Jak uspět na pohovoru: Kompletní návod krok po kroku

11 nov. 2024

5min

Jak uspět na pohovoru: Kompletní návod krok po kroku
auteur.e
Matěj Moravec

Absolvent FSV a FF Univerzity Karlovy v Praze, věnuje se copywritingu a překladům a soustředí se na oblasti obchodu, marketingu a projektového řízení.

Poštěstilo se a pozvali vás na pohovor? Gratulujeme! Jistě teď nechcete nic podcenit a snažíte se po internetech a v odborných článcích nalézt praktické tipy, jak na pohovoru uspět. Abychom vám ulehčili práci, připravili jsme následující manuál, který vám v jednom textu představí všechny důležité kroky a rady, které byste neměli při přípravě opomenout a podcenit.

Fáze příprav

Štěstí (a pracovní trh) přeje připraveným. Fázi příprav proto rozhodně není radno podcenit. Zde je několik bodů, na které byste se určitě měli zaměřit. Jak uspět na pohovoru?

Kdy, kde – a jak se tam dostanete?

Začněme čistě prakticky. Zkontrolujte si pozvánku od náboráře a ujistěte se, že víte, kam vlastně máte přijít. Adresu místa si vyhledejte, případně zkontrolujte Google Street View, abyste měli jistotu, že se pak na místě vyznáte. Ti největší „nerdi“ se pak mohou před budovu podívat několik dní předem, pokud ji mají například poblíž nebo po cestě do své současné práce.

V pozvánce si také všimněte detailů, jako jsou informace, do jakého patra máte jít nebo jet, jestli se máte hlásit na recepci a podobně. Je také nutné si velmi důkladně naplánovat cestu – ať už pěšky, autem nebo MHD. Nechte si dostatečnou časovou rezervu a pro jistotu počítejte raději s tím, že cestou potkáte tři dopravní zácpy, čtyři uzavírky a pět demonstrací. To poslední, co chcete, je přiběhnout na pohovor zpocení, udýchaní a ve stresu z toho, že nestíháte.

Informace o firmě a pozici

Když se někam hlásíte, je dobré si o firmě něco zjistit. Samozřejmostí by tak mělo být, že si projdete web firmy nebo její profil na sociálních sítích či pracovních platformách. Můžete se podívat i do výroční zprávy, tiskových prohlášení nebo do médií. Zjistěte co nejvíce o struktuře firmy, o jejích produktech, hodnotách a firemní kultuře – a také si už připravte případné otázky nebo argumenty o tom, v čem vás firma zaujala.

O nabízené pozici jako takové se nejvíce dozvíte ze znění inzerátu. Dávejte pozor na klíčová slova a popis pracovních povinnosí. Z textu inzerátu často můžete vytušit i hlavní témata, okolo kterých se bude pohovor točit, a můžete se na ně cíleně připravit.

Jak uspět na pohovoru? Příprava na nejčastější otázky

I když už na pohovoru asi neuslyšíte klišé typu: „Kde si sami sebe představujete za pět let?“, stále existují dotazy, které s velkou pravděpodobností v nějaké podobě padnou. Bylo by tedy vyloženě nerozumné (až hloupé) se na ně nepřipravit. O jaké otázky jde?

  • „Mohl/a byste mi říci něco o sobě?“ Je velmi pravděpodobné, že budete přímo nebo nepřímo požádáni, abyste o sobě řekli krátký medailonek (nebo krátký „elevator pitch“, chcete-li). V tom byste měli zdůraznit hlavně ty zkušenosti, dovednosti a hodnoty, které souvisí s firmou a nabízenou pozicí.
  • „Proč jste zrovna vy vhodným kandidátem na tuto pozici?“ Měli byste umět se dočasně proměnit v prodejce a vypíchnout důvody, proč by si zaměstnavatel měl vybrat zrovna vás.
  • „Na jaké své projekty nebo úspěchy z minulosti jste nejvíce hrdý/hrdá?“ Buďte připraveni vyprávět krátký a relevantní příběh, ve kterém ukážete, že dovedete analyzovat problémy a efektivně je řešit.
  • „Jakou máte představu o mzdě?“ Otázka peněz může být velmi ošemetná. „Lidé obvykle bývají při vyjednávání nervózní, dělají chyby, rozhodují se ukvapeně a ustupují dřív, než by bylo nutné,“ upozorňuje profesionální vyjednavač Vít Prokůpek. Proto je nutné se na debatu o penězích důkladně připravit.
  • „Máte nějaké otázky?“ Kdybyste odpověděli, že ne, moc dobrý dojem na náboráře neuděláte. A když se naopak budete ptát chytře a ukážete, že nabízené pozici rozumíte, můžete si připsat body navíc. Proto si připravte otázky předem.
  • „Shall we switch to English now?“ Jestliže inzerát požaduje znalost cizího jazyka, nemělo by vás překvapit, když se vás z něj pokusí náborář vyzkoušet.

Pro ty, kteří se o toto téma zajímají více dopodrobna – příprava na nejčastější otázky je hlavním tématem v tomto článku. Zaujmout vás také mohou alternativnější formy přípravy na pohovor, například vizualizace nebo absolvování pohovoru nanečisto.

Průběh pohovoru

Přišli jste na správnou adresu, včas (!), vzorně připraveni a natěšeni. Pojďme se teď podívat na samotný průběh pohovoru.

Zachovejte chladnou hlavu

Je normální, že se cítíte trochu nervózní. Problém je, pokud nervozita během pohovoru neustoupí nebo pokud dosahuje takové míry, že to ohrožuje kvalitu vašeho výkonu.

Jestliže tedy cítíte, že vámi zmítají stres a nervozita, snažte se zachovat chladnou hlavu. A to například tak, že se budete držet své přípravy a že se nebudete snažit příliš improvizovat. Soustřeďte se na svůj dech, pomalu se nadechujte a ještě pomaleji vydechujte. Až vám dá náborář pokyn, že se máte posadit, zvolte otevřenou a hlavně pohodlnou pozici – a soustřeďte se především na konverzaci, kterou s náborářem máte.

Nezapomeňte naslouchat

Někteří uchazeči tak moc přemýšlí nad tím, co by měli říct a jak by měli působit, že dočista zapomenou důkladně naslouchat. Když mluví náborář nebo když vám pokládá otázku, naslouchejte tomu, co vám doopravdy říká. A pokud něčemu nerozumíte, zeptejte se.

Nebojte se také udělat chvilku pauzu a svou odpověď si rozmyslet. Pamatujte, že přestože náborář je ten, kdo více pokládá otázky, a vy, kdo více odpovídá, pohovor by měl být pokud možno dialogem.

Buďte zdravě sebevědomí

Pracovní pohovor patří mezi ty životní okamžiky, kdy byste si měli věřit. To se ovšem snadněji řekne, než udělá. Jak si dodat zdravého sebevědomí a jak působit charismaticky i na pohovoru, aniž byste přestali být autentičtí?

Opřít byste se opět měli o svou přípravu, znalosti a dovednosti. Předem si zopakujte, čeho všeho jste dosáhli a co vám opravdu jde, a na tyto své přednosti se během pohovoru zaměřte. Sebevědomí ukazujete i tím, jak mluvíte. Proto byste neměli mluvit ani příliš stručně, ani příliš rozvláčně. Vyprávějte své zkušenosti formou krátkých příběhů, které mají začátek, prostředek a konec.

A zkuste se usmívat a občas ukázat i trochu nadhledu a decentního smyslu pro humor.

Neříkejte fráze, které recruiterům trhají uši

Aniž by to tušili, používají kandidáti na pohovorech často fráze, které jim škodí. Může se jednat o otřepaná klišé nebo třeba prohlášení, která náboráři vnímají jako varovné signály. Mezi tyto fráze patří například:

  • „Slabé stránky? Žádné nemám.“ Tímto prohlášením ukazujete, že nemáte smysl pro sebereflexi.
  • „Jsem týmový hráč a jsem flexibilní.“ Vyhněte se vágním klišé a nicneříkajícím frázím. Raději mluvte konkrétně a uvádějte příklady z praxe.
  • „Jaké nabízíte benefity?“ Ptát se na benefity je v pořádku – jen to nesmí být vaše první otázka ještě předtím, než vůbec víte, v čem práce spočívá.

Pamatujte, že i vy si vybíráte

Pohovor není jednostranným výběrem. Pamatujte, že pohovor slouží i vám k tomu, abyste zhodnotili, zda vám nabízené místo a zaměstnavatel vyhovují. Na pohovoru nejste jenom od toho, abyste obhajovali a prodávali sami sebe. Zajímejte se tedy o firemní kulturu a detaily nabízené pozice. Nebojte se ptát a požadovat všechny informace, které jsou pro vaše rozhodnutí klíčové.

Pokud byste tento aspekt pohovoru opomenuli, má to dvě úskalí. Zaprvé byste mohli působit poněkud zoufale – jako někdo, kdo bere jakoukoliv pozici, aniž by ho zajímaly detaily. A zadruhé (a to je horší) byste mohli nastoupit a teprve později zjistit, že vám tato pozice zkrátka nesedne.

Po pohovoru, aneb co dál?

V ideálním případě, když jste úspěšně absolvovali pohovor, byste z něj měli mít dobrý pocit a měli byste si být schopni trochu oddechnout. Výběrové řízení ale úplně nekončí – takže co teď?

Udělejte si vlastní soukromý audit právě absolvovaného pohovoru

Každý pohovor, ať už dopadl jakkoliv, by pro vás měl být příležitostí k učení. Ve chvíli, kdy jsou bezprostředně po pohovoru vaše zážitky ještě čerstvé, byste se měli zamyslet nad tím, co se vám na pohovoru povedlo a co byste naopak chtěli (a příště i měli) udělat jinak.

Rozhodněte se, zda vám nabízená pozice vyhovuje

Zodpovězte si otázky, jestli na vás firma působila příjemně, jaké jsou výhody a nevýhody nabízené pozice, jaké nabízí benefity a mzdu – zkrátka si rozmyslete, co byste náboráři odpověděli, kdyby vám práci nabídl. A pokud zjistíte, že o pozici zájem nemáte, uděláte recruiterovi radost, když se mu s touto informací ozvete co možná nejdříve.

Pokud je to vhodné, připomeňte se

Na pohovoru byste si měli s recruiterem domluvit jasný plán, kdy se kdo komu ozve a jaké budou případné další kroky. Pokud ale dny plynou a nikdo se vám neozývá, můžete se připomenout. Pozor ale na to, abyste na náboráře příliš netlačili. Podrobný návod, kdy a jak se připomenout, naleznete zde.

Vždy interakci ukončete na pozitivní notu

Nevybrali vás? Nebo jste si nevybrali vy danou firmu? Ať je výsledek výběrového řízení jakýkoliv, vždy ukončete interakci s náborářem pozitivně. Neklesejte na mysli, nebuďte zahořklí, nehádejte se a ani nikomu nic nevyčítejte. Nikdy nevíte, kdy se znovu potkáte – a rozhodně si nechcete kazit svou osobní značku.

Foto: Welcome to the Jungle
Sledujte Welcome to the Jungle na Facebooku, LinkedInu nebo Instagramu a nenechte si ujít žádné novinky.

Les thématiques abordées
Vous êtes à la recherche d’une nouvelle opportunité ?

Plus de 200 000 candidats ont trouvé un emploi sur Welcome to the Jungle.

Explorer les jobs