Vystavuje vás výška vášho platu riziku zamestnania?

09 déc. 2020

4min

Vystavuje vás výška vášho platu riziku zamestnania?
auteur.e
Emma Cullinan

Psychotherapist and writer

Pravidelne počúvame o vidinách nadbytočnosti a predpovediach toho, že milióny ľudí po celom svete stratia pre pandémiu COVID-19 prácu. Niektoré odvetvia sú rizikovejšie než iné. Čo ak je to však práve váš vysoký plat, ktorý vo vás vzbudzuje strach? Bojíte sa, že váš zamestnávateľ radšej ušetrí a bude prepúšťať vo vašej platovej skupine?

Podľa nedávnej štúdie dáta ukazujú, že najvyššie platené zamestnania sú v oblasti manažmentu. Najvyššie platy majú generálni riaditelia, riaditelia vývoja, IT či technickí riaditelia. Jeden z dôvodov, prečo firmy platia vysoké platy, je, že si chcú svojich zamestnancov udržať. Je preto prirodzené, keď sa obávate, že to funguje aj opačne. Ak firma potrebuje škrtať, je možné, že budú brať ohľad na najrýchlejšie a najväčšie možnosti úspory.

Čo pre vás znamená váš vysoký plat?

Stresujúci zážitok, akým je strata zamestnania, poznáme pod pojmom živé straty: netýkajú sa smrti, ale ich súčasťou je koniec istej etapy nášho života, ktorú sprevádza príslušný proces smútenia. Prirodzene, miera straty záleží od toho, ako veľmi ste svoju prácu mali radi, ako aj od toho, aké má následky na vašu identitu: do akej miery definuje vaša práca to, kým ste a ako vnímate sami seba?

Vysoké platy často súvisia so spoločenským postavením. Sudca najvyššieho súdu pravdepodobne nepoberá minimálnu mzdu, tak ako asistent predaja v supermarkete nebude požadovať 200 eur na hodinu. Preto sú platy spojené s finančnou hodnotou nášho postavenia, čo vedie k ich prirovnávaniu k hodnote nás samotných. Táto logika však vedie k úvahe, že ak ste nezamestnaní, nemáte žiadnu hodnotu. To, samozrejme, nie je pravda. Každý človek má rovnakú hodnotu, nech už zarába akékoľvek množstvo peňazí. Spájanie vysokého platu s osobnou hodnotou môže v prípade jeho straty vytvoriť obrovský problém.

Váš vysoký plat pravdepodobne vo vás vzbudzuje aj pocit bezpečia. Zabezpečuje stravu a vytvára domov pre vás a vašu rodinu. Okrem toho tiež poskytuje určitý životný štandard a prístup k určitým spoločenským kruhom.

Čo môžete stratiť?

Status, istoty, spoločenské kruhy a životný štýl, to všetko nie je jednoduché len tak opustiť. Mieru tejto straty ovplyvňuje niekoľko faktorov:

  • Predstava prestíže a postavenia. Ako veľmi je to súčasť vašej identity?
  • Ako vníma lukratívnu kariéru vaša rodina? Boli ste v rodine prví, kto dosiahol túto úroveň úspechu? Bol na vás vyvíjaný veľký tlak, aby ste uspeli, alebo sa od vás očakávalo, že nadviažete na tradíciu a budete nasledovať generácie úspešných? Možno vo vašej rodine panovali finančné obavy a dostatok peňazí znamenal istotu.
  • Vplyv na váš životný štýl. Aby ste zapadli medzi svoju rodinu a priateľov, očakáva sa od vás, že budete zarábať viac, aby ste sa mohli pridať na večeru v dobrej reštaurácii alebo si užiť lyžovačku na horách. Navyše, ak ste svoj životný štýl prispôsobili svojmu platu – drahá hypotéka, deti v súkromných školách – je ešte nepríjemnejšie tieto peniaze stratiť.

Čo ďalej

Ak sa bojíte, že svoje zamestnanie stratíte, začnite konať už teraz. Kľúčom je začať premýšľať o tom, čo chcete robiť v budúcnosti.

1. Odomknite zlaté okovy

Vysoké platy a štedré odmeny tiež prezývame zlatými okovami, pretože môžu ľudí udržiavať v zamestnaniach, ktoré sa im nepáčia. Mali by ste si vytvoriť odstup od neutíchajúceho strachu, že prídete o prácu. Namiesto toho sa zamyslite: máte svoju prácu naozaj radi? Nedrží vás tam náhodou len plat? Možno je strata zamestnania práve to, čo potrebujete, aby ste sa posunuli ďalej. Nedávna štúdia odhalila, že takmer 30 % zamestnancov malých firiem uvažuje o zmene zamestnania v dôsledku pandémie COVID-19 – a možno ste jednými z nich.

2. Postavte sa svojmu strachu z neznámeho čelom

Uvedomte si, že váš strach je možno neopodstatnený. „Priemerný zamestnanec preceňuje šance straty svojho zamestnania a zároveň podceňuje zložitosť procesu hľadania náhrady,“píšu Andy Dickerson a Francis Green vo svojom výskume.

Žiaľ, takéto myšlienky môžu ovplyvniť aj vaše zdravie. Sarah Burgradová a kolektív vo svojom výskume zistili, že „neustály strach zo straty zamestnania je značný a dôležitý ukazovateľ horšieho zdravia a symptómov depresie. Strata zamestnania či obdobie nezamestnanosti sú spojené s presvedčením o pracovnej neistote, ale v skutočnosti nie sú so zdravím spojené.“ To je dôkaz, že napriek tomu, že strata zamestnania ovplyvňuje vaše zdravie, skutočná strata zamestnania tento následok nemá – hoci sa preto budete cítiť ohrozene.

3. Vyrovnajte sa so strachom z neznámej budúcnosti

V práci, kde máte zabezpečený kariérny rast a dostatok peňazí, máte určenú cestu, po ktorej sa máte vydať. Mimo nej máte len veľmi chabé predstavy o budúcnosti a to môže pôsobiť desivo. Najväčší strach v nás vzbudzuje neznámo, čo môže viesť k frustrácii, stresu a neschopnosti konať.

Je jasné, že pocit straty kontroly nad danou situáciou len zvyšuje stres. Uvedomte si, akým spôsobom o veciach rozmýšľate, a zastavte akékoľvek predstavy o bezmocnosti. Aj keď sa tak cítite, musíte to prekonať.

4. Poskytnite terapiu sami sebe

Je čas položiť sám sebe pár existenciálnych otázok a zistiť, čo vás robí „vami“. Čo vás robí šťastnými? Kedy ste najšťastnejší? Z čoho ste nadšení? Kým ste chceli byť ako deti? Premýšľajte nad obdobím, možno to bolo na vysokej škole, keď ste si veci racionalizovali a rozhodli ste sa pre bezpečnú, rozumnú možnosť tým, že ste si našli solídnu a dobre platenú prácu. Ak sa má váš život radikálne zmeniť, nemusí to nutne znamenať, že bude horší.

Vezmime si príklad jedného Brita, ktorý odišiel zo svojej vysoko platenej práce v Londýne a dal sa na farmárčenie so svojou ženou. Pre magazín Management Today poskytol toto vyjadrenie: „V čase, keď sa to dialo, vnímal som stratu práce ako neuveriteľnú ranu, ale keď sa na to dívam s odstupom, napriek tomu, že z finančnej stránky to ešte nie je ideálne, bolo to to najlepšie, čo sa nám stalo. Za najväčšiu výhodu považujem trávenie viac času s rodinou, kontrolu nad tým, čo robím, a pocit, že som súčasťou skutočného sveta.“

5. Spravujte svoje financie

Skontrolujte si svoj finančný stav a prispôsobte svoj život nižším príjmom. Začnite ihneď redukciou výdajov a vnímajte, aké to je, aj keď ešte máte prácu. Šetrite – to je jedna z výhod vysokého platu – a splácajte akékoľvek dlhy.

6. Premýšľajte o ďalšom kroku vo svojej kariére

Udržujte si svoje schopnosti sledovaním online diania vo vašom odvetví, networkovaním, kontaktom s kolegami, prípadne prihlásením sa na nejaký kurz. Porozhliadnite sa tiež po iných odvetviach, kde by ste sa mohli uchytiť. Ak sa hlásite na rôzne pracovné pozície, prispôsobte svoje CV odlišným požiadavkám. Zistite výšku odstupného a zamyslite sa, či by vám stačili na založenie vlastného podnikania.

7. Vyhľadajte podporu

Hovorte s rodinou, priateľmi či kolegami, ktorí sú na tom podobne. Ich podpora vám pomôže uvedomiť si, že po strate práce sa život nekončí. Tí, na ktorých záleží, sú tu vždy pre vás, aj keď sa na pracovisku cítite odmietnuto.

Toto je ideálny čas zamyslieť sa nad budúcnosťou, finančne sa pripraviť na najhorší možný scenár a predstaviť si, ako by sa váš život mohol zmeniť tak, aby vám vyhovoval.

Preložila Dorota Bachratá

Foto: Welcome to the Jungle

Sledujte Welcome to the Jungle na Facebooku, prihláste sa na odber noviniek a nechajte si posielať naše články každý týždeň.