Je menštruácia v práci stále tabu?
Jun 04, 2020
4 mins
Journaliste indépendante.
Zahanbujúce, nevyhnutné a bolestivé? V pracovnom svete sa o menštruácii príliš nahlas nehovorí. Bola táto „kliatba“ žien vždy tabu? Nie. Pred niekoľkými stovkami rokov Navahovia (indiánsky kmeň žijúci v Severnej Amerike) verili, že ženy majú počas menštruácie duchovnú moc, preto ich žiadali, aby kmeň počas tohto obdobia viedli. Čo sa však stalo potom?
Ako túto tému nedramatizovať?
Ženy tvoria polovicu svetovej populácie. Strata krvi, bolesti, v prípade endometriózy aj bolesť panvy a ďalšie nepríjemné sprievodné javy sú príčiny, prečo nie je toto obdobie pre mnohé ženy vôbec ľahké. Kým niektoré povolania umožňujú flexibilitu, iné si vyžadujú fyzickú aktivitu či dlhšiu dobu v stoji, čím sa čas v práci môže rýchlo premeniť na nočnú moru.
Ako sa s touto „pravidelnou návštevou“ v práci vyrovnať? Je potrebné o tom hovoriť otvorene? Mohli by si ženy v práci na chvíľu ľahnúť bez toho, aby sa kolegovia pohoršovali? Ako prekonať tabu menom menštruácia?
S odpoveďami na tieto otázky nám pomôže Fanny, zakladateľka startupu Fempo, ktorý sa venuje predaju menštruačných nohavičiek. Nápad založiť startup vznikol v čase, keď Fanny a Claudette vytvorili anketu, v ktorej sa žien pýtali na ich pocity z menštruácie. Keď na Facebooku zverejnili dotazník s 10 otázkami, uvedomili si, že trafili do čierneho. „V priebehu dvoch dní sme získali viac ako 3000 odpovedí a množstvo povzbudzujúcich správ, kde nám ženy ďakovali, že sa konečne niekto zaujíma o ich názor na túto tému,“ hovorí Fanny. O rok neskôr prišli na trh so svojím prvým prototypom menštruačných nohavičiek, ktorý vylepšovali s pomocou zákazníčok. Pokiaľ ide o Slovenky a Češky, mnohé si obľúbili menštruačné nohavičky startupu Snuggs. Na základe svojich skúseností prinášajú Fanny a Claudette niekoľko tipov, ako menštruáciu zvládnuť ľahšie.
1. Spoznajte sama seba
Pre začiatok sa ženy musia s týmto obdobím stotožniť. „Menštruáciu môžeme prežívať aj inak. V tomto období musíme spomaliť, čo evidentne ovplyvňuje našu prácu, no môžeme sa zároveň naučiť počúvať svoje telo a svoje potreby,“ vysvetľuje Fanny. Počas svojich dní si neplánujte veľké množstvo stretnutí a svoj harmonogram upravte tak, aby ste mohli odísť skôr domov. Ak príchod „dňa D“ dobre odhadnete, menštruácia bude mať na pracovný výkon minimálny vplyv.
2. Prispôsobte sa a vyťažte z hormonálnych výkyvov maximum
V startupe Fempo nie je menštruačný kalendár dvoch kolegýň žiadne tajomstvo. Keď má jedna svoje dni, väčší objem práce si vezme tá druhá. Týmto spôsobom sa dá menštruácia prežiť pokojnejšie. Dokonca môžete hormonálne zmeny (ak nejaké sú) využiť vo svoj prospech a svoj harmonogram si naplánovať. „Viem, že som počas ovulácie kreatívnejšia. Preto sa čo najviac snažím venovať činnostiam, ktoré si vyžadujú dávku predstavivosti!“ dodáva Fanny.
3. S mužmi hovorte o menštruácii otvorene
„Muži menštruáciu nemôžu pochopiť, no môžeme im to vysvetliť,“ radí Fanny. Navrhuje, aby sme s mužmi o tejto téme hovorili otvorene. Pre začiatok je dobré viesť diskusie v kruhu rodiny či priateľov. Každý manažér alebo kolega je zároveň bratom, otcom alebo kamarátom nejakej ženy, ktorá mu môže celú túto situáciu pomôcť pochopiť.
Ako si poradiť na pracovisku?
U väčšiny žien nemá menštruácia na pracovný výkon veľký vplyv. Čo robiť v opačnom prípade? Ako zvládnuť menštruáciu pri každodenných povinnostiach?
1. Porozprávajte sa o tom so šéfom a s kolegami
Menštruácia nemusí byť vždy tabu. Pozor, pri rozhovore na túto tému dbajte na citlivosť našich drahých mužských kolegov a filtrujte obsah vypovedaného. V každom prípade je len na vás, ako hranice svojej intimity nastavíte a či o tom budete chcieť hovoriť. Nie ste však povinné zamestnávateľovi detailne vysvetľovať dôvody svojej bolesti. Jednoducho môžete ísť k lekárovi a dopriať si pár dní PN.
2. Porady a školenia
Trpieť potichu nie je riešenie. Veľká bolesť môže negatívne vplývať na vašu koncentráciu a pracovný výkon a spôsobiť, že budete pracovať neefektívne. Ak je pre vás situácia neúnosná, porozprávajte sa o tom so šéfom osamote. Ak sa tieto stavy opakujú, poproste šéfa, či by ste si svoj harmonogram mohli prispôsobiť tak, aby mal príchod vašich dní na pracovný výkon čo najmenší vplyv. Žiadna predvídateľná situácia nie je nezdolateľná.
3. Nehody sa dejú
Zabudli ste na príchod svojich dní a obliekli ste si biele nohavice… ejha! Túto situáciu možno riešiť viacerými spôsobmi. Môžete to vyriešiť nedbalou eleganciou a uviazať si okolo pása kabát, požičať si od kolegyne jej športové legíny do fitka (a na prekvapivé pohľady argumentovať tým, že „v New Yorku je to v móde“) alebo ísť odvážne sa šéfom s prosbou, že sa musíte ísť domov prezliecť.
4. Reagujte na nevhodné poznámky
Hormonálne výkyvy sú u niektorých žien príčinou zmien správania. Možno aj vaši kolegovia občas utrúsia poznámku: „Nemá dobrú náladu. Čo má svoje dni?“ Sexizmus a mizogýnia však nemajú na pracovisku miesto.
Menštruačné voľno?
Diskusia o menštruačnom voľne pár dní v mesiaci sa spája s množstvom kontroverzných otázok. Zákonník práce na Slovensku v súčasnosti nestanovuje žiadny právny nárok na voľno počas menštruácie. Znamená menštruačné voľno pokrok alebo, naopak, krok späť? Kým niektorí tento typ voľna považujú za pokrok a komfort pre tie ženy, ktoré trpia najviac, iní sa obávajú, že to bude viesť k predsudkom voči „ženskej slabosti“, či dokonca k diskriminácii pri prijímaní do zamestnania. „Mohlo by to byť užitočné pre mnohé ženy, ak by mali bolesti. Na druhej strane by žena nemala byť nútená vziať si voľno, ak ho nepotrebuje. Ja osobne viem, že som počas menštruácie menej produktívna, no stále dokážem pracovať,“ dodáva Fanny.
Ženy v niektorých krajinách Ázie majú nárok na menštruačné voľno, no len málo žien ho reálne využíva. V Japonsku túto možnosť zaviedli už v roku 1947, no napriek tomu ju využíva čoraz menej žien: kým v roku 1960 menštruačné voľno využívalo 20 % Japoniek, v roku 1981 už len 13 % a dnes si jeho výhody užíva len málokto. Japonky do práce napriek bolesti ženie kvantita práce a fakt, že menštruačné voľno je neplatené. Mnohé Japonky majú zároveň obavy z predsudkov a z toho, že by ich vo firme mohli vnímať ako slabšie, menej odolné zamestnankyne. Alternatívnym riešením by pre niektoré ženy mohol byť home office. Takto by svoju neprítomnosť nemuseli pred svojimi kolegami ospravedlňovať a dopriali by si viac pohodlia.
Diskusia o fungovaní ženského tela na pracovisku má pred sebou ešte dlhú cestu. Zakladateľky startupu Fempo sú si ale isté, že je to na dobrej ceste. „Poznáme prípady mužov, ktorí svojim ženám alebo dcéram kupujú menštruačné nohavičky!“ uvádza Fanny. My preto veríme, že „pravidelná návšteva“ bude jedného dňa otvorená téma ako každá iná.
Preložila Zuzana Chovancová
Sledujte Welcome to the Jungle na Facebooku a prihláste sa na odber noviniek, aby sa k vám dostali naše najlepšie články!
Ilustrácie: Marcel Singe pre Welcome to the Jungle
More inspiration: Physical health
Coffee break: Viac ako len zdroj produktivity
Či už pijeme kávu v práci osamote, s kolegami, klientmi, alebo dokonca s návštevou, pitie kávy na pracovisku predstavuje skutočný rituál.
Jun 28, 2021
Endometrióza a pracovná záťaž
Endometrióza postihuje 1 z 10 žien, je podobne častá, ako cukrovka alebo astma. A spôsobuje neznesiteľnú bolesť, silnú menštruáciu a neplodnosť.
Jan 05, 2021
Musíme ešte stále nosiť rúška? Ako sa o ne správne starať?
Aj keď sa situácia oproti uplynulým týždňom zlepšila, nosenie rúšok v uzavretých priestoroch sa stále odporúča.
Jul 15, 2020
Bezpečnostné opatrenia na pracovisku: Ako znížiť riziko nákazy?
Ako sa čo najbezpečnejšie vrátiť do práce? A sú na to vôbec oficiálne pravidlá? Pripravili sme prehľad odporúčaní a tipov.
May 26, 2020
8 tipov, ako si osvojiť spánkovú rutinu
Necelá tretina Slovákov (30 %) spí menej ako odporúčaných osem hodín denne. Kvalita spánku do veľkej miery ovplyvňuje priebeh nášho dňa.
Apr 09, 2020
The newsletter that does the job
Want to keep up with the latest articles? Twice a week you can receive stories, jobs, and tips in your inbox.
Looking for your next job?
Over 200,000 people have found a job with Welcome to the Jungle.
Explore jobs