Měly by se telefony v práci zakázat?
09. 10. 2024
6 min.
Je prostě všude. Nikdy nespí. Pronásleduje vás i na záchod. Ne, nemluvíme o vašem toxickém šéfovi, ale o chytrém telefonu. Jde o předmět osobní potřeby, původně určený pro záležitosti soukromého života, který si ale bereme s sebou do práce, kde je jeho přítomnost někdy mírně problematická. Ovlivňuje-li totiž vaši produktivitu, může se z něj stát příčina sporu mezi vámi a šéfem. Pro lepší pochopení toho, jakou roli hraje soukromý telefon v práci, jsme se zaměřili na právní úpravu jeho používání na pracovišti a související vědecké studie.
Zákaz telefonů na pracovišti: Co na to zákon?
Telefon obvykle nepouštíte z ruky celý den, dokonce ani v práci ne. Najednou k vám přijde šéf a spustí: „Už toho mám dost! Odteď si budete nechávat telefon v tašce, dokud nebude konec pracovní doby.“ I když se to na první pohled zdá jako zcela oprávněný požadavek, má vůbec zaměstnavatelprávo vám používání telefonu zakázat?
Jak říká JUDr. Eva Dandová pro portál BOZPinfo.cz, konkrétní právní předpis pro zakázání používání osobních mobilních telefonů na pracovišti neexistuje. Naprostý a neodůvodněný zákaz používání mobilního telefonu na pracovišti může zasahovat do určitých práv a svobod zaměstnance, zejména práva na soukromí a práva na komunikaci (Listina základních práv a svobod). V Zákoníku práce (zákon č. 262/2006 Sb.) se jasně stanoví, že zaměstnavatel nesmí bez závažného důvodu narušovat soukromí zaměstnanců, například kontrolou telefonní komunikace nebo e-mailů, pokud to není nezbytné pro ochranu zájmů zaměstnavatele.
Takže šéf nemůže jen tak přijít a zakázat vám, abyste na telefonu kolegovi ukazovali fotky svého psa. Nicméně v některých „oprávněných a přiměřených“ případech může zaměstnavatel používání smartphonů na pracovišti regulovat.
Zaměstnavatel má totiž podle Zákoníku práce pravomoc určovat pracovní podmínky a organizaci práce. Může tedy vydávat vlastní interní předpisy a organizační pokyny, které používání mobilních telefonů mohou zakázat. Zejména se jedná o případy ochrany zdraví a bezpečnosti při práci, kdy může takové používání ohrozit zdraví vás či dalších zaměstnanců (např. obsluhujete-li nějaké vozidlo nebo stroj), nebo pokud by mohl váš telefon rušit elektronická zařízení na pracovišti (např. v nemocničním prostředí). Může tedy vydat interní pokyn, podle kterého musíte mít telefon v režimu letadlo nebo telefonovat pouze během pauz.
Zaměstnavatel vás následně může dokonce vyhodit, pokud by vaše používání mobilního telefonu znamenalo porušení pracovních povinností či interních předpisů. V extrémních případech, například pokud by kvůli tomu došlo například k ohrožení bezpečnosti, vás může vyhodit dokonce okamžitě (hrubé porušení pracovní kázně). Zapojte proto zdravý rozum: Střídmé používání telefonu v práci je přijatelné, ale nemělo by ovlivnit vaši schopnost plnit pracovní povinnosti.
Telefony v práci a produktivita – pozor na unáhlené závěry
Každého nejspíš hned napadne, že člověk nemusí mít doktorát z ekonomie, aby věděl, že používání telefonů v práci bude mít asi negativní dopady na produktivitu. Ale realita je trochu komplikovanější, než se na první pohled zdá.
Mezi závislostí a rozptýlením: Skutečné dopady telefonů na produktivitu
Argument č. 1: Smartphony na pracovišti jsou jedním z mnoha zdrojů zbytečného rozptylování, ale to je třeba i David z účetního, který má potřebu se světem sdílet každou myšlenku, co mu projde hlavou, nebo třeba 14 karet otevřených najednou ve webovém prohlížeči.
Telefony tedy nejsou jediným nepřítelem produktivity. Jejich záludnost ale spočívá v tom, že jsou návykové. Studie společnosti Nielsen Admosphere z roku 2019 zjistila, že více než 50 % Čechů kontroluje svůj mobilní telefon alespoň jednou za hodinu. Tato studie také zjistila, že čtvrtina uživatelů přiznává, že má pocit, že by bez svého mobilního telefonu nedokázali fungovat.
V průběhu let se mobilní telefon stal nedílnou součástí nás samých, a to do té míry, že ho jen málokdy pouštíme z ruky. Naprosto přirozeně proto leží i v práci na našem stole, neustále připraven odvádět pozornost od rozdělané činnosti při každém sebemenším pípnutí. Někdy pak ale trvá několik minut, než se po přerušení zase dokážeme vrátit k práci.
Je to těžké, protože od probuzení do chvíle, kdy píšu tyto řádky (je 13:00) už mi telefon poslal celkem 280 upozornění (což jsem zjistil díky speciální aplikaci). To je hodně e-mailů, zpráv na WhatsAppu, vyskakovacích okének, pozvánek, aktualizací a dalších připomínek, které zahlcují mozkovou kapacitu a narušují koncentraci. Dá se proto docela dobře předpokládat, jaký asi budou mít tyhle zdroje rozptýlení dopad na produktivitu v práci.
Tým německých vědců měřil objektivně důsledky používání telefonu při práci. Celkem 379 respondentů vyplnilo online dotazník, jehož cílem bylo posoudit závislost na chytrých telefonech a její důsledky na soukromý i pracovní život.
Z výsledků studie vyplývá zřejmý pokles produktivity spojený s používáním telefonů v práci, stejně jako pokles skutečně odpracovaných hodin. Také bylo prokázáno zkrácení intervalů soustředěné práce bez přerušení.
Krom toho studie odhalila ještě jedno znepokojivé zjištění: Respondenti si uvědomují, že má jejich chování negativní vliv na život, a tento fakt pasivně akceptují. Jen to potvrzuje návykovou povahu chytrých telefonů. Vyvolávají totiž impulzivní a škodlivé chování (ztrátu kritického myšlení), které lze jen obtížně korigovat.
Chtěli byste zjistit, zda trpíte nomofobií (závislostí na mobilních telefonech)? Zkuste si udělat test! Stojí za ním psycholožka a odborník na technologie z americké Iowa State University. Tak jak jste dopadli? Kolik prostoru zabírá ve vašem životě mobilní telefon?
Nedělejme z telefonů největší zlo
Nové technologie jsou jen málokdy ze strany veřejnosti přijímány pozitivně. Každý nový vynález vyvolává obavy o konci světa – zase další věc, která nás, ubohé lidské bytosti, odcizuje a izoluje! Ale pravdu je třeba vždycky hledat někde uprostřed.
Ano, smartphony jsou nový prostředek, který lidi odvádí od práce a nutí je dělat něco jiného. Ale podívejme se na to realisticky. I ve třicátých letech minulého století, kdy žádné obrazovky neexistovaly, si každý, kdo trochu chtěl, našel nějaký způsob, jak se v práci rozptýlit. Jen místo toho, aby scrolloval na Instagramu, vyráběl třeba papírové vlaštovky nebo psal potají pod stolem nákupní seznam.
Chce to proto zkusit problém adresovat z druhé strany. Trávíte-li v práci hodně času na telefonu, možná bude problém v nedostatku motivace, špatné organizaci práce nebo pasivnímu přístupu (ze strany zaměstnance, ale i vedení). V takovém případě není příčinou ztráty produktivity škodlivé chování samo o sobě (příliš časté používání telefonu), ale pracovní prostředí nebo povaha člověka obecně.
A jak je to s dopady používání telefonů na skutečnou produktivitu zaměstnanců? Není to zas tak tragické. Podle výzkumu z roku 2021 si 68,6 % respondentů myslí, že používání mobilních telefonů vede ke zvyšování produktivity, a pouze 31,5 % si myslí, že vede naopak k jejímu snižování.
Nárůst produktivity může být způsoben celou řadou různých faktorů: Telefony umožňují lepší přístup k informacím, nabízejí užitečné aplikace, usnadňují komunikaci apod. To jsou všechno pozitivní věci!
Vždyť bychom to mohli brát i tak, že udělat si čas od času pauzičku od práce a vzít do ruky telefon, je vlastně prospěšné pro naše duševní zdraví a regeneraci. V dnešní době je moderní usilovat o dokonalost, to jest stoprocentní produktivitu za všech okolností, ale to není ani reálné, ani žádoucí. Člověk není robot. Co kdybychom trochu snížili nároky sami na sebe a přijali fakt, že není nic špatného na tom občas zabít trochu času na telefonu? Na druhou stranu, je telefon tou nejlepší volbou, když si chce člověk na chvilku odpočinout od práce? Je to totiž zase další obrazovka. Nebylo by lepší sáhnout po knížce, jít na procházku, pokecat si s kolegou?
Jak udělat z telefonu svého spojence?
Chytré telefony se zkrátka staly nedílnou součástí našich životů a na tom se v dohledné době nic nezmění. Proč z nich tedy neudělat užitečné pomocníky? Každý smartphone nabízí přehršel nástrojů a aplikací pro větší efektivitu práce. Pár příkladů za všechny:
Pro lepší time management
Plánovací aplikace: K organizaci povinností a schůzek zkuste třeba Google kalendář, Trello nebo Todoist. Můžete si v nich nastavit upozornění na nadcházející události a rozplánovat celý den, takže docílíte vyšší produktivity.
Časovač Pomodoro: S touto aplikací můžete rozdělit pracovní dobu na jasně ohraničené časové úseky (podle známé metody Pomodoro), což vede k lepší koncentraci a produktivitě.
Pro efektivnější komunikaci
Chatovací aplikace: Apky typu Slack, Microsoft Teams nebo WhatsApp umožňují rychlou a efektivní komunikaci s kolegy. Všechno se díky nim může vyřešit rychleji a spolupráce je plynulejší.
Pro další vzdělávání
Vzdělávací a e-learningové aplikace: Coursera, LinkedIn Learning nebo Khan Academy – na telefonu můžete absolvovat online kurzy a zvyšovat své odborné znalosti.
Podcasty a audioknihy: I čas strávený dojížděním nebo čekáním může být využitý efektivně. Poslechněte si zajímavý podcast nebo audio knížku na téma související s náplní vaší práce.
Pro vyšší produktivitu a spokojenost
Meditační a relaxační aplikace: V obchodech s aplikacemi naleznete celou řadu nástojů zaměřených na zlepšování duševního zdraví, například Headspace nebo Calm, které vás provedou rychlou meditací, pomohou se snižováním stresu i zvyšováním koncentrace.
Aplikace pro sledování fyzické aktivity: Stáhněte si Fitbit nebo Apple Health a mějte přehled o tom, jak se aktivně hýbete a kolik toho naspíte – obojí má totiž pozitivní vliv na váš pracovní výkon.
Pro lepší spolupráci
Nástroje pro projektový management: Existují skvělé aplikace pro týmovou práci na společných projektech, ve kterých můžete sledovat fáze realizace projektu v reálném čase na svém telefonu. Mezi dvě nejznámější patří pravděpodobně Asana a Monday.com.
Mobilní aplikace pro zkrácení času tráveného na telefonu?
Pokud už sami nedokážete korigovat, kolik v práci strávíte na telefonu času, pak to dost pravděpodobně znamená, že jste na něm (lehce) závislí. Nemějte obavy, rozhodně v tom nejste sami. Řeší to tolik lidí, že začaly dokonce vznikat aplikace specificky zaměřené na monitorování a regulaci času stráveného používáním mobilního telefonu.
Zkuste některou z těchto tří:
Forest: Pro lepší soustředěnost a omezení doby používání mobilního telefonu. V aplikaci zasadíte virtuální strom, který roste jen v čase, kdy svůj telefon nepoužíváte. Pokud aplikaci vypnete, strom uschne. Po třiceti minutách bez přerušení začne pučet nový strom a pomaličku polehoučku můžete zasázet celý les, který bude symbolizovat vaše intervaly nepřerušené práce.
StayFree: Tato aplikace sleduje čas, který strávíte každý den na telefonu a nabízí vám přesné statistiky, abyste si mohli udělat obrázek o tom, jak přesně telefon používáte. Umožňuje také nastavovat časové limity a upozorní vás, kdykoliv nastavenou dobu používání překročíte.
RescueTime: Tato aplikace běží na pozadí a sleduje používání aplikací a webových stránek. Umí vypracovat podrobné statistiky a můžete si v ní nastavit cíle, kterých chcete v budoucnu dosáhnout. Jednou z jejích největších výhod je funkce, která dokáže provést hloubkovou analýzu vaší produktivity a identifikovat aplikace a weby, které vás rozptylují ze všeho nejvíc. Také si v ní můžete aktivovat upozornění na překročení nastaveného času.
Nezapomínejte, sledování telefonu je závislost jako každá jiná. Chcete-li s ní skončit, bude to chtít silnou vůli. Nicméně pokud jste právě v práci a přečetli jste si tenhle článek na telefonu, tak to se rozhodně nepočítá – to bylo pro dobro věci!
Překlad: LexiPro
Foto: Welcome to the Jungle
Sledujte Welcome to the Jungle na Facebooku, LinkedInu nebo Instagramu a nenechte si ujít žádné novinky.
Viac inšpirácie: Vzťahi s kolegami
Dali na radu kolegů... A pak hořce litovali!
Rada nad na zlato! Anebo taky ne? Rada nad peklo všech pekel? I tak se může zvrtnout to, když svoji důvěru vložíte v někoho, kdo si ji nezasloužil...
14. 1. 2025
12 zlozvyků na Slacku, ze kterých šílíme
Slack je skvělý sluha, ale zlý pán! Tedy alespoň v případě, kdy se na něm chování některých tak trochu zvrhne...
02. 12. 2024
Jak zvládat v práci konflikty? Berte je jako prostor pro zvýšení důvěry v týmu
Máte strach z konfliktů v týmu? Správně vedený spor může být i zdrojem inovací, prostoru pro zlepšení vztahů a příležitostí k růstu.
19. 11. 2024
5 znamení, že špatně komunikujete
Bez komunikace to nejde – ani v práci, ani doma. Jak ale poznáte, jestli opravdu komunikujete dobře? Nedopouštíte se nějakých chyb?
19. 6. 2024
Drby, konflikty, neochota: 4 typické komunikační fauly, kterých se dopouštíme v práci
Říká se, že komunikace je všechno. A v práci to platí úplně stejně jako v osobním životě! Co jsou ty nejčastější přešlapy, kterých se dopouštíme?
17. 4. 2024
Novinky, ktoré to vyriešia
Chcete držať krok s najnovšími článkami? Dvakrát týždenne môžete do svojej poštovej schránky dostávať zaujímavé príbehy, ponuky na práce a ďalšie tipy.
Hľadáte svoju ďalšiu pracovnú príležitosť?
Viac ako 200 000 kandidátov našlo prácu s Welcome to the Jungle
Preskúmať pracovné miesta