Mali by ste akceptovať všetky žiadosti na LinkedIn?

10 janv. 2021

3min

Mali by ste akceptovať všetky žiadosti na LinkedIn?
auteur.e
Marlène Moreira

Journaliste indépendante.

V živote existujú ľudia, ktorí rozdajú vizitky rýchlejšie, než sa stihnú predstaviť. Potom sú takí, ktorí si pokecajú s neznámym vo výťahu, tí, ktorí potvrdia žiadosť o priateľstvo od svojho šéfa na Facebooku… a od ďalších.


LinkedIn je potenciálna zlatá baňa profesionálnych príležitostí… pri správnom využívaní. Preto tu tiež vyvstáva otázka, ako nové kontakty nadväzovať: mali by sme prijať všetkých alebo byť ultraselektívni? Ste skôr otvorený bar alebo uzavretá spoločnosť? Máte prísne nastavené pravidlá alebo sa orientujete podľa momentálnej nálady? Ponúkame vám tour de stratégie a otázky, ktoré si musíte položiť pred tým, než sa vydáte do akcie.

Z otvoreného baru k uzavretej spoločnosti: 4 stratégie, ktoré treba zvážiť pri používaní LinkedIn

Stratégia: Otvorený bar

V tomto prípade hovoríme o akceptovaní akejkoľvek žiadosti o kontakt bez obmedzení. Vašich bývalých kolegov, priateľov z vysokej školy, ktorí sa pod zem prepadli pred desiatimi rokmi, freelancerov, ktorí vám chcú predať svoju elektronickú knihu, a dokonca aj človeka s rozmazanou profilovkou, ktorý zjavne neovláda váš jazyk.

Toto je pomerne častá stratégia pri začiatkoch na LinkedIn, pretože profil s menej ako 100 – 150 spojeniami môže vzbudzovať pochybnosti a nedôveru. Vtedy je lákavé prijať všetky prichádzajúce žiadosti, len aby ste pôsobili dôveryhodnejšie. Ak však už nie ste na začiatku a pokiaľ nemáte prácu, ktorá si vyžaduje veľké množstvo konexií alebo ak nepredávate určitý produkt, existuje tu nebezpečenstvo, že sa kvalita siete vašich kontaktov zhorší. A ešte trápnejšie je, že môžete v očiach kolegu vyzerať ako somár, keď sa vás spýta: „Videl som, že vieš čo a ako, zasvätíš aj mňa?“ Ups.

Stratégia: Jarné upratovanie

Rovnako ako tínedžer, ktorý zhromažďuje svoje veci pod posteľou predtým, ako sa rozhodne všetko poupratovať, aj tu ide o prijímanie všetkých žiadostí o kontakt… a potom nasleduje pravidelné premazávanie tých ľudí, ktorí sa vám nepozdávajú alebo ich už nepovažujete za relevantných.

Takto ochránite ego tých, ktorí vám poslali žiadosť o kontakt a neznížite kvalitu siete svojich kontaktov. V čom je táto metóda nevýhodná? Rýchlo sa stáva časovo náročnou. Toto veľké upratovanie zvyčajne vyžaduje návrat k profilu každého kontaktu vo vašej sieti. Len tak totiž zistíte, či máte záujem zostať v spojení.

Stratégia: Vyhadzovač

„Ty máš tenisky, nezapadáš.“ Tu sa selekcia robí na začiatku na základe viacerých alebo menej početných objektívnych kritérií: odbor alebo podobná pozícia, blízke záujmy, minimálne nejaké spoločné kontakty, profesionálna profilová fotografia atď.

Ako sito prijímate iba tie žiadosti o kontakt, ktoré považujete za relevantné, a vynechávate falošné profily a ďalších ľudí, ktorí vám pravdepodobne nemôžu byť užitoční. Niekedy sú žiadosti o kontakt sprevádzané správou špecifikujúcou požiadavku od danej osoby (pomoc, kontakt, partnerstvo). V takom prípade budete môcť na prvý pohľad zistiť, či môžete takejto žiadosti vyhovieť. V opačnom prípade to znamená venovať pár minút štúdiu profilu každého kontaktu pred prijatím alebo odmietnutím ich žiadosti o kontakt, no máte záruku kvalitnej siete kontaktov. Buďte však opatrní, môžu vám uniknúť aj určité príležitosti, o ktorých ste možno netušili: pracovné ponuky, kontakty či objavenie spoločných záujmov.

Stratégia: Biznis klub

V tomto prípade si chcete viesť zredukovanú verziu adresára tým, že budete prijímať iba ľudí zo svojho blízkeho pracovného okolia, svojich partnerov a kolegov, a prípadne niekoľkých neznámych, ak zistíte, že máte nejaký spoločný záujem. Skrátka budete evidovať všetkých ľudí, ktorých ste už stretli, alebo stretnete čoskoro.

Alexandra Samuel, autorka knihy Work Smarter with Social Media, v článku pre Harvard Business Review navrhuje, aby vaše vzťahy na sociálnych sieťach prešli „testom priazne“. Čo to znamená? Urobili by ste tejto osobe láskavosť alebo by ste ju sami požiadali o láskavosť? Požiadali by ste ich, aby vás predstavili niekomu z ich siete, zúčastnili sa na niektorom z ich webinárov alebo verejne podporili projekt, ktorý je ich srdcu blízky? Ak ste odpovedali áno, žiadosť o kontakt akceptujte. Ak je odpoveď nie, treba to nechať tak. Táto stratégia vám pomôže vybudovať veľmi silnú sieť kontaktov, na ktorú sa môžete spoľahnúť. Riskujete však, že na sociálnych sieťach prídete o niečo iné: o rozšírenie si obzorov o nové témy, nových ľudí a nové príležitosti.

A vy, prečo ste na LinkedIn?

Dokonalá stratégia skrátka neexistuje. Každá z nich môže byť pre vás dôležitá, ale všetko závisí od vašej činnosti, kariérneho rozvoja, ale aj času, ktorý budovaniu svojej siete kontaktov venujete.

Jasné definovanie vašich cieľov a priorít vám umožní zvoliť si tú najvhodnejšiu stratégiu. Hľadáte nové pracovné príležitosti? Môže byť zaujímavé prijať žiadosť o kontakt od HR pracovníkov a spolupracovníkov z firiem, na ktoré cielite. Chcete byť jednotkou vo svojom odbore alebo profesii? Akceptujte žiadosti od odborníkov a influencerov z tohto odboru, ako aj od svojich kolegov z iných spoločností. Chcete zviditeľniť svoj produkt alebo produkt svojej spoločnosti? Prijmite každého, kto zapadá do cieľového publika produktu.

LinkedIn je výkladnou skriňou vášho pracovného života. Nájdite si čas a premyslite si, čo hľadáte, aby ste svetu mohli prezentovať koherentný profil. Uistite sa, že nebudete prijímať všetky žiadosti o kontakt len preto, aby ste potešili svoje ego, ako napríklad nejaký človek na Instagrame, ktorý si hľadá followerov.

Preložila Zuzana Chovancová

Foto: Welcome to the Jungle

Sledujte Welcome to the Jungle na Facebooku, LinkedIne a Instagrame alebo sa prihláste na odber noviniek, aby ste každý týždeň našli naše články.

Les thématiques abordées