„Mám zkušenosti, ale chybí mi práce.“ Výzvy pracovního trhu, když je vám 50+
27. 8. 2024
8 min.
Externí autorka české redakce
Ačkoliv je nezaměstnanost na českém trhu práce nejnižší v celé EU, tedy 3,6 %, stále pro některé lidi není jednoduché si práci najít, nebo si ji v případě různých restrukturalizací a slučování pozic udržet. A pokud si ještě pamatujete, když Queen poprvé zpívali Radio Gaga, vaše máma nosila trvalou a vy jste si na narozeniny přáli mončičáka, tak pravděpodobně máte pocit, že najít si práci je ve vaší věkové kategorii mnohem obtížnější než pro mladší kolegy. Je to však doopravdy realita?
Kariérní restart po padesátce
Ocitnout se opět na trhu práce, když je vám 50+ a posledních 10 let jste pracovali na plný úvazek, je opravdu jiná situace, než když jste čerstvě dokončili studium, psaní životopisu je pro vás denní chleba, motivační dopisy umíte na deset způsobů a závěrečný diplom jste si zrovna naskenovali, abyste jej rozeslali, kam se dá.
„Je trochu zvláštní se po 14 letech zaměstnání hlásit na pracovním úřadě,“ vypráví 53letá Marcela z Ostravy. „Mé poslední zaměstnání přestalo být psychicky i fyzicky zvladatelné. Po poslední těžké nemocenské jsem se rozhodla odejít a najít si novou práci.“ A i když vás nikdo zrovna nevyhodí nebo vaši pozici nenahradí super moderní AI nástroje, může být střet s realitou na pracovním trhu pěkně tvrdým oříškem. „S úpravou životopisu mi pomohly děti. Dceru napadlo, že mimo mé klasické pracovní zkušenosti vím, jak se starat o nemovitosti, protože mám ve správě více nájemních bytů.“ Uvědomit si, co všechno člověk umí a čím se může prodat, je výzva v každém věku. O to větší pak může být ve věkové skupině lidí, kteří nebyli vychováváni pochvalami a s krédem dokážeš vše, co si zamaneš.
„Nejtěžší pro mě bylo napsat motivační dopis. Nejsem zvyklá se příliš vychvalovat, a tak jsem ho z počátku k životopisu ani nepřikládala. Stejně tak LinkedIn profil, ten nemám doteď,“ pokračuje Marcela. Přitom profily na různých sociálních sítí má, s kamarády si píše na Whatsappu a dětem komentuje fotky na Instagramu. Ale k čemu by jí byl pracovní profil na LinkedInu, to dosud netušila. „Pohovory jsem absolvovala tři, ale nic z toho neklaplo. Mnohem vyšší je ale počet životopisů, které jsem poslala a nikdy mi na ně nikdo neodpověděl. A to i přesto, že jsem výhradně odpovídala na pozice, kde jsem splňovala všechny podmínky.“
Výzvy pracovního trhu, když je vám přes padesát
Podle zprávy personální agentury Manpower o trendech na pracovním trhu jsou digitalizace, automatizace a ekologická transformace hlavními faktory, které aktuálně ovlivňují trh práce. Firmy očekávají, že se do pěti let obmění 23 % pracovních míst, a to vytvořením nových pozic i zrušením těch stávajících. Znamená to, že nás o práci připraví stokrát omílaná AI? Nebo naši pracovní pozici zruší, protože nebude splňovat novou ekologickou vizi společnosti?
Markéta Krása z personální společnosti mBlue vidí situaci na trhu práce pozitivně: „V současné době je nezaměstnanost na tak nízké úrovni, že se firmy žádných zaměstnanců nezbavují, pokud svoji práci vykonávají spolehlivě.“ Nicméně ani nejspolehlivější výkon nezamezí různým strukturálním změnám ve společnosti. „Poměrně často se setkávám s tím, že došlo k reorganizaci a byly například sloučeny dvě pozice do jedné. A moji klienti dostali výpověď pro nadbytečnost,“ popisuje Kateřina Musilová z Nadace Krása pomoci, která pomáhá najít práci nejen lidem ve vyšším věku. „Přímou souvislost s novými technologiemi nezmiňují, ale pozice se ruší či slučují. Také se stává, že firma, ve které klient pracuje například 20 let, ukončí činnost nebo ji koupí jiný vlastník, který si přivede nové vedení a na některé pozice si přivede nové lidi.“
Pokud si ťukáte na čelo, vždyť s věkem přichází životní nadhled a zkušenost a firmy by to měly umět ocenit, tak vás potěší pozitivnější výhled Kateřiny Musilové: „V posledním roce se mi občas ozvou zaměstnavatelé, kteří naopak vítají starší a zkušenější lidi, na které se mohou spolehnout a kteří mají dost pracovních zkušeností a rychleji se zaučí v nové práci. I když pořád je to menšina.“ A také Marcela z Ostravy toto potvrzuje svou zkušeností. „Když už jsem se na pohovor dostala, byl můj věk naopak výhodou. Je mi 53, děti mám odrostlé. Říkali mi, že je fajn, že neodejdu hned na mateřskou a zároveň nejsem v předdůchodovém věku. Nakonec ale vzali muže, protože měl prý větší zkušenosti se spravováním technických závad.“
Toto pozitivní zjištění nám však „problém s vyšším věkem“ při hledání práce přesunulo pouze o dekádu výše na tzv. „předdůchodový věk“. „Mí klienti často na věk samozřejmě narážejí, ale je to hodně pocitové, protože samozřejmě písemně vám to nikdo nepotvrdí. Ale mám i případy, kdy na osobním pohovoru padla otázka na věk a odchod do důchodu s tím, že to je následně problém pro zaměstnavatele,“ potvrzuje Kateřina Musilová.
Pokud tedy zvládáte držet prst na tepu doby a firma, kde pracujete neprochází turbulentními změnami, znamená to, že máte své místo jisté? Ne tak úplně. Do hry totiž vstupuje ještě jedna proměnná, která se týká nás všech. Tou je obyčejné stárnutí a s tím spojené nevyhnutelné změny v tom, co je člověk schopný zvládat. Někteří lidé tak pochopitelně opouštějí svá zaměstnání, protože si nechtějí zničit zdraví, ať už psychické či fyzické, protože to ve stejném tempu už zkrátka neutáhnou.
Týkají se však tyhle výzvy i starších ročníků? Jak je vůbec pracovní trh vnímá?
„Uchazeči nad 50 let mají u firem často image zaměstnanců, kteří se budou pomaleji učit novým technologiím, budou více nemocní. Mnozí nadřízení, zejména pokud to jsou mladší ročníky, se jich tak trochu bojí. Na druhou stranu se s nimi pojí i pozitivní pověst – jsou to velmi spolehliví pracovníci, umějí věci dotahovat do konce, nevadí jim občasná práce přesčas a zvládnou si s většinou problémů sami poradit,“ popisuje Markéta Krása z personální společnosti mBlue.
Kateřina Musilová z Nadace Krása pomoci přidává ještě jeden zajímavý předsudek, se kterým se můžou matadoři pracovního trhu potkat. A ten zní: „překvalifikovaní znamená drazí“. Přitom lidé, kteří se ocitnou nově na trhu práce, mohou být ve vyjednávání o svém platu daleko nesmělejší než mladší kolegové, kteří mají vyjednávací techniky v malíku.
Lze tedy říci, že předsudků je spoustu, ať už je vám 30 nebo 50. Bylo by dobré se jimi ale neřídit. „Obecně se přece ani nedá říct, že někdo, kdo je starší, má automaticky víc zkušeností než někdo, kdo je mladší. V dnešní době už lidé často mění své profesní zaměření a někdo se třeba právě v padesáti může začít věnovat něčemu úplně novému, nemít v tom zkušenosti a ostatní ho berou jako ‚zkušeného‘ jenom proto, že je starší,“ vysvětluje Michaela Kostelníková z Age Management. „Je nezpochybnitelné, že člověk získává během let různé pracovní a životní zkušenosti a návyky. Někdo ale může mít vysokou sociální inteligenci a nepotřebuje léta zkušeností, aby situaci vyhodnotil třeba přesněji než někdo zkušený,“ shrnuje Michaela.
S čím se při hledání práce musíte poprat?
Marcela měla docela štěstí, že jí děti pomohly s životopisem a pomohly jí uvědomit si, kde leží její silné stránky a dovednosti. „U této věkové kategorie se nejvíce potýkám s nízkým sebevědomím a obavou říct si o pomoc,“ odpovídá Kateřina Musilová na otázku, co je vlastně nejtěžší na tom, ocitnout se opět na trhu práce v pozdějším věku. „Moji klienti chtějí pracovat, někdo ve stejném oboru, jiní jsou ochotni udělat změnu a berou to jako příležitost. Ale neumí se prodat na trhu práce. Na prvním setkání nejčastěji překonávají ostych říct, co všechno umí a jaké činnosti za svoji praxi zvládali. Od toho se pak odrážíme dál.“
Když už si umíte uvědomit své přednosti, je důležité to mít komu říct. A tady nastává další zádrhel, odpověď na zaslaný životopis. „Setkávám se s klienty, kterým třeba 80 % firem vůbec neodpoví na životopis. Některé společnosti mají alespoň automatickou odpověď, že dali přednost jinému uchazeči. Absence odpovědi může vést k přesvědčení, že uchazeči něco udělali špatně, a ovlivňuje to pak jejich psychiku,“ popisuje Kateřina Musilová.
5 praktických tipů pro nový start po padesátce
Vypadá to, že vyšší věk s sebou při hledání práce přináší pozitiva i negativa. Rozhodně tedy platí základní tipy pro hledání práce. Existují však tedy nějaké konkrétní tipy, které v této věkové kategorii můžete použít?
Dosah sociálních sítí
Michaela Kostelníková z organizace Age Management radí „vyzkoušet všechny dostupné možnosti, včetně rodiny, bývalých kolegů, známých i sociálních sítí typu LinkedIn, protože člověk nikdy neví, kde se může objevit příležitost“. To zní možná samozřejmě, ale je fajn si to připomenout, protože když se člověk ocitne na trhu práce po dlouhé době, může se cítit nejistě ve sdílení informace, že je nezaměstnaný, svému okolí. Taky ne každý si po 20 letech na jednom pracovním místě měl potřebu vytvářet LinkedIn, a tak ho ani nemusí napadnout, že právě zde mohou být pracovní nabídky. Sociální sítě však mají i svou stinnou tvář. „Je důležité si uvědomit, že informace ze sociálních sítí (včetně Facebooku) fungují oboustranně a personalisté je mohou využívat i jako neoficiální zdroj informací. Určitě by si tak každý měl zkontrolovat, jaké údaje a fotky má veřejně dostupné,“ připomíná Michaela Kostelníková.
Umět se pochlubit
Vyšší věk většinou znamená více odpracovaných let. A jelikož právě cvičení dělá mistra, je pravděpodobné, že lidé v této věkové kategorii mají reálné dovednosti prověřené léty praxe. „A je důležité se tím umět pomyslně pochlubit a uvést vše podstatné do životopisu či na pohovoru. Není to zbytečné vychloubání. Výběrové řízení je normální obchod. Jedna strana něco poptává a druhá nabízí. Tak nabízejte, co to jde,“ doporučuje Kateřina Musilová.
Neodkrývat všechny karty
Pokud si nejste jistí, že byste byli schopni prodat výhody svého věku, Markéta Krása z personální společnosti mBlue nabízí elegantní řešení. „Klientům radíme věk ve svém životopisu nezmiňovat, vynechat rok ukončení vysoké školy a v dlouhém výčtu pracovních zkušeností se zaměřit pouze na posledních 15 let. Na pohovoru pak musí vyvolat sympatie, prokázat mladistvého ducha, ovládání technologií i odhodlání se učit. V jejich prospěch hraje fakt, že oproti mladším konkurentům mnoho situací v práci již zažili a umějí je správně vyřešit.“
Nebojte se změny: Rekvalifikace
Tento tip je spíše pro odvážné jedince, kteří se rozhodnou vzít hledání práce od podlahy. Taky Michaela Kostelníková přiznává, že „adaptace na změny je samozřejmě individuální. Je jasné, že pokud je někdo zvyklý něco dělat dlouho nějakým způsobem a nevidí pozitivní důvod ke změně, tak je nerad, když se musí učit dělat věci jinak. Vždy se totiž jedná o výstup z komfortní zóny, a ten může být obtížný v každém věku“.
Pokud však patříte mezi odvážné jedince, přidává Michaela tip, jak začít. „Dnes je digitální vzdělávání v rámci NPO (Národního plánu obnovy) dostupné v podstatě každému, pokud se o tuto možnost aktivně zajímá.“ Ať už spadáte do kategorie odvážných, anebo vám prostě hledat místo ve stejném oboru již nedává smysl, tak díky NPO můžete získat finanční podporu na rekvalifikační kurzy, které vám pomohou získat nové dovednosti a zvýšit tak šance na trhu práce. Kromě kurzů můžete využít i poradenství při hledání zaměstnání, které vám pomůže vytvořit efektivní životopis a připravit se na pohovory v rámci konkrétní profese.
A hlavně – nebuďte na to sami
Říct si o pomoc může být nejlepší rada, kterou si tady dnes přečtete. Přitom se často jedná o paradoxně nejtěžší úkol. „Většina mých klientů za svou praxi aktivně nemusela hledat nové zaměstnání, tak je jasné, že se nemusí na trhu orientovat. Je fajn, když jim pomohou děti či známí. A vůbec není ostuda si říct o pomoc odborníkům na kariérní poradenství. Mezi mými klienty mám i lidi z HR, kteří prostě jen potřebují si vše ujasnit a své myšlenky s někým nezaujatým probrat,“ popisuje Kateřina Musilová.
Budoucnost je v mezigenerační spolupráci
Je evidentní, že celé téma věku vyvolává spoustu různorodých emocí. Nicméně se mu nevyhne nikdo z nás, včetně zaměstnavatelů. Je tedy možná načase normalizovat mezigenerační spolupráci a těžit z jejich výhod. „Cestu spíš vidím v nastavení společnosti jako takové. Populace stárne a budeme si na to všichni muset zvyknout. Věřím, že potřeba firem na dostatek zaměstnanců povede k tomu, že budou zaměstnávat podle kvalit uchazeče, a ne podle věku,“ uzavírá to Kateřina Musilová z Krásy Pomoci.
A Michaela z Age Management k tomu dodává: „Je vědecky dokázané, že nejlépe funguje diverzifikovaný pracovní tým, tedy i věkově. Odpovědní zaměstnavatelé tak už vědí, že každá životní fáze přináší něco jiného, jiné možnosti a výzvy a snaží se budovat věkově diverzifikované pracovní týmy. A to s ohledem na silné a slabé stránky jednotlivých generací, čímž přispívají k posilování mezigenerační spolupráce a k prolamování věkových stereotypů“
Foto: Thomas Decamps for Welcome to the Jungle
Sledujte Welcome to the Jungle na Facebooku, LinkedInu nebo Instagramu a nenechte si ujít žádné novinky.
Viac inšpirácie: Sledujte trendy vo svete práce
Quiet vacationing aneb odjet tajně na dovolenou a předstírat práci
Že nelze odjet na dovolenou tajně, aniž by si toho šéf všiml? Někteří jsou v tom popravdě docela mistry!
27. 11. 2024
Kauz sexuálního obtěžování v práci přibývá. Jak těžké je problém nahlásit?
Téma, o kterém se nemluví. A asi to má důvod. Ač kauz sexuálního obtěžování z pracovního prostředí přibývá, stále není lehké je (vy)řešit.
23. 9. 2024
Autor Gabrielli: „Dnešní páry chtějí rovnost mužů a žen, ale svět práce je pozadu“
Proč páry moderní doby nemůžou jednoduše dosáhnout rovnosti žen a mužů? Přečtěte si rozhovor se spisovatelem Antionem de Gabrielli.
04. 9. 2024
Kurzy pracovní etikety: „Nikdo už dneska neví, jak se má slušně chovat“
Dva roky pandemie, trend home-office i remote práce dost zatočil s tím, co je dnes v kancelářích ‚‚normální‘‘. Je čas na kurz pracovní etikety?
16. 8. 2024
„Horoskopy mi změnily život“. Je astrologie novým průvodcem hledání práce?
Během covidu popularita horoskopů vzrostla. A někteří si s jejich pomocí dokonce vybírají novou práci.
13. 6. 2024
Novinky, ktoré to vyriešia
Chcete držať krok s najnovšími článkami? Dvakrát týždenne môžete do svojej poštovej schránky dostávať zaujímavé príbehy, ponuky na práce a ďalšie tipy.
Hľadáte svoju ďalšiu pracovnú príležitosť?
Viac ako 200 000 kandidátov našlo prácu s Welcome to the Jungle
Preskúmať pracovné miesta