10 rad, jak napsat stupidní (ale vítězný) příspěvek na LinkedIn
13 nov. 2024
4min
Jakmile otevřete LinkedIn, vybafne na vás hromada příspěvků, které se podobají jako vejce vejci. Píše je umělá inteligence nebo skutečný člověk? Kdo to má dneska poznat. Jediný příspěvek, u kterého se zdržíte o sekundu déle, je ten, kde se autor bůhvíproč rozhodl doplnit text ohledně podnikatelských rad fotkou svého batolete. Trapné? Možná, ale právě tenhle příspěvek vyvolal tak velké reakce uživatelů, že statistiky úspěšnosti vašeho profilu se mohou jít zahrabat. Přiznejme si to: Stupidita momentálně na LinkedInu válcuje profesionalitu i racionalitu.
Nechcete-li riskovat, že vám ujede vlak? Pak se musíte také naučit vytvářet pořádné slátaniny. Bude vám k tomu stačit následujících 10 kroků.
1. Nadpis, který naláká, ale neprozradí vše
Berte to tak, že jste na rybách a chcete chytit vážně velkou rybu. Všechno záleží na správné návnadě – tedy na první větě. Nechte stranou zdravý rozum a přemýšlejte o běžných, každodenních věcech. Až vás napadne něco, s čím se může hodně lidí ztotožnit a z čeho jde odvodit nějaká rádoby chytrá myšlenka, držte se toho a nepouštějte! Vaše kontakty po takové návnadě bez váhání skočí v touze zjistit, co máte dalšího na srdci.
„Můj tříletý syn v omalovánkách hrozně přetahuje a plynou z toho 3 ponaučení o zvládání neúspěchu…“
Alternativní řešení: Šokující sdělení zakončené třemi tečkami, vyvolávající pocit nedokončenosti, který musí čtenář uspokojit tím, že bude číst dál. Za ním pak následuje věta, která čtenáře uklidní, protože z ní pochopí, že sice nemáte co říct, ale stejně jim to řeknete.
„Končím se vším, s prací, s rodinou, s přáteli…
(Následuje starý známý odskočený řádek)
… Jedu na celý víkend na školení!“
2. Jímavé příběhy ze života pro citlivé duše
Představte si, že jste soutěžící v talentové show na prahu vyřazení a potřebujete, aby se nad vámi diváci slitovali a začali vám hromadně posílat předražené SMSky. Vyhrabejte ze zastrčených koutů mysli ty nejhorší zážitky nebo traumata z dětství, otevřete staré rány a nasypte do nich trochu soli – a pak to hezky celé dramaticky sepište a vyvěste na LinkedInu. Nikdo nedokáže odolat nutkání připojit svůj komentář ve stylu „drž se“ nebo „všechno se děje z nějakého důvodu“ k příspěvku o úmrtí milované kočky. Takhle se na ty statistiky musí!
3. Storytelling na mistrovské úrovni
Jestli chcete zveřejnit příspěvek ve znění „rád/a bych Vám všem oznámil/a, že mě právě přijali do společnosti XY“, tak bude lepší, když nebudete zveřejňovat vůbec nic. Je to nemastné neslané a nikoho to nezajímá. Co tomu předcházelo? Došlo k nějakému zvratu? Jak jste to vyřešili? Vaše příspěvky na LinkedInu by se měly podobat dobrodružným románům. Jste přece král Artuš, který vyrazil na tajuplnou cestu najít legendární meč Excalibur, a po mnohých útrapách se vám konečně podařilo najít nejen bájný poklad, ale i vnitřní harmonii. Jen svým čtenářům omlaťte o hlavu všechny ty rytířské ctnosti, díky nimž se vám podařilo uzavřít smlouvu na dobu neurčitou… Že to bude znít jako vychloubání? Ale kdeže! Jak vás to vůbec mohlo napadnout?
4. LinkedIn má vlastní žargon, tak se s ním naučte ohánět
Pracujete v solidní firmě s dlouhou tradicí a vlastně ani moc neumíte anglicky? Tak to máte fakt pech! LinkedInu totiž vládne jazyk startupů, jinak riskujete, že vás někdo z Gen Z odhalí („Cože? Vy nosíte kotníkové ponožky? No to ne.“).
„Blíží se konec mojí stáže. Hybridní pracovní model, velký škálovací potenciál – prostě top. Měl/a jsem kolem sebe samé C-level profily, takže pro early stages mojí kariéry se jednalo o naprosto bezkonkurenční rozjezd.“
Jestli tohle nevygeneruje inbound leady, tak už nevím co.
5. Jedna věta na řádek
Básníci dobře věděli, jak na to.
Nikoho nebaví nekonečné tirády.
Nevykecávejte se, řekněte to stručně a jasně.
Jedna myšlenka, jedna věta, jeden řádek. Dokonalost.
6. Označování ve velkém stylu
Základní pravidlo slušného vychování na LinkedInu? Když vám někdo komentuje příspěvky, hezky mu to oplatíte. Lidé, kteří nejsou tak úplně kovaní ve světě stupidních příspěvků, to bohužel ne vždycky vědí. Jak je tedy donutit a nenápadně jim připomenout, že se od nich něco čeká? Začněte je označovat.
„Díky @panítéaté za všechny cenné informace, které jsem získal/a díky jejímu článku o kancelářských židlích! A taky moc děkuji @panutomuatomu, že mi pomohl si uvědomit, že se firemního kávovaru nemusím bát!“
Budou tak polichoceni, že vůbec nepochopí skrytou ironii, a okamžitě se pustí do lajkování vašeho obsahu.
7. Čím vágnější, tím lepší
Zvědavost je velká lidská slabina, které když správně využijete, vaše statistiky na LinkedInu vystřelí až do oblak. Nikdo nemávne jen tak rukou, když očividně stačí jednou kliknout, aby zjistil, jak dosáhnout úspěchu nebo vydělat maximum peněz.
Je správná odpověď motivace? Nebo investice do bitcoinu? Takže si pečlivě promyslete, o čem budete psát, a hlavně dejte pozor, ať to není moc konkrétní, nebo naopak moc univerzální. Nabízejte rady, které promění oční zornice čtenářů v dolarové bankovky, nehledě na to, v jakém oboru dělají! A vaše rady vlastně nemusí být ani nic světoborného:
„Podělím se s vámi o tajemství svého úspěchu:
Dávejte ve škole pozor!
Chovejte se k ostatním hezky!
Najděte si práci, která vás bude bavit!“
Upřímnost především.
8. #hashtag
Hashtagy jsou pro autory stupidních LinkedInových příspěvků něco jako splněný sen: Ať přijdou čtenáři za vámi, aniž byste pro to museli cokoliv dělat! Se správným hashtagem se vám podaří rozšířit počty sledujících i mimo vaši hlavní cílovou skupinu. A co víc! Nepotřebujete hledat žádné zbrusu nové hashtagy, úplně stačí, když budete znát ty nejznámější ve svém oboru, třeba:
#emocniinteligence
#hr
#digitalnimarketing
#afrika
A nemusíte být ani HR náborář, co hledá odborníky na digitální marketing s velkou emoční inteligencí na pozici v Africe, abyste věděli, jak používat správné hashtagy! Jestli se chcete stát LinkedInovým influencerem, pak vězte, že není malých hashtagů, jen malých influencerů!
9. Maskovaný životopis
Teď, když jste si získali pozornost čtenáře poutavým nadpisem, dojali jste ho příběhem o svých výjimečných vlastnostech a celkově se vám zvětšilo publikum díky hashtagům… Nastal ten pravý čas nahodit udičku a vybojovat si nějakou novou stáž! Nezáleží na tom, o čem celý váš příspěvek vlastně doteď byl, vždycky je to dobrá příležitost všem připomenout, že jste #openforwork. Všechno to úsilí, které jste do této chvíle do svého příspěvku vložili, je pro náboráře důkazem originality a také neohroženosti, pokud třeba v příspěvku naříkáte nad suchem, které panuje v Jemenu, ale současně uvedete, že hledáte práci na ropných rafinériích.
10. Přidávejte obsah často
Jednou ročně zveřejňovat ohlédnutí za uplynulým rokem si může dovolit tak možná Santa Claus, ale rozhodně ne hvězda LinkedInu. Klíčem k úspěchu je pravidelné postování. Pokud máte stále ještě pocit, že nemáte nic, co by stálo za zveřejnění, pak si prosím znovu pročtěte body 1 a 2. Máte to? Je to tak snadné:
*
„Včera jsem dokončil/a svůj 38. projekt od té doby, co jsem nastoupil/a, ale stejně jako ten první mě opět mnohému naučil.“
„Dneska jsem si naschvál nevzal/a deštník, abych si otestoval/a, jak zvládám náročné situace.“
„Zítřejší výzva pro mé kolegy na pracovišti – rozhodl/a jsem se změnit své stanoviště v open spacu a s někým si to prohodit.“ *
S použitím našich deseti rad se zakratičko stanete mistrem banality na LinkedInu. A jestli máte pocit, že jsme snad nepochopili skutečný záměr uživatelů LinkedInu, kteří podobné skvosty zveřejňují dnes a denně, pak se musíme ptát – nebude chyba spíš na vaší straně?
Překlad: LexiPro
Foto: Welcome to the Jungle
Sledujte Welcome to the Jungle na Facebooku, LinkedInu nebo Instagramu a nenechte si ujít žádné novinky.
Inspirez-vous davantage sur : Networker tout au long de sa carrière
Mám sdílet na sociálních sítích své soukromí? Názor odbornice na osobní branding
Sdílet všechno, co chci, nebo opatrně našlapovat mezi "bezpečnými" tématy? A která to jsou? Nebo stačí bloknout šéfa...?
30 oct. 2023
Guru, nevychovanec, seznamkář... 10 typů profilů, které potkáte na LinkedInu
Vítejte na pestrobarevné platformě s více než 875 miliony uživateli... a to včetně několika podivínů. Se kterými se setkáváte nejčastěji?
03 janv. 2023
Jak autentičtí můžeme na LinkedInu doopravdy být?
Žhavým trendem na sociálních sítích aktuálně je na nic si nehrát a prezentovat se autenticky a přirozeně. A tento trend se nevyhýbá ani LinkedInu.
11 nov. 2022
Máte ve své profesi nějaký idol? Seznamte se! Naučíme vás jak
Stačí narazit na správnou osobu, udělat dobrý dojem a dveře nové příležitosti se otvírají. Jenže jak se dostat s těm správným lidem, vašim vzorům?
22 août 2022
Máte novou práci! Kdy je vhodná doba napsat to na LinkedIn?
Je to v kapse. Prošli jste všemi koly pohovorů, smlouva je podepsaná a zítra nastupujete. Nejraději byste svůj úspěch vykřičeli do celého světa.
13 avr. 2022
La newsletter qui fait le taf
Envie de ne louper aucun de nos articles ? Une fois par semaine, des histoires, des jobs et des conseils dans votre boite mail.
Vous êtes à la recherche d’une nouvelle opportunité ?
Plus de 200 000 candidats ont trouvé un emploi sur Welcome to the Jungle.
Explorer les jobs