Konec nudných profilů: Jak na storytelling na LinkedInu?
18 ago 2023 - actualizado el 18 ago 2023
6 min
Rédacteur & Photographe
Chcete se představit světu? Existuje mnoho způsobů, jak to udělat. Na internetu se setkáte s lecčím, od banálních frází typu „jmenuji se Kamila, jsem grafička na volné noze a studovala jsem tam a tam“ až po vysloveně barvité líčení doplněné o ilustrace. Kolikrát vám musí vrátit životopis, vyhodit motivační dopis, zavřít prohlížeč s profilem na LinkedInu, abyste si konečně uvědomili, že otřepané, tisíckrát zkopírované fráze nikdy nezaujmou oko náboráře ani klienta?
Tématem tohoto článku je umění vyprávět příběhy neboli storytelling. Nebude se však jednat o žádné smyšlené příběhy psané ve třetí osobě, ale o jedinečné a osobní příběhy v ich formě. O vaše příběhy. Pete Docter, režisér a scenárista Pixaru, říká: „Síla příběhu tkví v tom, že dokáže různé lidi propojit na emocionální úrovni.“ Byla by proto velká chyba představovat se pouze v odrážkách, stroze a obecně. Váš životopis na LinkedInu má sloužit jako vizitka. Jako zadní strana knižního přebalu. Musí zaujmout, musí podnítit zvědavost a chuť dozvědět se víc. Požádali jsme proto o několik rad odbornici na LinkedIn a budování osobní značky Marii Frayovou.
Kolonka „O mně“: Hlavními hrdiny jste tu vy
„Použijte LinkedIn k tomu, abyste se odlišili od ostatních,“ radí Marie. „Díky zvládnutému storytellingu vynikne vaše kariéra, osobnost i odborná kvalifikace. Není to o tom, že byste museli převyprávět celý svůj intimní život. Řekněte právě tolik, aby to ve vašem čtenáři vyvolalo nějaké emoce. Celá profesní kariéra se dá krásně popsat na několika nejdůležitějších životních okamžicích.“
Je to stejné, jako když pošlete rukopis do vydavatelství – rozhoduje několik prvních řádků. „Nejdůležitější je první věta,“ pokračuje Marie, „protože zbytek textu se rozbalí až po kliknutí na ‚Zobrazit více‘. Musíte tedy tou první větou náboráře nebo zákazníka přimět k osudovému kliknutí. Takže nesmíte v úvodu chodit kolem horké kaše, ale skočit do toho po hlavě.“ Udělejte v tom jasno hned zkraje. Kdo jste? Jaký je váš cíl? A co speciálního můžete nabídnout?
„Jde o to, aby se v tom cílová skupina krásně našla. Vyvolejte v ní emoce: strach, smutek…“ – Marie Frayová, odbornice na LinkedIn a budování osobní značky
„Obrazně řečeno,“ pokračuje Marie, „v této části uvedete jednotlivé kapitoly vaší knihy života. Jak již bylo řečeno, první kapitola musí být jako háček, na který chytíte zvědavost čtenáře. Následovat může otázka. Nějaký kariérní poradce by třeba mohl napsat: ‚Chcete mít svou budoucnost pevně v rukou?‘ Pak se zkuste vcítit do kůže cílové skupiny: náborových pracovníků, potenciálních klientů apod. Klidně je přímo zmiňte. ‚Pro vedoucí pracovníky, firmy, jednotlivce.‘ Přidejte popis všeho, co je může trápit, s čím jim můžete pomoci, jaké jsou jejich ‚bolístky‘. Jde o to, aby se v tom váš cíl krásně našel. Vyvolejte v něm emoce: strach, smutek… A pak navrhněte řešení všech jeho problémů: své služby, produkt, zkrátka cokoliv, co má přidanou hodnotu. Svůj výtvor zakončete několika konkrétními příklady toho, jak jste pomohli předchozím klientům nebo co ocenili bývalí zaměstnavatelé. Buďte sami sebou, buďte upřímní, mluvte z vlastní zkušenosti. Na úplný konec ještě přidejte pozvánku: e-mailovou adresu, webové stránky…“
Když to všechno klapne a kontaktují vás, znamená to, že má pohádka šťastný konec!
Potřebujete originální úhel pohledu
„Na profilu nikdy nelžete, ani nijak nepřibarvujte realitu,“ zdůrazňuje Marie. „Řekněte všechno hezky tak, jak to je.“ Originality můžete docílit i způsobem, jakým to řeknete. „Humor je mocný nástroj, díky kterému si vás s nikým nespletou,“ říká Marie. „Jste-li od přírody bavič, využijte tento talent, aby vaše osobnost lépe vynikla.“ Platí samozřejmě, že všeho s mírou…
Je to stejné jako s proslovy na svatbách – jestli prostě nejste vtipní, radši se o to ani nesnažte. Jinak to nedopadne dobře. „Můžete třeba napsat krátkou historku,“ navrhuje Marie, „nebo použít sportovní metafory k popsání hodnot, které v práci vyznáváte. Hlavní je, aby vás to co nejvíc vystihovalo a aby vaše osobnost vynikla. Občas si na LinkedInu přečtete ‚jsem otec čtyř dětí‘, a proč ne? Proč to nezmínit?“
Vymyslete poutavý nadpis
Nesnesitelná lehkost bytí, Láska za časů cholery, Na větrné hůrce… Je tolik slavných titulů, které se zapsaly do dějin literatury! Název profilu na LinkedInu možná není tak romantický, ale to mu na významu nijak neubírá… „Mnoho lidí tento klíčový prvek úplně zanedbá,“ říká s údivem Marie. „K představení můžete použít pouze 200 znaků, takže byste si měli dát záležet a použít je všechny! Jsou to klíčová slova, díky kterým vás náboráři nebo klienti snadno najdou.“
Co tedy do profesního představení napsat konkrétně? „Na první místo napište svou aktuální pracovní pozici,“ radí Marie. „Její správný název se skrývá buď v pracovní smlouvě nebo ho najdete v nejrůznějších nabídkách práce na LinkedInu. Rozhodně si prohlédněte i profily konkurence. Nic nenapodobujte, berte je jen jako inspiraci! Používejte klíčová slova z oboru. A v neposlední řadě se nezapomeňte od ostatních něčím odlišit. Já tam mám například napsáno: ‚S mou pomocí necháte zazářit svůj talent a dosáhnete úspěchu na LinkedInu‘.“
A co když právě hledáte práci? „Hrozně často vidím v profilech v nadpisu hashtagy #hledampraci, #opentowork nebo #chceteme?“ popisuje Marie. „Podle mě je to chyba. Tím potenciální zákazníky a náboráře spíše odeženete. V životě chce totiž každý to, co nemůže mít! Nepříjemná pravda je, že máte větší šanci dostat nabídku, pokud jste právě zaměstnáni. Nedostupnost dodává na ceně. Vyplňte svůj profil tak, jako kdybyste práci měli, jen na konci se zmiňte o tom, že vítáte nové příležitosti. Nezapomeňte přidat kontaktní údaje.“
Pracovní zkušenosti: popište úspěchy
Jak konstatuje Marie: „Tuhle část máme tendenci opomíjet, a to je škoda. Tady už je to se ‚storytellingem‘ trochu těžší, ale pořád hodně záleží na tom, jaká slova zvolíte. Cílem je uvést seznam dosavadních zkušeností, včetně toho, jakým způsobem jste dané společnosti přispěli.“ Čím jasněji budou vaše zkušenosti uspořádané, tím větší bude vaše šance na úspěch. „U každé jednotlivé zkušenosti,“ radí Marie, „uveďte kontext, náplň práce a konkrétní dosažené výsledky.“ Používejte různé odrážky. Také se sem hodí silná dějová slovesa, jako „realizovat“, „dosáhnout“, „zvýšit“. Dejte si záležet na tom, aby byl u každé zkušenosti uveden konkrétní či vyčíslitelný úspěšný výsledek.
„Jedná se sice o trochu formálnější část profilu, ale i ta může udělat dojem,“ je přesvědčená Marie. „Někdo například rád používá úspěchy z praxe: přišel jsem do firmy za té a té situace (bod A), dokázal jsem situaci obrátit a firmu dostat tam a tam (bod B). Je to klasické před a po. Záleží jen na vás, jak dokážete ve svůj prospěch využít všechno, co jste pro zlepšení situace ve firmě udělali.“
Bílá místa v životopise: nestyďte se za překážky na cestě
Může se stát, že na sebe jednotlivé události ve vašem životě úplně nenavazují. Přerušili jste studium? Byli jste na rodičovské dovolené? Přišli jste o práci? Cestovali jste? Měnili jste obor? Asi přemýšlíte, jestli podobné věci v profilu uvádět, nebo jestli bude moudřejší se k nim vůbec nevyjadřovat. „Obecně vzato sázím spíš na upřímnost a autentičnost,“ říká rozhodně Marie. „Každý z nás si udělal během kariéry větší či menší přestávky. Často je taková přestávka užitečná, třeba když potřebuje člověk získat odstup nebo dojde k osobním změnám, které mají dopady i na práci.“ Nestyďte se za překážky na cestě! Dodají vašemu profilu osobitý charakter…
„Každý z nás si udělal během kariéry větší či menší přestávky. Často je taková přestávka užitečná, třeba když potřebuje člověk získat odstup nebo dojde k osobním změnám, které mají dopady i na práci.“ – Marie Frayová, odbornice na LinkedIn a budování osobní značky
Samozřejmě, pokud nehledáte práci učitelky ve školce, není vůbec nutné na LinkedInu zmiňovat pár měsíců mateřské. „Hlavně se pokuste to bílé místo nějak zužitkovat,“ zdůrazňuje Marie. „Popište, co jste se díky kariérní pauze naučili. Je to navíc ten nejlepší způsob, jak se vyhnout překvapení z dotazů typu ‚co jste dělali v letech 2016 a 2017‘, které by u pohovoru stoprocentně padly.“ Hlavně během všeho toho vyprávění neztraťte nit! Jaké hlavní poselství se snažíte svým profilem předat? Všechno je to o jednotném motivu a stylu.
Vytvořte si vlastní vesmír
Nevíte, co je to vlastní vesmír? Vzpomeňte si třeba na Tima Burtona… Už je vám to jasné? Samozřejmě po vás nikdo nechce takový extrém. Ale každý člověk má svůj vlastní svět. Nebojte se ho ukázat. „Každý výrobek nebo značka využívá k propagaci marketing,“ vysvětluje Marie. „Člověk potřebuje sebepropagaci, budování vlastní značky neboli ‚osobního brandu‘. Začněte grafickým manuálem: Jaké budou vaše základní barvy (maximálně jedna nebo dvě)? Jak se chcete prezentovat? Máte logo?“
Smajlíci, profilová fotka, fotografie na pozadí… Máte spoustu možností, jak na LinkedInu nechat vyniknout vlastní styl. „Používání emotikonů v nadpisu nebo ve zbytku profilu usnadňuje plynulé čtení,“ myslí si Marie. „Aspoň nebudete mít profil jako stránku na Wikipedii. K dispozici máte také bezplatné aplikace, které umí vyhodnotit účinnost profilové fotky na LinkedInu nebo vytvářet základní grafické designy.“ Osobní brand má velkou moc, jak dokazuje i profil Marie, který okamžitě zaujme svým stylem.
Příspěvky na LinkedInu: Účinná platforma
Marie je toho názoru, že jestli existuje perfektní místo, kde můžeme uplatnit storytelling, pak je to ve feedu! „Příspěvky na LinkedInu, to je storytelling v té nejčistší formě. Můžete se v nich vyřádit, odhalit svou osobnost i smysl pro humor a podpořit osobní brand.“
Nevíte, jak na to? Žádný strach, máme pro vás pár tipů. „Úspěchy táhnou. Příspěvek tedy může vypadat jako krátký popis nějakého úspěšného pracovního zážitku. První věta by měla být co nejpoutavější, např.: ‚Bylo to nejlepší rozhodnutí mého života?‘ Následuje příběh ze života psaný vlastními slovy. Zdůrazněte problémy, které vás potkaly, a popište, jak jste se s nimi poprali a co vám to přineslo. Zakončit to můžete nějakým ponaučením.“
Nemusíte se nijak vychloubat. „Naopak, měli byste působit pokorně a upřímně,“ radí Marie. „Mluvte i o svých pochybách a obavách. Vycházejte z vlastní zkušenosti. Pod příspěvek ještě přidejte otázku, aby mohli lidé reagovat: ‚Stalo se vám něco podobného?‘“ Čím pravdivější příspěvek bude, tím lépe bude znít a tím větší bude mít efekt na cílové čtenáře.
Poslední rada Marie se týká budování loajální čtenářské základny: Pokud ji chcete, zveřejňujte příspěvky pravidelně! Třeba každé úterý a čtvrtek.
Že vám chybí inspirace? Zkuste to s metodou „Pixar Pitch“. Je to velmi jednoduché, prostě doplňte: „Bylo nebylo (…). Každý den (…). Až jednoho dne (…). A proto (…). A proto (…). Až nakonec (…).“ Pokud vám ani tohle nepomůže, vezměte si příklad z ostatních!
Storytelling je umění vyprávět tak, aby to zaujalo posluchače, v tomto případě tedy náboráře. Lidský mozek si navíc příběhy lépe pamatuje. To platí nejen pro děti, ale i pro dospělé, protože se lépe soustředíme, když slyšíme něco zajímavého! LinkedIn je výborným místem, kde můžete odvyprávět svůj kariérní příběh a třeba zaujmout budoucího zaměstnavatele nebo zákazníka. Jak znovu a znovu opakuje Marie: „LinkedIn není jen elektronický životopis! Jsou to úžasné profesní zlaté stránky, které na dálku propojují lidi a přenášejí emoce.“ Tak hurá ke klávesnici!
Přeložila Barbora Stolínová
Foto: Welcome to the Jungle
Sledujte Welcome to the Jungle na Facebooku, začněte odebírat novinky a nechte si posílat inspiraci každý týden.
Más inspiración: Solicita eficazmente
Job sharing. Co to je sdílený úvazek a jak funguje?
Cože? Dva, tři nebo teoreticky i více lidí sdílí dohromady jednu roli a jeden pracovní úvazek? Jak něco takového může v praxi fungovat?
05 sept 2024
Praktický průvodce všemi druhy pracovních úvazků (nejen) pro studenty
Nevíte, jestli nastoupit na hlavní pracovní poměr, dohodu nebo na IČO? Pomůžeme vám se v různých typech pracovních poměrů zorientovat.
16 may 2024
Green flags v pracovní nabídce. Jak vypadá dobrý pracovní inzerát?
Nabízené platové rozpětí, určení pracovní doby nebo jasná pravidla práce na dálku. Jak poznat solidní nabídku z pracovního inzerátu?
06 may 2024
Jak se spontánně přihlásit do firmy: 5 tipů, jak poslat životopis naslepo
Není otevřená zrovna ta vaše pozice, firma nenabírá nebo je ve společnosti celkový hiring freeze. Jde se přihlásit do firmy? A jak?
11 mar 2024
10 zaručených (ne)pravd o přijímacím řízení
Taky to slyšíte? Všechny ty zaručené pravdy jako životopis je out a už podání ruky je jasno... Kterým z nich věřit a kterým rozhodně ne?
19 oct 2023
¿Estás buscando tu próxima oportunidad laboral?
Más de 200.000 candidatos han encontrado trabajo en Welcome to the Jungle
Explorar ofertas