10 vtipných způsobů, jak lidé využívají AI v práci
27 déc. 2024
5min
Pro někoho láska, pro jiného nepřítel. Umělá inteligence se vkradla do našich životů, pronikla do kanceláří a proklouzla i do našich domovů, aby nás údajně zbavila stereotypních, opakujících se úkolů a usnadnila nám život. V České republice došlo k nárůstu lidí, kteří si vyzkoušeli ChatGPT, a zkušenost s ním má už třetina obyvatel s tím, že ho častěji využívají mladí lidé do 34 let. Zatímco většina populace používá tak maximálně Grammarly, ptá se Alexy, co si udělat na večeři, a nechává si Gmailem dokončovat věty v e-mailu, existují i pokročilejší uživatelé.
Joeri Billast, zakladatel společnosti Sintra Synergies a expert na Web3 a AI tvrdí, že „využití umělé inteligence nezná hranic.“ Zakladatelka společnosti Moxie AI Stephanie LaFlora přitakává: „Je skvělé, že s ní můžete různě pokusničit, a přitom nemusíte vůbec umět kódovat!“ Chcete se zlepšit v používání AI, pobavit svoje kolegy nebo si prostě udělat hezčí den? Přečtěte si o deseti zábavných a kreativních způsobech, jak lidé využívají AI v práci.
1. Mluvící hlavy
Kdo by si někdy nepřál natočit video, aniž by musel řešit, jak u toho vypadá, jestli má kruhy pod očima nebo jak zakrýt ten obrovský pupínek, co mu přes noc vyrašil na čele? S aplikacemi jako Veed, Tokkingheads nebo Captions už to dneska není problém. Umožňují vám totiž naklonovat vaši podobu a dokonce i hlas. Vytvoříte si tzv. „talking head“, která zní a vypadá jako vy. LaFlora, která o sobě sama přiznává, že se v takových věcech vyžívá někdy až moc, tvrdí, že tím ušetříte spoustu času. „Miluju efektivitu, takže zkouším všemožně experimentovat, jak si pomocí AI a automatizace usnadnit různé aspekty každodenního života. Jedním z nich je tvorba obsahu na sociální sítě, protože se nechci moc dlouho zasekat na točení videí. Taková vychytávka může dokonce sloužit jako užitečný marketingový nástroj, protože mi dovoluje rozesílat personalizovaná videa. Šlo by ji nejspíš taky zkombinovat s integrací Zapier a zapojit do hry automatizaci.“
Naše expertka má vidinu dynamické tabulky se jmény a firemními údaji adresátů, která by se generovala automaticky. Na základě takové tabulky by se pak vytvářela na míru šitá videa s její hlavou oslovující daného adresáta po e-mailu nebo v soukromé zprávě na sociálních sítích. Je to trošku divočina, ale rozhodně to jde.
2. Rozhovory v cizím jazyce
Trenér a podcaster Steve O‘Neil si v AI zas tak nelibuje, ale to mu nezabrání si s ní užít trošku srandy. V jedné z posledních epizod svého podcastu s její pomocí vytvořil zvukovou nahrávku rozhovoru ve svahilštině, jazyku, kterým nemluví ani mu nerozumí. Dříve by nad tím strávil mládí, ale s AI to byla hračka! Nešlo mu totiž o stoprocentní správnost obsahu, ale spíše o vytvoření autentické atmosféry do pozadí. Chcete si k práci vytvořit originální zvukovou kulisu? Zkuste to s AI!
3. Souboj s esy v oboru
Billast s umělou inteligencí pracuje každý den, ale jednou ho napadla vtipná myšlenka a vyzval ChatGPT na souboj se známými marketéry, kde bylo cílem vytvořit efektivní vstupní stránku webu, která by zaručila vysokou míru konverze. „Spousta lidí v promptech pro ChatGPT používá fráze jako ‚Představ si, že jsi úspěšný marketér‘ a já jsem to vyhnal do extrému a pojal to jako zábavnou soutěž. Když se nespokojíte hned s první odpovědí, kterou vám AI nabídne, ale trošku ji pošťouchnete, přijde s originálnějšími nápady.“
Billast na to šel takhle: vytvořil fiktivní marketingový souboj mezi Russelem Brunsonem, Garym Vaynerchukem a Ryanem Deissem, kdy z ChatGPT udělal čtvrtého soutěžícího. Do promptu pak napsal, aby si představil, že je špičkový stratég, který s těmito známými marketingovými jmény má soutěžit. Řekl mu, že k výhře potřebuje vymyslet tu nejlepší a nejkreativnější vstupní stránku, která Billastovi zaručí rekordní počet konverzí. Přidal k promptu adresu URL dané stránky a nechal ChatGPT, ať se snaží. Po prvním kole mu řekl, že je na třetím místě, a motivoval ho, aby přišel s něčím ještě kreativnějším a nekonvenčním. Po druhém kole mu oznámil, že se vyhoupl na druhé místo a nakonec ho jmenoval vítězem soutěže. I když strojový výstup ještě bude potřebovat upravit, přijdete na nové nápady a ještě se u toho pobavíte.
4. Terapeut na míru
LaFlora přišla se skvělým nápadem, jak v pracovním procesu řešit otázku duševního zdraví: „Vytvořila jsem si vlastní verzi GPT, kterou jsem pojmenovala The Calm Companion [Přítel do nepohody]. Je to můj osobní AI terapeut. Nakrmila jsem ho vlastními názory a životními pravdami, které považuju za nesporné. Například, že život je jedno velké dobrodružství, že na nás na konci nečeká žádná obrovská pochvala za zásluhy nebo že všichni nakonec skončíme stejně, ať už děláme v životě všechno dobře, nebo ne.“
Ukázalo se, že když jí v práci něco dělá starosti a rozhodí jí to její vnitřní pohodu, tenhle vlastnoručně vytvořený terapeut jí připomene, že život je plný peripetií a ne všechno se nám vždycky podaří na sto procent. Je to její mentor duševní pohody, který uznává stejná přesvědčení, a proto se na něj může obrátit, když se necítí dobře. Ušetřete čas, peníze a hlavně svoje duševní zdraví a zkuste si vytvořit něco podobného!
5. Ajťák na zavolání
Hlavním důvodem, proč je AI tak zajímavý nástroj, je ten, že nemusíte být kdovíjak technicky zdatní, abyste ji mohli používat. Dokonce vás může dostat z ledajaké IT prekérky. Když se Lisa Barrett dostane do technických potíží, používá osobního AI asistenta Copilot. Třeba v momentě, kdy si omylem smazala panel nástrojů ve Wordu a netušila, jak ho obnovit. Tenhle parťák vám ušetří hodiny hledání správného řešení na internetu.
6. Zdravé soutěžení
LaFlora se nechala inspirovat projektem, který spustil její klient, společnost Indie. Jedná se o členskou platformu využívající principy gamifikace ke spolupráci. Je určená pro tvůrce, kreativce, OSVČ a podnikatele. Techniku gamifikace můžete aplikovat na nejrůznější kancelářské skopičiny – můžete odměňovat dobré nápady na schůzce, toho, kdo donese v pondělí ráno kafe, anebo vyhlásit soutěž, kdo nejrychleji vyčistí příchozí poštu. Divili byste se, co všechno jsou lidé schopni udělat pro digitální trofeje a odznáčky, a pokud je to opravdu záludný úkol, můžete odměnu osladit třeba nějakým analogovým dortíčkem.
7. Průvodce lidskou komunikací
Kdo by si pomyslel, že jednou se budeme obracet na stroje, aby nám poradily, jak nejlépe zaujmout lidi kolem nás? Samozřejmě, že s AI můžete probrat produktivní úkoly jako určení cílové skupiny zákazníků, ale taky mnohem „důležitější“ rozhodnutí, jako jaký dárek koupit kolegyni k narozeninám. Zkuste třeba přizpůsobit chatbota, aby vám pomohl číst mezi řádky na příští poradě, zjistit, co je aktuální téma v kanceláři, nebo použít průzkum spokojenosti a nálady třeba od TinyPulse.
8. Roy vám poradí
Tenhle experiment ještě není úplně venku, ale LaFlora pracuje na programu, který nazvala Roy podle Roye Claye, černošského kmotra Silicon Valley. Zastává roli kulturní kapacity, se kterou se můžete poradit a zjistit, jestli váš obsah dopadne na úrodnou půdu. Je to hodně zábavné uplatnění umělé inteligence, která vám umožňuje vyzpovídat historickou osobnost. Může se hodit hlavně firmám, jejichž cílem je vytvářet obsah, který bude mít ohlas u lidí z různých prostředí. Roy bude kulturní poradce, který má detailně načteno, orientuje se v zásadních společensko-kulturních tématech a zná experty v oboru.
9. Zásobárna irelevantních odpovědí
Překladatelka Silvia Martinelli technicky vzato AI k práci nevyužívá, ale hraje si s jejími algoritmy a pak postuje na LinkedIn vtipné strojové odpovědi, které dostala na svoje otázky. Tady je příklad:
10. Škála nebezpečnosti pavoučích návštěvníků
Arachnofobikové, slyšte! Nyní máte k dispozici AI aplikaci Spider Identifier, která vám pomůže zjistit, jestli je váš osminohý nepřítel jedovatý, proč vypadá tak divně a jestli se mu najednou nenarodí stovky malých pavoučích dětí, které zaplaví váš pracovní stůl. Je to spása pro ty, co se pavouků štítí, a studnice informací pro jejich obdivovatele!
Co si z toho odnést a jak využít AI k práci i zábavě?
Vidíte, že umělá inteligence tady není jen od toho, aby vám zefektivnila produktivitu. Může do našich pracovních dnů přinést špetku kreativity a zábavy – rozjede na pracovišti soutěž s odměnami nebo uklidní vaši duši pozitivními afirmacemi. Pojďme si shrnout originální způsoby, jak můžete AI využívat v práci:
- Víc než produktivita: od terapeutických chatbotů po nástroje gamifikace se umělá inteligence osvědčila na pracovišti jako zdroj zábavy, kreativity a užitku.
- Personalizovaná a kreativní řešení: můžete si ji přizpůsobit vlastním potřebám, ať už jde o společníka pro duševní pohodu, kulturního referenta s názory historické osobnosti nebo mluvící hlavu pro snadné tvoření video obsahu.
- Dostupné inovace: s umělou inteligencí si může kreativně vyhrát každý – od technických otázek přes hledání nové perspektivy až po generování cizojazyčného obsahu. Vaší představivosti se meze nekladou!
- Utužení vztahů na pracovišti: může vytvořit nové komunikační kanály pro kolegy v práci třeba v podobě virtuálních soutěží nebo pobídek k socializaci, a to jak pro ty, co sedí v kanceláři, tak i ty pracující na dálku.
Pokud potřebujete nové a svěží nápady na marketingovou kampaň nebo prostě jen chcete vědět, jestli vás může pavouk v rohu kanceláře zabít, obraťte se na AI a využijte jejího potenciálu jakožto stroje na zábavu. Zkuste to s ní a z rutinních úkolů se rázem můžou stát chvilky plné radosti a legrace. A to přece chceme!
Překlad: Eva Mazalová
Foto: Welcome to the Jungle
Sledujte Welcome to the Jungle na Facebooku, LinkedInu nebo Instagramu a nenechte si ujít žádné novinky.
Inspirez-vous davantage sur : Productivité
Slow work movement: Zpomalení v práci je benefitem pro všechny
Nejdřív to byla slow fashion, pak slow travel, slow food a teď tu máme i pomalou práci jako reakci na zběsilé pracovní tempo.
21 août 2024
Expertka radí: Paměť musíme trénovat pravidelně, klidně i v práci
Technologie nám naši práci v mnohém zjednodušují a zefektivňují, ale také nám umožňují hodně zapomínat. Jak si nenechat svoji paměť zakrnět?
24 juin 2024
AI a produktivita. 6 nástrojů, které vám v roce 2024 pomůžou v práci
Které nástroje AI pro správu úkolů a zvyšování produktivity změní pravidla hry v roce 2024? Představujeme šest z těch, které už byste nyní měli znát.
05 avr. 2024
„Paralyzovalo mě to!“ Jak překonat strach z rozhodování v práci?
Kéž byste jen věděli, jak vaše rozhodnutí dopadne... Je totiž právě strach z negativních následků, který vede k tzv. decidofobii.
26 mars 2024
Vědecky ověřeno: Stěžování si (v malých dávkách) může zvyšovat produktivitu
Tak šup, dostaňte to ze sebe a pořádně si postěžujte. Podpoříme vás v tom!
20 mars 2024
La newsletter qui fait le taf
Envie de ne louper aucun de nos articles ? Une fois par semaine, des histoires, des jobs et des conseils dans votre boite mail.
Vous êtes à la recherche d’une nouvelle opportunité ?
Plus de 200 000 candidats ont trouvé un emploi sur Welcome to the Jungle.
Explorer les jobs