Vybere vhodnou pozici, připraví na pohovor. Jak využít AI při hledání práce?
26 sept. 2024
3min
Externí redaktor
Hledání nové práce je pro řadu uchazečů procesem plným stresu. K odčerpání nervozity dnes přitom mohou žadatelé o zaměstnání efektivně využít nástroje umělé inteligence. AI nás dokáže připravit na pohovor nebo nám pomůže s výběrem vhodné pracovní pozice. A byla by škoda si nenechat trochu pomoct, že? Jak tedy robotického parťáka využít v praxi?
Nástroje AI během pár let překreslily tuzemský i zahraniční pracovní trh. Umělou inteligenci využívají zaměstanci při práci, ale i zaměstnavatelé, kterým může AI navrhnout cestu k větší efektivitě firmy.
Čím dál více ale lidé využívají AI ještě před tím, než do některé práce nastoupí – tedy během procesu hledání zaměstnání. Letošní průzkum globální poradenské a náborové společnosti Morgan McKinley ukázal, že AI při hledání práce využívá až polovina žadatelů. Umělá inteligence je totiž v roli rádce mimořádně efektivní.
Když jsem sám oslovil ChatGPT, aby mi navrhl oblasti, ve kterých může při hledání práce pomoci, chatbot nabídl vypracování životopisu, motivačního dopisu nebo celé kariérní strategie. Dále mi chtěl pomoci s vylepšením linkedinového profilu a klíčových dovedností pro konkrétní pracovní pozici. Skvělá se zdála být i možnost, že by mě připravil na pracovní pohovor.
Ve stejných oblastech doporučují využít AI při hledání práce také experti. Tereza Kundert Silbernáglová, odbornice na AI a technologie v HR, a Vladimír Hruban, konzultant pro AI v Microsoftu, radí, jak umělou inteligenci při procesu využít a čemu se vyvarovat.
Jak AI zapřáhnout při hledání práce?
Uchazeči o práci mohou nástroje umělé inteligence testovat během celého procesu hledání vysněného zaměstnání. AI pomůže na začátku uchazečům s výběrem pozice, na kterou by se mohli hlásit, a na konci procesu zase poradí, jak se připravit na pohovor.
1. Vybere za vás pozici
Období hledání práce je zpravidla časem, kdy člověk přehodnocuje, jestli má setrvat v oboru svého minulého zaměstnání, nebo se posunout někam jinam. AI v takovou chvíli může plnit roli konzultanta.
„Uchazeči si mohou na základě svého CV a svých zájmů nechat vygenerovat návrhy vhodných pozic, přes vyhledání ‚keywords‘ pro svoji vybranou pozici, až po rychlejší vyhledání zajímavých pracovních příležitostí či hodnocení firem ze strany zaměstnanců. Jakmile mají kandidáti před sebou vybrané inzeráty, mohou s pomocí AI nástrojů také nechat porovnat své CV se samotným inzerátem a nechat zhodnotit, zda je pro ně pozice vhodná,“ radí Silbernáglová.
2. Napíše CV i motivační dopis
Umělá inteligence v současnosti nejvíce vyniká v textu, nástroje AI proto mohou pomoci při tvorbě životopisů nebo obávaných motivačních dopisů. Při tomto procesu ale musí uchazeč dbát na správnost vygenerovaných údajů a na fakt, aby text na první dobrou nepůsobil příliš genericky.
„Teoretická negativa využití AI při hledání práce může zahrnovat přílišné spoléhání se pouze na technologii bez aplikace autentického doteku,“ uvedl Hruban.
3. Nasimuluje budoucí pohovor
Mimořádně platná může být umělá inteligence také ve chvíli, kdy si už uchazeč pozici vybral a má domluvený pohovor. AI totiž dokáže setkání se šéfem nasimulovat a předložit uchazeči otázky, na které bude nejspíš muset odpovídat. Takový proces umožňuje odhalit kandidátova slabá místa ještě před reálným pohovorem.
„AI může pomoci při přípravě na pohovory pomocí simulace otázek a odpovědí. Takové netradiční využití umělé inteligence pro coaching může pomoci kandidáta lépe připravit na samotné výběrové řízení,“ míní Hruban.
Silbernáglová dále upozornila, že výstupy AI budou kvalitnější, pokud chatbot dostane dostatek vstupních dat. „Na základě inzerátu je možné si nechat připravit cvičné otázky, na kterých si kandidát může pohovor trochu ‚natrénovat‘, což je za mě užitečný postup obzvláště u juniornějších kandidátů,“ řekla Silbernáglová.
4. Udělá z vás lepšího kandidáta
Už jen to, že se člověk pokusí při hledání práce využít AI, z něj může teoreticky udělat lepšího a schopnějšího kandidáta. Schopnost uchazeče pracovat s nástroji umělé inteligence může ocenit i budoucí zaměstnavatel.
„Je to stejné, jako s přípravou na maturitu. Kandidát se s pomocí umělé inteligence nezvládne během týdne naučit programovat nebo plynně mluvit anglicky. Pokud ale pro pozici má potřebné předpoklady, dokáže se za pomoci nástrojů umělé inteligence připravit na pohovor tak, aby mu pohovor nezkazila například nervozita nebo aby si dopředu ‚sesumíroval‘ myšlenky a na pohovoru díky tomu dokázal pro sebe získat maximum potřebných informací. Rozdíl mezi takto připraveným kandidátem a kandidátem, který si pročetl maximálně inzerci a mrkl na první stránku firemního webu, je skutečně markantní. Osobně vnímám i změnu v určité sebedůvěře kandidáta – prostě je na tu ‚maturu‘ naučený,“ radí Silbernáglová.
„Mnoho společností již zapojuje generativní AI do běžné kancelářské práce a fakt, že s ní uchazeč pravidelně pracuje, může pomoci kandidáta odlišit,“ sdělil Hruban.
Jaké nástroje může uchazeč vyzkoušet?
Nejrůznějších programů fungujících na bázi umělé inteligence jsou stovky. Skutečně efektivních je ale jen pár. Podle Hrubana z Microsoftu patří mezi nejschopnější chatboty ChatGPT a Copilot, který vyniká ve zdrojování předkládaných informací.
Silbernáglová, odbornice na AI a technologie v HR, mimo zmíněných chatbotů doporučuje vyzkoušet i více specializované nástroje.
„Pro samotné vybrání vhodné pozice či zaměření může být pro kandidáta zajímavou volbou například Pymetrics nebo HireVue Games, kde si může udělat i různé osobnostní a dovednostní testy, na jejichž základě jim bude doporučena vhodná profese či směr. Pro vytvoření CV za pomoci AI se nabízí aplikace jako Rezi, Jobscan či ZETY. Pro úpravu fotografií se poté dá využít aplikace Remini nebo má oblíbená Canva, pro fajnšmekry poté HeadshotPro nebo ProPhotos AI pro větší změny, třeba vytvoření business fotky,“ uzavřela Silbernáglová.
Proces hledání vysněné pozice s pomocí AI tak vede ke dvěma zásadním procesům. Člověk díky konzultaci s umělou inteligenci zvýší šance na přijetí do nového zaměstnání. Vedle toho také získá sadu nových dovedností, díky kterým může být efektivní nejen v nové práce, ale i při hledání další, třeba i mnohem výše postavené pozice. A to už za tu trochu námahy stojí.
Foto: Welcome to the Jungle
Sledujte Welcome to the Jungle na Facebooku, LinkedInu nebo Instagramu a nenechte si ujít žádné novinky.
Inspirez-vous davantage sur : Recherche et préparation
Rada nad zlato: ‚‚Najděte své silné stránky!‘‘ Jenže jak?
Proč nutně nepracovat primárně na svých slabinách, ale spíše se soustředit na své silné stránky? A víte vůbec, které to jsou?
21 oct. 2024
Nová práce, nový přístup. Jak si vybrat práci po vyhoření, abyste se mu znovu vyhnuli
Vyhořet, a pak se znovu vrátit do práce. Jak si najít novou pozici, abyste nemuseli dojít do stejného bodu vyčerpání?
09 oct. 2024
Varovné signály: 5 tipů, jak odhadnout firemní kulturu dřív, než pošlete CV
Green flags, beige flags, red flags. Jak poznat, že se firemní kultura může rychle proměnit v noční můru? Podle těchto varovných signálů!
22 août 2024
„Mám pocit, že nic neumím.“: Hledání práce po delší pauze
Dlouhá pauza bez práce zní jako sen. Hledání si práce po delší pauze (ať už důvod byl jakýkoliv) zní o poznání hůře. Ale jde to! Jak?
29 juil. 2024
Práce a zdravotní handicap. Jak najít pracovní uplatnění i se zdravotním omezením?
Jak může kandidát s tělesným nebo duševním omezením co možná nejvíce zvýšit své šance na kvalitní pracovní uplatnění?
17 juil. 2024
La newsletter qui fait le taf
Envie de ne louper aucun de nos articles ? Une fois par semaine, des histoires, des jobs et des conseils dans votre boite mail.
Vous êtes à la recherche d’une nouvelle opportunité ?
Plus de 200 000 candidats ont trouvé un emploi sur Welcome to the Jungle.
Explorer les jobs