Welcome to the Jungle
Explorar ofertas