Pohovor: 7 tipů od náborářů pro uchazeče, jak vyniknout v davu

09 sept. 2024

6min

Pohovor: 7 tipů od náborářů pro uchazeče, jak vyniknout v davu

Podle teorie amerického podnikatele a odborníka na marketing Setha Godina musíte být ve všem, co děláte, jako fialová kráva, protože jen tak se odlišíte od jednobarevného stáda. Vzhledem k tomu, že převlékat se na pohovory do kostýmu fialové krávy asi nebude ten nejlepší nápad, zkusme přijít na to, jak jinak se může uchazeč odlišit od zástupu dalších. V dnešním světě práce se každý snaží něčím zaujmout a každý náborář je navíc jedinečný. Je vůbec ještě možné udělat na pracovním pohovoru pořádný dojem?

„Kdybychom žili v dokonalém utopistickém světě, kde jsou všichni zaměstnavatelé vynikajícími odborníky na nábor, tak by se uchazeči nemuseli snažit nijak odlišovat, protože by bylo o jejich přijetí rozhodováno čistě na základě tvrdých a měkkých dovedností, říká úvodem Léo Bernard, lektor se specializací na nábor.

Ale ouha: Náboráři se nedokážou oprostit od subjektivity, a tak se uchazeči stále musí snažit nějak zaujmout jeho pozornost, chtějí-li, aby vyhráli v závodě proti tolika dalším. „Od náborářů se vyžaduje, aby byli zcela nezaujatí, ale z pozice uchazeče je situace zcela opačná. Uchazeč se snaží najít nejrůznější páčky, které na náboráře platí, a za ty musí tahat,“ vysvětluje náš odborník. Může to být podobný humor, nenucená konverzace, umění všimnout si toho, čeho si ostatní nevšimnou… Je to dosažitelný cíl, protože ačkoliv se většina uchazečů snaží nějakým způsobem vyniknout, jen málo z nich udělá ten malý krok navíc.

Není to až tak překvapivé, protože poznat, kde udeřit, není tak snadné. „Uchazeči musejí najít způsob, jak náboráře zaujmout, ačkoliv nevědí, co je v očích budoucího zaměstnavatele hlavní priorita, ani nevědí, jak jsou na tom ti, se kterými je srovnává. Rozhodně nejsou v jednoduché pozici!“ dodává Céline Méchainová, personalistka na volné noze.

Ale podle konzultantky a náborové specialistky Marie-Sophie Zambeauxové se nic nemá přehánět. „Nejde o to předvést nějakou nezapomenutelnou show, spíš to udělat tak, aby si vás díky nějakému detailu náborář zapamatoval, abyste ho něčím přesvědčili, že budete dobrou součástí týmu,“ nabádá uchazeče.

Ale jak přijít na to, která struna je ta správná, abyste na ni mohli uhodit? Od toho jsou tu naši tři odborníci. Ti vám přinášejí doporučení, jak se dostat na seznam nejoblíbenějších uchazečů všech náborářů.

Tip č. 1: Zahrajte si na Columba

Nechcete jít přece na pohovor zcela nepřipravení, takže si proklepněte stávající zaměstnance firmy na LinkedInu, firemních stránkách i na pracovních portálech: To je zcela klíčová fáze ve vašem plánu zastínit ostatní. „Prostudujte si kariérní dráhy stávajících zaměstnanců, hlavně těch, co by mohli být potenciálně vašimi budoucími kolegy, a hledejte, co s nimi můžete mít společného (například podobnou praxi, školení nebo dovednosti)… Nebo naopak hledejte něco, čím se lišíte a mohli byste díky tomu doplnit tým,“ radí Céline Méchainová.

Všechny získané informace mohou v den pohovoru pomoci s budováním mostů v dialogu. „Zaměstnavatelé mají bohužel tendenci najímat klony, protože je to uklidňuje. To, čeho se náborář bojí snad ze všeho nejvíc, je špatné rozhodnutí o přijetí uchazeče. Takže se cítí líp, když má přijmout někoho se stejným vzděláním, praxí nebo koníčky jako on sám,“ říká Marie-Sophie Zambeauxová. A když už jste u toho, zkuste náboráři trochu zalichotit (ale zase to nepřežeňte). „Náborář je taky jenom člověk a vždycky rád potká uchazeče, který si o něm něco zjistil a dokáže ocenit jeho práci,“ dodává Léo Bernard.

Tip č. 2: Nasajte firemní kulturu

Před každým pohovorem se zkuste co nejlépe naladit na pracovní kulturu firmy, do které se hlásíte. Uděláte si oko, když si také načtete něco o hlavních milnících v historii společnosti. „V tomto okamžiku se dělí náboráři na dvě skupiny. Ti tradičnějšího smýšlení si myslí, že nezjistit si dost informací o dané firmě před pohovorem je nepřijatelné. Pak je tu ovšem nová škola náborářů, kteří si uvědomují, že googlování není všechno a že když uchazeči chybí nějaké klíčové informace, ještě to neznamená, že mu chybí také motivace nebo vhodné schopnosti,“ říká Marie-Sophie Zambeauxová.

Extra tip: Snažte se naposlouchat „tón hlasu“ firmy, tedy jakým způsobem probíhá její komunikace a jak se projevují její zaměstnanci na profesních sítích. „Jde o to, jak o sobě daná firma mluví: může se klonit spíš ke korporátnímu slangu, mluvit velmi formálně nebo spíš uvolněně… Pro potenciální zaměstnance je to důležitá informace, protože podle toho pozná nejen to, jestli se mu tam bude líbit, ale i to, jak má vypadat jako ideální uchazeč, protože pak může použít některá klíčová slova nebo zaužívané výrazy,“ potvrzuje Léo Bernard. Během pohovoru pak nenápadně napodobujte tón firemní komunikace a používejte jejich oblíbené výrazy – je to ideální způsob, jak v nich vyvolat dojem, že už tam vlastně pracujete odjakživa!

Tip č. 3: Jděte na to vědecky

Navzdory všem snahám o objektivitu náboráři neuniknou kognitivnímu zkreslení, tedy předsudkům, které se jim vynoří v hlavě a snaží se je svést na scestí. Ale i toho můžete nakonec využít k tomu, abyste vynikli v davu ostatních uchazečů. Začněme třeba u kognitivního zkreslení, kterému se říká „efekt pořadí“. „Náborář si nejlépe pamatuje uchazeče, které viděl jako poslední, jedná se o poslední informace, které zjistil. Ze dvou uchazečů, kteří měli stejné dovednosti, bude mít náborář tendenci vybrat toho, kterého viděl později, a to z jediného (a ne moc dobrého) důvodu – protože ho viděl před kratší dobou, a tak je celá konverzace v jeho paměti i mysli čerstvější,“ potvrzuje Marie-Sophie Zambeauxová.

Pokud vám tedy náborář nabídne, ať si vyberete, kdy chcete na pohovor přijít, snažte se dostat na první nebo poslední termín, ale vyhněte se „nevýraznému prostředku“, kdy budete ze statistického hlediska nejhůře zapamatovatelní. Dále můžete využít tzv. efekt bizarnosti, tedy kognitivní zkreslení, které můžete vyvolat díky nějaké vzácné dovednosti nebo neobvyklé zkušenosti, tzv. efekt vystavení, na základě nějž má náborář lepší dojem z osoby, kterou už někdy předtím viděl, nebo tzv. syndrom brouka, který se projevuje tendencí preferovat uchazeče, se kterými najdou náboráři společnou řeč, protože se v něčem podobají.

Tip č. 4: Zapracujte na vystupování

Zní to jako samozřejmost, ale přitom je to velmi mocná zbraň, kterou byste měli zařadit do svého arzenálu. „Je-li první dojem z uchazeče pozitivní, bude si náborář následně pozitivně vykládat i všechno ostatní, co uchazeč řekne či udělá. Ale pokud je naopak první dojem negativní, všechno ostatní už bude náborář vnímat zaujatě,“ potvrzuje Marie-Sophie Zambeauxová další kognitivní zkreslení: starý známý „haló efekt”.

Podle průzkumu personální agentury Talent In Sight, do které se zapojilo 2000 pracovníků, ví 33 % náborářů už po 90 sekundách, jestli uchazeče přijmou, nebo ne. Na prvních místech seznamu negativně hodnoceného chování je uhýbavý pohled (ten vadí 67 % náborářů), chybějící úsměv (38 % náborářů si škrtne uchazeče, který se ani neusměje) a nevychovanost (to vadí 33 % náborářů). Měli byste proto dbát na to, jak během pohovoru vystupujete, a svůj oděv tomu přizpůsobte zrovna tak. Ale pozor, abyste se nepřestrojili: podle výše zmíněné studie hodnotí 70 % náborářů negativně, pokud je uchazeč přehnaně vymóděný. Ale takový pevný stisk ruky a přímý pohled… Ty vám to možná pomohou vyhrát.

Tip č. 5: Musí přeskočit jiskra

Je to stejné jako ve světě milostných vztahů – i pracovní pohovor je vlastně taková aréna, v níž se potkávají dva lidé, kteří zkoušejí, jestli je mezi nimi nějaká chemie. Je jasné, že chcete, aby vás přijali na základě dovedností, ale jestli je ke kýženému závěru (po pohovoru vám zavolat) pomůže dovést i vaše charisma a umění konverzace, tak proč toho nevyužít. Můžete zkusit třeba opatrně zavtipkovat a pozorně přitom sledujte reakce osoby na druhé straně stolu. „Musíte se řídit situační inteligencí a přizpůsobit se osobě naproti vám – věnujte dobrou pozornost tomu, jaké signály vysílá,“ radí Léo Bernard.

Někteří náboráři ocení, když převezme uchazeč iniciativu a ptá se na to, co ho zajímá, aniž by ho k tomu museli vyzývat. Jiní zase rádi postupují metodicky a krok za krokem si odškrtávají položky ze seznamu. Obecně řečeno je nejlepší se řídit pokyny náboráře a nenápadně přitom testovat terén, abyste věděli, co všechno si můžete dovolit.

„Někteří náboráři budou chtít, abyste se jim představili tak, že o sobě budete tři až pět minut nepřerušovaně hovořit, jiní zase pokládají uchazečům strukturované otázky, aby se dozvěděli, co potřebují… Raději se nechte vést náborářem, protože ne všichni uvítají, když se je budete snažit sami směrovat,“ dodává náš expert. I zde tedy platí: Zkoušejte, pozorujte a přizpůsobte se tomu, jak si to představuje osoba vedoucí pohovor.

Tip č. 6: Nesnažte se nikomu podlézat

Nikdo nemá rád šprty, co se neustále snaží zavděčit všem učitelům. A ačkoliv ve světě práce už školní lavice nemají místo, stejně tu platí, že kdo se vtírá, moc oblíbený nebude. Podle studie provedené institutem CSA a deníkem Direct Matin je podlézání na třetím místě (18 %) mezi negativními vlastnostmi, které Francouzi na pracovišti netolerují. Hlavně muži mají s tímto povahovým rysem problém, protože každý desátý muž uvedl, že je to podle něj nejhorší vlastnost vůbec. Takže si dejte pozor, ať to s lichocením nepřeženete, protože byste se mohli se zlou potázat. „Když se budete snažit zavděčit až moc, budete vypadat jako pokrytec nebo manipulátor, což vzbuzuje nedůvěru. Pracovní pohovor je o hledání křehké rovnováhy mezi hrou na svádění a autenticitou,“ připomíná Marie-Sophie Zambeauxová.

Tip č. 7: Dobrý dojem udržujte i po pohovoru

Děkovný e-mail po pohovoru zní jako naprostá samozřejmost, ale zdaleka ne všichni uchazeči se rozhodnou ho poslat. Je to sice maličkost, ale současně je to důkaz o vaší motivaci a také o profesionalitě a slušnosti. Ale neposílejte plytké a nudné e-maily se stručným vyjádřením díků, radši se pokuste nenápadně zaseknout háček. „Připomeňte některé věci, o kterých jste se na pohovoru konkrétně bavili, aby bylo zřejmé, že jste dávali pozor a pochopili jste, jaké priority zaměstnavatel má. Dále vysvětlete, proč vás právě tohle na dané práci zajímá a zdůrazněte, proč by měli přijmout právě vás,“ radí Céline Méchainová. „Čím osobnější a motivovanější děkovný e-mail, tím větší je vaše šance, že díky němu vystoupíte z davu,“ potvrzuje Léo Bernard.

Každá firma je jiná, každý náborář je jiný, takže pokud je vaším cílem během pohovoru skutečně zaujmout, musíte k tomu přistupovat chytře. Musíte analyzovat situaci, postupovat nenápadně a umět se přizpůsobit. Není to nic snadného, ale když se to povede, určitě se vám to vyplatí (doslova).

Překlad: LexiPro
Foto: Welcome to the Jungle
Sledujte Welcome to the Jungle na Facebooku, LinkedInu nebo Instagramu a nenechte si ujít žádné novinky.

Les thématiques abordées
Vous êtes à la recherche d’une nouvelle opportunité ?

Plus de 200 000 candidats ont trouvé un emploi sur Welcome to the Jungle.

Explorer les jobs