Vzťahy na pracovisku: Áno alebo nie?

10 mars 2021

4min

Vzťahy na pracovisku: Áno alebo nie?
auteur.e
Marlène Moreira

Journaliste indépendante.

Jar sa už blíži – skvelá príležitosť pozvať predtým svoj objav na instantnú kávu z automatu. Avšak poponáhľajte sa, nemusíte byť totiž jediní, ktorí budú pri zvádzaní ochotní minúť 2 eurá na kávu. V skutočnosti sa podľa štúdie inštitútu Opinion Way1 na pracovisku zoznámi takmer 30 % dvojíc. Láska na pracovisku je fenomén nielen bežný, ale aj nebezpečný. Ak sa chcete dozvedieť to najdôležitejšie o „prácoromanci“, čítajte ďalej.

Dobrý alebo zlý nápad?

Pracovné prostredie je živnou pôdou pre stretnutia s ľuďmi. Niekoľko hodín denne trávite vo vzájomnej spoločnosti, zdieľate spoločné záujmy, prežívate spolu úspechy i neúspechy. Aké by to asi bolo zblížiť sa s niekym?

V dobrom…

  • Romanca s kolegom je nebezpečná, no práve preto je vzrušujúca. Diskrétne žmurknutie medzi dverami, lístoček skrytý v šanóne, tajné schôdzky na najvyššom poschodí… Pocit prameniaci z porušovania pracovných pravidiel záujem o kolegu alebo kolegyňu len zvyšuje.
  • Romanca na pracovisku ako zdroj motivácie. Zobúdzate sa plní energie, nedočkaví, kým ho alebo ju konečne uvidíte. Týmto spôsobom vnesiete do občas neosobného korporátneho sveta trochu nehy.
  • Spojenectvo na základe voľby. Máte niekoho, kto vám rozumie a kto vás podporuje – spoločne mierite k úspechom.

… a v zlom:

  • Rozchod = peklo. Každý sa to dozvie, každý deň sa budete stretávať vo výťahu a dokonca aj ľudia z učtárne, ktorí sa s vami nikdy nebavili, vám zrazu budú dobrí… Hovorí sa predsa, že v mori je veľa rýb.
  • Ťažkosti so súkromným životom. Hranice medzi súkromným a pracovným životom je ťažké nájsť a je náročné zabrániť tomu, aby sa vaši kolegovia neplietli do vášho súkromia.
  • Hrozba nepriateľstva. Žiarlivosť na pracovisku je bežnou záležitosťou, ktorá by vám mohla prekaziť šance na povýšenie. Aj pri tom najmenšom faux pas si to môže odniesť vaša reputácia.

Ako zosúladiť prácu a súkromie?

Spolu v práci, doma, na dovolenke… Vaše životy a aktivity sa spojili v jeden celok, až do nebezpečného momentu, keď sa osobné emocionálne väzby začali prejavovať pri pracovných záležitostiach. Z bezpečnostných dôvodov je nevyhnutné stanoviť si pomyslené hranice medzi pracovným a súkromným životom, aj keby to malo znamenať vytvorenie súboru pravidiel napr. v takomto znení: žiadne diskusie o práci po 21. hodine, žiadne spoločné obedné prestávky, atď.

Situácia je o to zložitejšia, keď je jeden z dvojice randiacich kolegov hierarchicky nadradený nad druhým. Ako si udržíte autoritu nad niekým, s kým máte dôverný vzťah? Ako môžete odôvodniť prípadné povýšenie, nech už je akokoľvek zaslúžené, ak vám ho pridelila vaša polovička? Nepotrvá dlho a vaši kolegovia si začnú myslieť, že vás nepovýšili len pre vaše pracovné zásluhy. Potom bude ťažké preukázať, že ste v novej funkcii legitímne.

V ideálnom prípade svoj vzťah pred kolegami utajíte. Najlepšou obranou je diskrétnosť. Ak je váš vzťah vážny, všetci o ňom vedia a vo vašich tímoch to začína byť napäté, ľudí môžu upokojiť dve riešenia:

  • Jeden z dvoch členov dvojice prejde do iného tímu alebo na iné oddelenie. Nikto vás nebude môcť obviniť zo zvýhodňovania a vyhnete sa prejavom nedôvery alebo prenášaniu napätia z práce do súkromného života.
  • Ak sa vám toto riešenie nepozdáva alebo ho nie je možné realizovať, je nevyhnutné, aby vyššie postavená osoba stanovila jasné a merateľné ciele. Týmto spôsobom nebude možné ani jednému vyčítať žiadne porušenie zásady nestrannosti pri povýšení, koncoročných bonusoch, prideľovaní nových povinností, atď.

Ako na diskrétnosť?

Čím menšia firma, tým rýchlejší tok informácií. Je ťažké skryť pohľady a gestá náklonnosti, najmä ak pracujete v rovnakom tíme. Vo väčších štruktúrach sa nie všetci navzájom poznajú, a funguje tu už veľa párov. To uľahčuje nadväzovanie vzťahov bez toho, aby o tom klebetila celá firma.

Kľúč k úspechu? Mlčanie. Tajomstvo zverené v rámci firmy sa v priemere dozvie ďalších 2,7 ľudí. V tomto prípade sú najlepšie riešenia tie najjednoduchšie: vyhýbajte sa spoločnému príchodu a odchodu, nepredlžujte prestávky na kávu alebo obedy s rizikom, že nebudete môcť skryť svoju vzájomnú účasť, a všeobecne sa vyhýbajte témam týkajúcich sa milostného života.

Rozchod. Čo s tým?

Keď ide všetko dobre, romantický vzťah na pracovisku môže byť zdrojom veľkej motivácie. Váš každodenný život sa po rozchode ale môže premeniť na peklo. V najhorších situáciách môže vzájomná nevraživosť narušiť chod celého tímu alebo firmy. Ako sa tomuto nebezpečenstvu vyhnúť?

  • Nedávny rozchod so sebou istotne prináša dlhodobé stopy. Každý deň si v práci stanovte ciele a sústreďte sa na ne, aby vás neprevalcovali vaše vlastné emócie: počet stretnutí, ktoré musíte vybaviť, záležitosti, ktoré musíte dokončiť, atď.
  • Obmedzte vplyv, ktorý na vás má vaša bývalá polovička tak, že na seba budete nazerať ako na bežných členov tímu. Snažiť sa pomstiť za rozchod alebo predstierať, že rozchod bol vaším rozhodnutím, nie je riešenie.
  • Porozprávajte sa a uzavrite dohodu, že nebudete otvorene prejavovať svoje konflikty alebo dávať najavo svoju bolesť, aby si každý z vás v spoločnosti udržal profesionálny imidž. Vydajte sa cestou srdečnej dohody, ako spojenci v minulom storočí.
  • Svojim kolegom sa nezdôverujte, aby sa necítili nútení vybrať si stranu.

Aké sú riziká?

Ako viete, či by románik s niekým z kolegov mohol ohroziť vašu kariéru? Poobzerajte sa okolo seba a zistite, či na pracovisku už v minulosti vznikli ďalšie páry a ako ich príbeh prijali príslušní kolegovia a vedenie firmy. Toto je dobrá indícia, ktorá vám napovie, kde sa nachádzajú hranice, ktoré by sa nemali prekročiť.

Ak chcete ísť ďalej a priznať svoj vzťah, správnym krokom je najskôr upozorniť nadriadených. Ide o preventívne opatrenie, najmä ak so svojou polovičkou nepracujete na jednom oddelení alebo pracujete v prostredí, ktoré je späté s mlčanlivosťou.

Čo hovorí zákon a aké pravidlá sa musia rešpektovať

Láska na prvý pohľad, ktorá nepozná zajtrajšok, alebo skutočný príbeh lásky: aké sú skutočné riziká? Hoci niektoré krajiny, ako napr. USA, zakazujú vzťahy na pracovisku, na Slovensku zmienku o tejto téme v zákone nenájdeme.

Ak vás ale prichytia objímať sa s niektorým z kolegov, môže to byť považované za prejav nevhodného správania, ktoré sa môže končiť napomenutím alebo výpoveďou. Podobne, ak dôjde na porade k hádke prameniacej z osobných výhrad, vaše správanie môže byť klasifikované ako „objektívna prekážka“ pri práci.

Ešte pred začatím dobrodružstva lásky na pracovisku vedzte, že pracovné romániky sú zvyčajne len vzplanutím. Psychoanalytik a autor knihy Cupid at Work, Loïck Roche, PhD. tvrdí, že drvivá väčšina týchto romancí netrvá viac ako 6 mesiacov. O tomto kroku popremýšľajte preto ešte predtým, než sa vydáte na cestu dvorenia svojej láske medzi kávovarom a kopírkou.

1Ide o štúdiu „Amour et vie professionnelle” Inštitútu OpinionWay z mája 2011.

Preložila Zuzana Chovancová

Foto: Welcome to the Jungle

Sledujte Welcome to the Jungle na Facebooku, prihláste sa na odber noviniek a nechajte si posielať naše články každý týždeň.

Les thématiques abordées