Čo by spravil Batman? Ako vám môže „alter ego“ pomôcť so sebavedomím

03 juin 2021

5min

Čo by spravil Batman? Ako vám môže „alter ego“ pomôcť so sebavedomím
auteur.e
Olga Tamarit

Freelance Content Creator

Viete, čo majú spoločné Adele a Beyoncé okrem známeho faktu, že obe sú skvelé speváčky? Kvôli strachu z verejných vystúpeni a koncertov naštartovali svoju kariéru pod iným menom. Pýtate sa teraz, prečo by to malo byť pre vás relevantné? V prípade, že vás v práci často prepadá úzkosť alebo ste presvedčení, že na miesto, kde sa chcete dostať, ste ešte nedorástli, vytvorenie alter ega, na ktoré sa môžete obrátiť v stresových situáciách vám môže zásadne pomôcť zmierniť obavy a ovládnuť strach. Táto technika, odborne nazývaná „Batmanov efekt”, je síce hojne študovaným javom v detskej psychológii, no osvedčila sa rovnako dobre aj na pracovisku. Porozprávali sme sa so psychologičkou a odborníkom, ktorý využil túto techniku na vybudovanie solídneho sebavedomia v práci aj osobnom živote.

Ak vám strach a úzkosť na pracovisku pravidelne prerastajú cez hlavu do takej miery, že vám znemožňujú vykonávať prácu, je najvyšší čas navliecť si plášť superhrdinu. Nemyslite si, že ide o karneval či fašiangový sprievod. Hovoríme o „Batmanovom efekte”, technike obšírne študovanej v detskej psychológii. Spočíva v tom, že ak dieťa čelí nepríjemnej a paralyzujúcej situácii, položí si otázku: Čo by teraz urobil Batman? (alebo iná reálna či vymyslená postava, ktorú obdivujem). Dobrá správa pre nás dospelákov je, že táto technika nefunguje len u detí. Podľa nedávnych psychologických štúdií prináša jej využitie excelentné výsledky aj v pracovnom prostredí.

Dá sa použiť alter ego na zmiernenie úzkosti?

Nasadiť si masku hrdinu, ktorého obdivujeme, nie je len obyčajná hra. Alter ego nám poskytuje odstup, vďaka ktorému uvidíme situáciu inými očami, menej osobne a v reálnejšom svetle. Takáto perspektíva nám môže pomôcť aj s problémami v práci, a to predovšetkým ak máme tendenciu dramatizovať ich alebo sa nimi neprimerane dlho zaoberať.

Elisa Sánchezová, psychologička špecializujúca sa na ochranu zdravia pri práci a zároveň riaditeľka spoločnosti Idein, potvrdzuje, že táto metóda nám môže poskytnúť priestor nato, aby sme situáciu vyriešili racionálne a s odstupom. Vďaka nej vieme lepšie kontrolovať úzkosť, jednoduchšie navigovať naše emócie želaným smerom a posilniť tak sebakontrolu. Naše problémy sa vďaka tejto technike stávajú zvládnuteľnejšími.

Keď riešime problém, zvyčajne sme v ňom tak ponorení, že je ťažké získať si odstup a pohľad z inej perspektívy. Práve z tohto dôvodu sú tzv. dištančné techniky (napríklad „Batmanov efekt”) veľmi užitočné. Vďaka odosobneniu sa nám zníži level stresových hormónov v krvi, čím sa podporí schopnosť riešiť problémy a konflikty.Nedávna štúdia ukázala, že tieto techniky naozaj zmierňujú úzkostné stavy. Znižuje sa totiž tepová frekvencia a krvný tlak, čo sú bežné príznaky sprevádzajúce náročné situácie ako je napríklad vystupovanie na verejnosti.

Ktoré typy osobností môžu ťažiť z Batmanovho efektu?

Základy, na ktorých stojí táto technika, sú psychológom dobre známe. Určite ste už niekedy zachytili anglické „Fake it till you make it“, mýtus sebanaplňujúceho proroctva alebo Pygmalionov efekt. Tieto teórie majú spoločný prienik a ich korene môžeme nájsť aj v tradičnej psychológii. Spomeňme napríklad Rosenthalov efekt, ktorý sa aplikuje v prostredí výučby a vzdelávania. Inými slovami, všetky teórie sa zhodujú v jednom – „ak si myslíme, že spadneme, je veľmi pravdepodobné, že spadneme. No funguje to aj opačne, teda ak zvykneme rozmýšľať pozitívne a veríme, že sa nám bude dariť, máme väčšiu šancu, že sa tak naozaj aj stane.” V tomto zmysle sa psychologička domnieva, že na naše alter ego zároveň projektuje aj pozitívne očakávania, ktoré nám môžu pomôcť dosiahnuť cieľ.

Sánchezová zdôrazňuje, že tieto techniky nie sú vhodné pre každého, keďže v ojedinelých prípadoch môžu vyústiť až do disociatívnych porúch. Avšak existujú aj isté typy osobností, ktoré z týchto techník môžu vyťažiť veľmi veľa:

  • Plachí a hanbliví ľudia, ktorých určité úkony, ako napríklad vystupovanie na verejnosti, dokážu paralyzovať.
  • Profesionáli, ktorých práca je diametrálne odlišná od toho, čomu sa venujú v osobnom živote.

Odhaľte svoj skrytý talent s pomocou superhrdinu

Alter ego sa môže stať najlepším pomocníkom na ceste k úspešnej (nielen) kariére, no len v prípade, že ho budujete konzistentne, vedome a za prospešným účelom. Toto je aj prípad Chala Jiméneza, odborníka na marketing, reklamu a komunikáciu, ktorý ovládol svoju paralyzujúcu ostýchavosť. Znie to smiešne, ale podarilo sa mu to vďaka Supermanovi a Batmanovi. Dokázal sa transformovať do kože týchto superhrdinov, začal veriť v seba a svoj talent, lepšie sa spoznal, akceptoval, a vďaka tomu aj kariérne napredoval. Svoju cestu k sebavedomiu opisuje v knihe Supertalent (pozn. prekl.: zatiaľ dostupná len v španielčine).

Podľa Jiméneza trik nespočíva iba v tom, že sa do postavy vcítime a položíme si otázku, čo by urobila na našom mieste. Omnoho dôležitejšie je každým dňom prekonávať sám seba, odhaľovať svoje skryté talenty a schopnosti, ktoré sa po čase môžu začať ukazovať, a neustále tak na sebe pracovať.

Nelimitujte sa len na jednu postavu. Marketingový mág poukazuje na to, že je možné mať v zásobe viac rolí, na ktoré sa môžete obrátiť podľa situácie. „Záleží, či sa chystáte na dôležitú schôdzku a potrebujete vystupovať asertívne, alebo by ste radšej zvolili miernejší prístup a vyzdvihli svoje soft skills. Podľa toho si vyberiete, o akú postavu sa opriete”, tvrdí. Vždy by to mal byť niekto, ku komu hodnotovo, osobnostne alebo pracovne vzhliadate.

Elisa Sánchezová poukazuje aj na to, že alter ego by malo mať obmedzenú životnosť a je vhodné sa s ním rozlúčiť, akonáhle uplynie obdobie úzkosti a strachu. „Z dlhodobého hľadiska je efektívnejšie naučiť sa zvládať svoje emócie pomocou iných nástrojov.“ doplňuje Sánchezová.

Ako vyzerá Batmanov efekt v bežnej praxi?

Batmanov efekt je založený na technikách, vďaka ktorým sme schopní hľadieť na naše problémy z inej perspektívy ako je tá naša, subjektívna. Na nasledujúcich riadkoch si môžete prečítať, ako si vybrať a použiť vlastného Batmana:

Držte si odstup

Niektoré štúdie nám ukazujú, že čím je udalosť negatívnejšia a intenzívnejšia, tým je pravdepodobnejšie, že si ju zapamätáme z pohľadu prvej osoby. Naopak, ak sa jedná o menej negatívnu skúsenosť, máme tendenciu prijať úlohu pozorovateľa. Ak teda budete mať v práci obzvlášť zlý deň alebo niečo pokazíte, pokúste si vizualizovať tieto príhody z pohľadu inej osoby, ktorá môže byť vašim alter egom. Súdila by vás? Pravdepodobne si rýchlo uvedomíte, že sa vlastne nič hrozné nestalo.

Pestujte svoj talent

V niektorých prípadoch nám alter ego môže pomôcť objaviť naše skryté talenty. Pre Chala Jiméneza je to jedna z najpozitívnejších častí Batmanovho efektu: „Spočiatku som sa hanbil za svoju vlastnú obmedzenú kreativitu a musel som na nej riadne zapracovať. Teraz môžem povedať, že sa mi to podarilo. Je to jeden z mojich najväčších talentov a pomáha mi zarobiť si na živobytie.“ Ak počas procesu vonkajšieho pozorovania seba objavíte niečo, o čom ste nevedeli, nenechajte to len tak plávať a preskúmajte plný potenciál nového objavu. Ktovie, možno sa vám v budúcnosti ešte zíde…

Prežite to v tretej osobe

Ak ste mali zlú pracovnú skúsenosť, je prirodzené, že si ju budete neustále pripomínať a v negatívnych pocitoch sa zacyklíte. Buďte opatrní, pretože toto priamo ovplyvňuje vašu emočnú schopnosť vysporiadať sa s náročnou situáciou. Keď budete nabudúce čeliť ťažkostiam v práci, skúste sa zamyslieť nad tým, čo by v tejto situácii urobilo vaše alter ego. Skúste potom posúdiť, či sa vaše negatívne pocity zmiernili a opadla vaša emočná reaktivita.

Prijmite aj svoje negatívne pocity

Pravidelným precvičovaním externalizačných techník môžete cyklus negativity prelomiť. Škála negatívnych emócií je široká, no je potrebné ju poznať. Ak sa totižto negativita vo vašom živote stane konštantou, začína byť toxickou. Najväčšou výzvou je pochopiť, ako s takýmito pocitmi narábať tak, aby vás posúvali dopredu. Ak vás ovládnu a prevalcujú, uviaznete. Naučte sa byť v pohode aj v neistých časoch.

Nech je vaše alter ego reálna osoba, ktorú obdivujete, samotný Batman alebo iný superhrdina, vyberte si ho tak, aby vám pomohlo prekonať vaše obavy a preklenúť vnútornú neistotu. Vždy ho používajte len vedome a za jasným účelom. A ktovie, možno vás trošku fantázie posunie o kúsok bližšie k osobe, ktorou by ste sa radi stali.

Preložila Veronika Michalková

Foto: Welcome to the Jungle

Sledujte Welcome to the Jungle na Facebooku, prihláste sa na odber noviniek a nechajte si posielať naše články každý týždeň.

Les thématiques abordées