Čím víc „plusových bodů“ v práci získáte, tím více budete mít svobody
24 oct. 2024
5min
Jedna teorie sociální psychologie z roku 1958 tvrdí, že si musí člověk každou píď manévrovacího prostoru v jakékoli skupině nejdříve nějakým způsobem zasloužit a vydobýt. Dá se to aplikovat i na svět práce? Jak se na pracovišti rozhoduje o tom, kdo získá hvězdičku a kdo poznámku? Je práce jen pokračováním systému školních lavic, kde se hraje na premianty a poškoláky?
Podle amerického autora Edwina Hollandera má každý člověk v práci skóre, které se s plusovými body zvyšuje a s mínusovými snižuje. A právě zvyšováním tzv. „idiosynkratického“ skóre se člověk podle Hollandera může v rámci skupiny vyšplhat na pozici leadera. Pod tímto učeně nazvaným konceptem sociální psychologie se však skrývá velmi jednoduchá realita: Pro úspěšnou integraci v jakémkoli prostředí je potřeba ovládnout a pochopit jeho zákonitosti a hodnoty, jimiž se řídí. „Možnost odchýlit se od normy je privilegium, které si musíte nejprve vydobýt. Čím vyšší bude vaše idiosynkratické skóre, tím větší budete mít prostor k porušování nastavených norem daného prostředí. Plusové body získáte různým způsobem, záleží na tom, kde pracujete. Někde záleží na odpracovaných létech, někde na profesní reputaci, někde na dress codu…“ popisuje Sandra Fillaudeauová, koučka a specialistka na životní rovnováhu.
Na pracovišti se nováčci běžně setkávají s nedůvěřivostí okolí a je jedno, jestli jste nový manažer, co se zrovna přestěhoval do zbrusu nové kanceláře, nebo právě přijatý uchazeč, co se chce teprve prosadit. Budování důvěry vyžaduje čas a dobré pozorovací schopnosti. Jen tak se totiž naučíte, jak to ve firmě chodí, a podle jakých pravidel se v ní řídí mezilidské vztahy. „Do nového prostředí musíte vstupovat s určitým profesionálním odstupem, nemůžete se tam přihnat a chovat se úplně bez rozmyslu. Ano, žijeme v době, kdy se cení autenticita i zranitelnost, což je dobře, ale jsou to pořád věci, ke kterým se musíte nejdříve propracovat,“ radí naše expertka.
Žákovská knížka opět vstupuje na scénu
Eliška (28) si udělala dobré oko u svých podřízených i nadřízených díky tomu, že se jí podařilo vyřešit dlouhodobý problém, s nímž se daná distribuční firma potýkala. V týmu panovaly velké problémy s komunikací, a tak mladá inženýrka zavedla v oddělení expedice porady se specifickými pravidly poté, co se inspirovala u jiných, lépe fungujících oddělení ve firmě, s cílem maximalizovat výměnu informací. I dnes, o několik let později, její model schůzí (založený na přesných časových intervalech pro každého prezentujícího a organizaci přes aplikaci Trello) firma stále dodržuje.
„Dostalo se mi za to hodně pozitivní zpětné vazby jak od zaměstnanců, tak od tehdejší šéfové, která se o tom zmínila dalším lidem ve vedení. Připomnělo mi to tehdy třídní schůzky: byla jsem ten pilný student, kterého učitelé chválí, a který když pak něco potřebuje, to má snazší, protože si ho učitelé pamatují. Protože se všeobecně vědělo, co se mi povedlo, všichni mi byli najednou daleko ochotnější vyjít vstříc.“ Stejně jako například dobré vysvědčení může někomu otevřít dveře do vysněné práce, podpora lidí z oboru může být pro vaši kariéru také skvělý odrazový můstek.
Nasbírané plusové body navíc pomáhají s budováním sebevědomí, což zase vede k získávání nových povinností, projektů nebo dovedností. Na základě projevů uznání, které si získala za své pozorovací a inovativní schopnosti, začala mít Eliška pocit, že jí štěstí přeje, a tak požádala vedení o přeložení do zahraničí – a hned se našel jeden manažer, který jí s tím pomohl, protože oceňoval její dosavadní výkon. Po roce působení v polské pobočce byla Elišce nabídnuta nová funkce a nový tým, což mladá inženýrka přijala.
Na cestě za plusovými body
„Celý život trávíme tím, že si hledáme místo v nějakých skupinách: v rodině, mezi přáteli, v organizacích, sportovních klubech nebo pracovních kolektivech. Každý jedinec je utvářen součtem těchto sociálních interakcí. Nevidíme to, ale sociální mechanismy na nás nevyhnutelně působí a je velmi zajímavé si je začít cíleně uvědomovat a využít toho v práci. Člověk své chování vždycky přizpůsobuje okolnímu prostředí, a podle toho, v jaké skupině se pohybujete, mohou být vaše schopnosti potlačovány, nebo naopak povzbuzovány,” vysvětluje Anaïs Vegová, kariérní poradkyně a lektorka se zaměřením na leadership.
Obecněji řečeno, snaha o plusové body, a tedy i dobrou pozici u nadřízených i kolegů, je přímo úměrná tomu, jak se člověku podaří prosadit ve skupině. Samozřejmě však platí, že zavedené normy (implicitní či explicitní), nemusí vždy odrážet názory úplně všech v týmu. Otto, učitel, nastoupil na střední školu, a rychle si všiml, že ve fungování této vzdělávací instituce se odehrávají věci, které nejsou úplně košer. Se dvěma dalšími kolegy se rozhodli je nahlásit. Ale vedení školy i zbývající učitelé se rozhodli, že raději přivřou oči nad tím, že se peníze v organizaci rozdělují velmi zvláštním způsobem. Otto následně zpozoroval velké ochlazení vztahů ve skupině vůči své osobě.
„Ze dne na den jsme byli jako nakažení, byl to psychologický nátlak ze všech stran. Kolegové se na mě na chodbách dívali úkosem, nikdo se mnou nemluvil, na příští rok jsem dostal naprosto příšerný rozvrh… Pochopil jsem, že mě tam prostě nechtějí. Dva roky jsem to všechno vydržel, ale pak jsem to vzdal a odešel jsem,“ vypráví učitel, který přišel o všechny své pozitivní body v momentě, kdy se rozhodl, že nebude mlčet jako všichni ostatní a ozve se.
5 tipů, jak získat v práci plusové body
Tip č. 1: Moc si nevyskakujte
Po nástupu do nové práce je nejlepší chvíli si udržovat odstup a pozorně všechno sledovat. Cíl: Porozumět fungování týmu, naučit se nepsaná pravidla a zjistit, kde je možné nahnat zmíněné plusové body. Ty mohou být k dostání v mnoha (i nečekaných) podobách: Získáte je třeba za dobrou komunikaci se zákazníky, za dělání přesčasů bez řečí, za kreativní a inovativní nápady… „V každé skupině naleznete přehršel neviditelných norem a pravidel, a právě ty bývají často důvodem sporů, stresu i ztráty efektivity. Je nezbytné všechna ta pravidla odhalit, jen tak budete se všemi lépe vycházet,“ radí Anaïs Vegová.
Tip č. 2: Vyžadujte pravidelnou zpětnou vazbu
Účinným a jednoduchým nástrojem k získávání plusových bodů je feedback. „Díky pravidelné zpětné vazbě budete mít neustále přehled o tom, jak na tom u kolegů jste, a co potřebujete změnit. Je-li k dispozici častý feedback, vzniká v týmu dobré psychologické zázemí, ve kterém může každý růst,“ dodává Anaïs Vegová. Místo toho, aby se zpětná vazba řešila jednou nebo dvakrát ročně na výroční chůzi, měla by se například rozdávat po každém setkání týmu.
Tip č. 3: Pracujte na společném cíli
Jestli nevíte, kde získat další plusové body, možná bude dobré se kromě zlepšování komunikace zaměřit také na hlavní cíle vašeho týmu. „Každý tým má nějakou misi, která dodává jeho práci na smysluplnosti. Je to maják, kterým se řídí všichni pracovníci během každodenních úkolů. Necháte-li se vést jeho světlem jako ostatní, znamená to, že sdílíte hodnoty týmu a jeho zásady jsou nyní vašimi zásadami, a můžete tedy začít plně využívat své dovednosti,“ říká naše expertka. Když zavedla Eliška provozní porady, podařilo se jí vyřešit dlouhodobý společný problém. „Nefungovala výměna informací mezi týmy. Nikdo nesdílel osvědčené postupy, neinformoval ostatní o probíhajících projektech a problémech…“ vzpomíná inženýrka.
Tip č. 4: Nesnažte se zavděčit za každou cenu
„Kdybyste se v práci neměli řídit ničím jiným než snahou získat plusové body, riskujete, že se to obrátí proti vám, protože nakonec úplně zapomenete na to, proč vám vlastně práce dávala jakýkoli smysl,“ varuje Anaïs Vegová. Krom toho, když bude zjevné, že si chcete za každou cenu udělat u všech dobré oko, zařadí si vás ostatní do škatulky vlezdoprdelků a pokrytců. Radši se snažte o plynulou adaptaci a správné pochopení všech nepsaných pravidel. „Abychom mohli v rámci skupiny dobře spolupracovat, potřebujeme kolektivní inteligenci a potřebujeme mít autentické vztahy s ostatními,“ dodává odbornice. Otto například nedokázal dlouhodobě pracovat v nefunkčním prostředí, když se distancoval od většinového názoru skupiny. „Mým hlavním cílem vždy bylo předávat vědomosti mladším generacím. Když jsem se tehdy rozhodl ozvat, myslel jsem si naivně, že jednám v zájmu všech. Radši jsem si šel hledat práci jinam, protože jinak bych riskoval duševní zdraví,“ vysvětluje.
Tip č. 5: Buďte trpěliví
Na plusové body se musí pomaloučku polehoučku. Nejdřív se naučte pravidla hry, pak podle nich začnete hrát (jestli s nimi tedy souhlasíte). Tím si v týmu vybudujete dobrou pozici. Ani Eliška nepřišla s reformou schůzování první den v práci: Trvalo jí dva roky, než svůj úspěšný koncept představila ostatním. Jak říká závěrem Sandra Fillaudeauová: „Jestli vás nepřijali přímo za tím účelem, abyste provedli revoluci zavedených pracovních postupů a všechno od základů překopali, musíte na to jít krok za krokem, a hlavně nejdřív zjistit, za co můžete plusové body vůbec dostat.“ Dobrou zprávou je, že ve světě práce už se na rozdíl od školy nenosí žákovské knížky, ani se nerozdělují vysvědčení.
(1) Všechna jména byla změněna.
Překlad: LexiPro
Foto: Welcome to the Jungle
Sledujte Welcome to the Jungle na Facebooku, LinkedInu nebo Instagramu a nenechte si ujít žádné novinky.
Inspirez-vous davantage sur : Construire sa carrière
Přemýšlíte, že změníte obor? Zde je 6 věcí, které je třeba si rozmyslet
Přemýšlíte o tom, že byste udělali zásadní změnu ve své kariéře, zvedli kotvy a šli se naplno věnovat jinému oboru? Pojďme se nad tím zamyslet.
23 oct. 2024
David Vencl: „Komfortní zónu je třeba překračovat málo, ale často”
Tam, kde končí hranice komfortní, začíná oblast učení. Ale za tu už se dostat nechcete... O komfortní zóně a motivaci s freediverem Davidem Venclem.
22 oct. 2024
„Nechtěl jsem jen sedět doma“: Proč čím dál více důchodců pracuje
S věkem kariéra nekončí a naopak čím dál tím víc vidíme stále pracující důchodce. A nejen kvůli finančnímu přivýdělku! Proč?
10 oct. 2024
Job hopping. Jak moc mění tento trend pracovní trh?
Co si myslí náboráři o job hoppingu? A jak můžete vysvětlit své pracovní přechody v co nejlepším světle?
07 oct. 2024
Být doma, pečovat a pracovat. Dá se zvládat home office a děti zároveň?
Na stole nekonečný seznám úkolů, vedle křičící dítě a visící z lustru. Aneb jak skutečně vypadá home office s dětmi?
22 juil. 2024
La newsletter qui fait le taf
Envie de ne louper aucun de nos articles ? Une fois par semaine, des histoires, des jobs et des conseils dans votre boite mail.
Vous êtes à la recherche d’une nouvelle opportunité ?
Plus de 200 000 candidats ont trouvé un emploi sur Welcome to the Jungle.
Explorer les jobs