10 tipů, jak zvládnout zkušební dobu
05 sept. 2023 - mis à jour le 05 sept. 2023
5min
CN
Fondatrice de Dea Dia
Už je to tady, získali jste svou vysněnou práci! Než se ale pohodlně zabydlíte ve své nové kanceláři, musíte překonat ještě jednu poslední překážku: zkušební dobu. Nebojte, s tím my vám velmi rádi pomůžeme. Níže najdete 10 rad, kterých když se budete držet, tak za těch pár měsíců dokážete, že na to máte, a získáte si důvěru nového zaměstnavatele.
Zachovejte klid
Právě jste se dozvěděli, že za pár týdnů či dnů nastupujete. Stříháte metr a hlavou se vám honí nejrůznější katastrofické scénáře – v den D vás nevzbudí budík, stihnete ještě onemocnět nebo bude nová práce nad vaše možnosti. Dělat si starosti je naprosto přirozené, ale také zbytečné. Povedou pouze k tomu, že budete mít poraženeckou náladu, která může přispívat k neúspěchu.
Nezapomínejte, že si vás vybrali z dobrého důvodu. Pokud si myslí, že tu práci zvládnete, pak na to určitě máte. Takže si trochu věřte a v klidu se začněte připravovat na tohle nové pracovní dobrodružství. Ujistěte se, že máte dostatek spánku, a to hlavně během nocí předcházejících nástupu do práce, a dodržujte pravidla zdravého životního stylu. Když budete dobře vyspaní, sebevědomí a ve skvělé kondici, nastoupíte do práce ideálně naladěni a novou firmu si doslova podmaníte.
Důkladně se seznamte s novým prostředím
Počínaje prvním dnem v práci se budete muset začlenit do nového kolektivu, který má svá vlastní pravidla, zvyky a postupy.
Zásada č. 1: pozorujte. Obědvají kolegové společně, nebo každý sám u svého stolu? Tykají nadřízeným, nebo si všichni striktně vykají? Chodí se každý týden na skleničku, což byste si neměli nechat ujít? Jaký je ve firmě dress code? Neformální, nebo spíš formální? Panují ve firmě čistě profesionální vztahy, nebo spíše přátelská atmosféra? Pečlivě sledujte, jak to v novém prostředí funguje, abyste se mohli přizpůsobit… Samozřejmě přitom ale zůstaňte sami sebou!
Nenechte se odradit
Každá firma je jiná. I když nastupujete na stejnou funkci, jakou jste měli v bývalé práci, můžete mít najednou úplně jinou náplň práce a jiné povinnosti. Během prvních dnů budete muset zpracovat velké množství nových informací, zvyknout si na nové postupy a naučit se novým věcem. Vaši nadřízení vědí, že začátky jsou těžké a že všechno chce svůj čas. Nečekají, že budete na nové pozici okamžitě ve všem nejlepší. Naopak jim můžete dokázat svou motivaci a ochotu učit se novým dovednostem. Ptejte se, buďte pečliví, profesionální a každým dnem o něco samostatnější. Očekává se od vás v první řadě obrovská přizpůsobivost.
Staňte se nepostradatelnými
Co nejrychleji se s vedoucím dohodněte na náplni vaší práce i na tom, kam až sahají vaše pravomoci: jinými slovy, co přesně se od vás očekává? A jak můžete tato očekávání nejen naplnit, ale nakonec i překonat? V první řadě získejte co nejvíce informací o probíhajících projektech, o přijatých strategických rozhodnutích a o tom, jak můžete co nejvíce pomoci. Využijte své zkušenosti a přicházejte s užitečnými návrhy, buďte iniciativní. Cíl: stát se osobou, která vždy dokáže najít řešení, za kterou se jde každý poradit, protože ví, že se mu dostane pomoci.
Buďte otevření, ale ne dotěrní
K ostatním buďte milí, usmívejte se a chovejte se přátelsky. Zkoušejte konverzovat se svými kolegy i s nadřízenými, ale zase to nepřehánějte, jinak nové kolegy vyplašíte. Až budou u kávovaru klábosit kolegové, co se znají dobře a dlouho, a budou si vyprávět všechno možné ze svého soukromí (o dovolené, o zážitcích, o dětech), projevte svůj zájem, pozorně naslouchejte, ale zkuste si nechat pro sebe detaily z vlastního osobního života. Alespoň do té doby, než se s ostatními trochu poznáte a spřátelíte.
Komunikujte chytře
Pokládáním těch správných otázek dáte nejen najevo zájem o své nové zaměstnání, ale také díky nim přijdete na to, jak v dané firmě všechno funguje. Nebojte se na cokoliv zeptat. Jakmile o čemkoli pochybujete nebo něco nevíte, obraťte se na nadřízené a získejte od nich všechny informace, které potřebujete ke správnému výkonu své práce. Vaši nadřízení potřebují vědět, že vám mohou věřit. V tom je utvrdí fakt, že setkáte-li se s problémy, jste schopni komunikace a na jejich vyřešení dokážete spolupracovat.
Pracujte spolehlivě a klidně
Nečeká se, že bude každý nováček hned od nastoupení stoprocentní, co se týče pracovního výkonu, ale vaše osobnost i povaha budou pod drobnohledem, hned jak vstoupíte do dveří. Měli byste se proto chovat profesionálně a být aktivní, nepodléhat stresu, a už vůbec ne zlosti, když něco nepůjde úplně po vašem. Reagujte rychle, na e-maily odpovídejte promptně, vyřizujte jeden zadaný úkol za druhým, a pokud narazíte na zádrhel, vysvětlete příčiny a navrhněte alternativní řešení. Další velmi důležitá věc: když něco slíbíte, dodržte to. Pokud něco dodržet nedokážete, raději nic neslibujte.
Nezapomínejte na pokoru a laskavost
Ukázat motivaci je, jak víme, ve zkušebce velmi důležité. Nicméně si raději dejte pozor, aby vaše snaha se prosadit nepřerostla v aroganci. I když máte pocit, že nepotřebujete, aby vám kdokoliv říkal, jak máte dělat svou práci, stejně s kolegy komunikujte, využijte jejich zkušeností, ptejte se a ukažte, že jste pozorní posluchači. S pokorou a laskavostí dojdete nejdál a získáte si důvěru i sympatie ostatních. Stejně tak se rozhodně nesnažte s nikým manipulovat. Není nic horšího než se snažit vypadat dobře na úkor ostatních. Odvádějte dobře svou práci, nijak se tím nechlubte a nesnažte se přiživit na práci druhých. Když zjistíte, že se o něco podobného pokoušejí vaši kolegové, braňte se a oplaťte jim to transparentností a čestností.
Dobře si to rozmyslete
Zkušební doba je nejen od toho, aby váš zaměstnavatel zjistil, zda se pro danou práci hodíte, ale také vám dává čas na rozmyšlenou, jestli jste s novým zaměstnáním spokojeni. Máte-li pocit, že to není ono, že nevycházíte s vedoucím nebo s kolegy, že vám nesedí specifická firemní kultura nebo že vás tahle práce nebaví, můžete ještě zařadit zpátečku. Nalijte si čistého vína!
Neberte to tragicky
Může se stát, že to nakonec i přes veškerou vaši dobrou vůli nedopadne. Váš zaměstnavatel (nebo vy sami) se rozhodnete, že bude lepší spolupráci ukončit. Místo toho, abyste se hroutili, že jste k ničemu a že vás už nikdy nikdo nezaměstná, berte to jako zkušenost do života: naučili jste se o sobě něco, co vám v budoucí kariéře může pomoct? Možná díky této zkušenosti zjistíte, na čem u sebe musíte ještě zapracovat. Nebo si třeba uvědomíte, že tenhle typ funkce, firmy nebo oboru prostě není vůbec nic pro vás. Jakkoli je tahle zkušenost nepříjemná, určitě existuje něco pozitivního, co si z ní můžete odnést. Stačí zjistit, co to je, a využít to ve svůj prospěch!
Užitečné právní informace
Podpis smlouvy
- Zkušební doba je obvyklou, ale ne povinnou součástí pracovní smlouvy. Je-li sjednána, musí to být provedeno písemně, a to nejpozději v den nástupu do práce nebo v den jmenování (u vedoucích pracovníků). Zpravidla je zkušební doba upravena přímo v rámci pracovní smlouvy, ale může být sjednána i samostatným dokumentem.
Trvání
- Zkušební doba nesmí být delší než 3 po sobě jdoucí měsíce u běžných zaměstnanců a u vedoucích zaměstnanců nesmí přesáhnout 6 po sobě jdoucích měsíců. Nesmí být navíc delší, než je polovina sjednané doby trvání pracovního poměru. Příklad: Uzavřete-li smlouvu na dobu čtyř měsíců, zkušební doba nesmí být delší než dva měsíce.
- Zkušební doba nesmí být prodlužována (s výjimkou specifických případů, viz § 35 zákoníku práce). Zákon ale nevylučuje naopak zkrácení zkušební doby.
- Je možné sjednat zkušební dobu i u zaměstnance, který nastupuje do pracovního poměru a přitom pro zaměstnavatele dříve pracoval na základě dohod sjednaných mimo pracovní poměr (dohoda o provedení práce, dohoda o pracovní činnosti). Spadají sem i stáže, které následně vedou k přijetí do zaměstnání.
- Zákon neřeší otázku opakovaného sjednávaní zkušební doby u pracovních poměrů na dobu určitou. Jelikož to však nezakazuje, je to možné. S týmž zaměstnavatelem tedy lze např. každý rok uzavírat novou pracovní smlouvu, která bude vždy obsahovat zkušební dobu.
Skončení pracovního poměru
- Ve zkušební době může pracovní poměr zrušit zaměstnavatel i zaměstnanec, a to z jakéhokoliv důvodu nebo bez uvedení důvodu.
- Zaměstnavatel nicméně nesmí zrušit pracovní poměr během prvních 14 kalendářních dnů trvání pracovního poměru nebo během pracovní neschopnosti zaměstnance (viz § 66 zákoníku práce).
- Pracovní poměr skončí dnem doručení zrušení – to musí být ovšem provedeno písemně – pokud v něm tedy není uvedeno pozdější datum.
- Ačkoliv je dle předpisů možné ukončit pracovní poměr ve zkušební době bez udání důvodu, stále platí zákaz diskriminace, jak dokazuje rozsudek Nejvyššího soudu ze dne 21. 4. 2009, a proto vás zaměstnavatel nesmí propustit v rozporu s principy rovného zacházení. Zkušební doba slouží k tomu, aby zaměstnavatel otestoval vaše schopnosti vykonávat práci na pozici, na níž jste byli přijati, k ničemu jinému!
Přeložila Barbora Stolínová
Foto: Welcome to the Jungle
Sledujte Welcome to the Jungle na Facebooku, začněte odebírat novinky a nechte si posílat inspiraci každý týden!
Inspirez-vous davantage sur : Période d'essai
Jak během zkušební doby zjistit, zda jste si zaměstnavatele vybrali správně
Zkušebka – období plné stresu a úzkosti, jestli se v nové práci zalíbím, no ne? Jenže vůbec! Naopak zaměstnavatel má co dělat, aby se zalíbil vám!
20 avr. 2023
Když zkušebka nejde podle plánu: Co dělat a kdy odejít?
Nová práce, bezva kolegové a zářná budoucnost... Jenže vůbec! Nastoupili jste do nové práce a prostě to nefunguje. Co dělat? A kdy to radši ukončit?
16 mars 2023
Co když neprojdu zkušebkou? Tipy, jak se poprat s úzkostí v nové práci
Ať se přihlásí, kdo nikdy neměl strach z předčasného ukončení zkušebky! Mít strach z nového je úplně normální, ale jak se nedojít až k úzkosti?
21 févr. 2023
Zkušební doba v nové práci: vše, co potřebujete vědět
Strach, nervozita, stres nebo třeba pochybnosti... Co se honí během zkušebky ve vaší hlavě? Jak zkušební lhůta vlastně funguje a co od ní očekávat?
07 févr. 2023
3 tipy, jak udělat dobrý první dojem v nové práci
Nadšení pro novou práci, ale také strach z neznámého! Zní vám to povědomě? Začátky můžou být těžké, my vám ukážeme, jak tenhle hravě zvládnout!
01 nov. 2022
La newsletter qui fait le taf
Envie de ne louper aucun de nos articles ? Une fois par semaine, des histoires, des jobs et des conseils dans votre boite mail.
Vous êtes à la recherche d’une nouvelle opportunité ?
Plus de 200 000 candidats ont trouvé un emploi sur Welcome to the Jungle.
Explorer les jobs