Zeigarnikovej efekt: prečo nás trápia nedokončené veci?

23 janv. 2021

3min

Zeigarnikovej efekt: prečo nás trápia nedokončené veci?
auteur.e
Marlène Moreira

Journaliste indépendante.

Aj vy si nedokážete odpustiť „ešte jednu epizódu“ na Netflixe? Ste schopní do hlavy napratať celé kvantum informácií noc pred skúškou, no všetko o týždeň zabudnúť? Alebo sršíte nadpozemskou radosťou, keď môžete splnenú úlohu vyškrtnúť zo zoznamu? Ak áno, aj vás sa týka tzv. Zeigarnikovej efekt. Zeig… čo? Zeigarnikovej efekt. Ide o psychologický jav, kedy má človek tendenciu lepšie si pamätať nedokončené úlohy, než tie dokončené. Nutkanie, ktoré nás motivuje niečo dokončiť, sa ale môže rýchlo stať nočnou morou, ak si v práci naberieme viacero projektov. Poďme si tento fenomén rozšifrovať.

Tri espressá, jednu veľkú kávu, dve koly a jednu sódu s citrónom, prosím

Vitajte v 20. rokoch minulého storočia na terase jednej kaviarne. Práve tu popíja kávičku Bluma Zeigarniková, americká psychologička ruského pôvodu. Všimla si schopnosť čašníkov zapamätať si množstvo informácií pri prijímaní objednávok, no neuniklo jej, že akonáhle zákazníkov obslúžili, akoby sa im vymazala pamäť. Majú všetci podobný problém alebo je háčik niekde inde?

Svoje pozorovania sa rozhodla experimentálne preveriť. Zostavila sériu jednoduchých úloh, ktoré zadala 138 deťom. Polovica detí úlohy nedokončila, druhej polovici sa to podarilo. O hodinu neskôr sa s deťmi o úlohách rozprávala. Ukázalo sa, že na úlohy si presne pamätalo 12 % žiakov, ktorí ich dokončili, v porovnaní s 80 % žiakov, ktorí úlohy nedokončili. Experiment uskutočnila aj na dospelých a výsledky boli rovnaké. Záver? Záväzok dokončiť nejakú úlohu je zdrojom našej motivácie, ktorá by nebola uspokojená, keby sme úlohu nedokončili. Ak však niečo nedokončíme, myšlienkami sa k tomu stále vraciame, a preto si lepšie pamätáme nedokončenú úlohu, než tú dokončenú.

Zeigarnikovej efekt v práci: dobrý sluha alebo zlý pán?

Zeigarnikovej efekt je teda fenomén, ktorý vám pomôže zapamätať si dôležité body vášho aktuálneho projektu, no tiež vás môže dohnať k nespavosti, keď budete premýšľať o všetkom, čo ešte máte urobiť.

Akonáhle začnete s nejakou úlohou, je pravdepodobnejšie, že ju dokončíte, pretože to je ten najlepší spôsob, ako ju možno vymazať z hlavy a vyčistiť myseľ. Zeigarnikovej efekt je preto kopnutím do zadku prokrastinácie. Dodáva nám potrebnú dávku motivácie na začatie a dokončenie určitého projektu. Kde sú ale limity?

Keď je váha úlohy príliš veľká, končí sa to pocitom úzkosti, parazitickými myšlienkami a dokonca aj psychickým vyčerpaním. Komu by sa chcelo počas nedeľného obeda v hlave menovať desať urgentných úloh na budúci týždeň? Vývar je dobrý, no rozvarený mozog už nie. Zeigarnikovej výskum však ukazuje, že v mysli nám zostávajú iba tie úlohy, ktoré si vyžadujú rozmýšľanie.

Budovaním skutočných hraníc medzi osobným a profesionálnym životom sa naučíte zvládať stres z neukončených záležitostí a obmedzíte psychickú záťaž prameniacu zo zamestnania. Stručne povedané, to, že s neterou nedokončíte omaľovánku, by vám nemalo brániť sústrediť sa na pracovný meeting. Rovnako tak nedokončenie pracovného projektu by vám nemalo kradnúť spánok.

Psychologička tiež poznamenáva, že si skôr zapamätáme úlohu, ktorú sme prerušili v strede alebo na jej konci, a nie tú, ktorej sme sa práve začali venovať. V skutočnosti chvíľu trvá, kým si vytvoríte skutočnú túžbu vidieť úlohu splnenú. Môžete teda kolegovi poradiť, ak vás o to požiada, avšak neponúkajte príliš svoju pomoc, aby sa nedostavil Zeigarnikovej efekt.

Podľa Zeigarnikovej je tento efekt zbraňou k službám pamäte. Odborník na pamäť John Baddeley rozšíril poznatky Brumy Zeigarnikovej tým, že požiadal študentov, aby vyriešili sériu prešmyčiek. Účastníci mali obmedzený čas a dostali správnu odpoveď, ak nedokázali úlohu dostatočne rýchlo vyriešiť. Pri rozhovore o niekoľko dní neskôr si účastníci lepšie pamätali úlohy, ktoré nevyriešili. John Baddeley tak potvrdzuje poznanie Brumy Zeigarnikovej – ľudia si ľahšie pamätajú neúplné alebo neukončené informácie. V kariérnom svete to znamená, že pauzy alebo prerušenia pri práci môžu paradoxne zvýšiť vašu schopnosť zapamätať si informácie. Teraz máte vedecky potvrdenú výhovorku, že môžete ísť na kávu alebo prechádzku uprostred dňa.

Ako zúročiť Zeigarnikovej efekt v práci?

  • Pokiaľ máte pred sebou veľkú a komplikovanú úlohu, rozdeľte ju na niekoľko kratších etáp a začnite tými najjednoduchšími. Zvýšite tak mieru vášho odhodlania a budete nútení úlohu dokončiť. Naopak, práca na najťažšej časti hneď na začiatku môže viesť k demotivácii.
  • Vyhnite sa multitaskingu. Váš mozog sa nebude vedieť sústrediť na novú úlohu, ak ste nedokončili tú predchádzajúcu. Práve preto techniky zamerané na zlepšenie produktivity, ako napríklad Pomodoro (prácu si rozdelíte na 25-minútové cykly a za každým z nich si doprajete 5-minútovú prestávku, pozn. ed.), tak dobre fungujú.
  • Zredukujte mieru svojej ochoty pomôcť kolegom. Je to veľmi jednoduché – naučte sa povedať NIE. Zaujímať sa o množstvo projektov bez dostatku času na ich dokončenie je kontraproduktívne.
  • Píšte si zoznamy. Ak chcete obmedziť možný negatívny vplyv Zeigarnikovej efektu, zapíšte si na konci dňa nedokončené úlohy. Je to najlepší spôsob, ako sa vyhnúť rušivým myšlienkam, pretože úloha sa dostáva do kolónky „vybaviť čo najskôr“ namiesto „nevybavené“.
  • Zavádzajte tzv. pracovné teasre. Podobne ako režiséri, ktorí vás vedia donútiť pozrieť si ďalšiu epizódu, aj vy ponaťahujte svojich kolegov prostredníctvom krátkej prestávky: „Navrhujem, aby sme si na 10 minút dali kávu a potom prezradím, čo riaditeľ povedal o projekte X“. Nič vám neposkytne vyššiu záruku, že sa debata bude točiť len okolo vašej práce.

Zeigarnikovej efekt aspoň čiastočne vysvetľuje, prečo našu pozornosť upriamujeme na niečo, čo sme nedokončili, a bagatelizujeme to, čo sa nám podarilo zrealizovať. Dôležité je množstvo mentálnej a emocionálnej energie, ktoré vás takéto myšlienky stoja. Môžu vám pomôcť zvládnuť nezvládnuteľné, no psychicky úplne vyčerpať. Aby ste si na Zeigarnikovej efekt zvykli a premenili ho na svojho pomocníka, naučte sa tolerovať neistotu, prázdne miesta a buďte k sebe láskaví. Zeigarnikovej efekt vám chce len dobre.

Preložila Zuzana Chovancová

Foto: Welcome to the Jungle

Sledujte Welcome to the Jungle na Facebooku, prihláste sa na odber noviniek a nechajte si posielať naše články každý týždeň.

Les thématiques abordées