Andy Hunter: od IT k bookshop.org, konkurencie Amazonu
11 févr. 2021
6min
Lenka Hudáková je novinárka a žije v Paríži. Spolupracuje s BBC, píše tiež pre Denník SME a Denník N.
Všeobecne Amazon vnímame ako bezkonkurenčný podnik v oblasti predaja kníh – alebo tak aspoň donedávna vnímaný bol, kým sa nezjavil Andy Hunter. V januári 2020 spustil svoju stránku Bookshop, platformu, ktorá umožňuje milovníkom kníh nakupovať online od nezávislých a lokálnych predajcov bez toho, aby sa vzdali expresnej donášky. Stránka slávi nevídaný úspech v USA a mesačný predaj sa rozrástol z 50 000 dolárov vo februári na 1 milión dolárov v júni. Na jeho stránke sa registrovalo až 900 predajcov kníh. Platforma sa už rozbieha aj vo Veľkej Británii, záujem o ňu prejavilo už 300 kníhkupectiev a Hunter chce replikovať úspech, ktorý sa mu podaril v zámorí.
Andy je tiež kreatívcom, ktorý stojí za prelomovými digitálnymi projektami, ako sú napríklad portály Electric Literature a Literary Hub, ktoré dokazujú, že literatúra a internet môžu a mali by byť spojencami, ak chceme, aby spisovatelia aktívne prispievali do konverzácie o kultúre.
S Hunterom sme sa rozprávali o jeho láske ku knihám, ako mu nečakaná zmena kariéry pomohla k tomu, aby sa stal inovátorom v oblasti knižného vydavateľstva, a ako vníma budúcnosť knižného trhu.
Je novembrové ráno a Bookshop práve spustil svoje stránky vo Veľkej Británii. Hunter pracuje zo svojej jednoduchej kuchyne, vedľa neho sa týči veža z kartónových škatúľ. Práve sa presťahoval z predošlého miniatúrneho bytu do väčšieho v Brooklyne v New Yorku. „Je pre mňa náročné udržať v chode firmu a k tomu doma vzdelávať dve deti v byte, ktorý má 40 metrov štvorcových. Museli sme sa presťahovať, inak by som sa zbláznil,“ konštatuje unaveným hlasom.
Rýchlo však dodáva, že úspech a nadšenie, ktoré Bookshop vytvoril od svojich počiatkov v USA, ho udržalo v chode. Platforma je spásou pre stovky kamenných kníhkupectiev, ktoré bojujú o prežitie od počiatku pandemickej ekonomickej krízy a šialeného rastu Amazonu, starého nepriateľa, ktorý ovláda 50 % trhu s tlačou v USA.
„Toto leto by som neprežil bez všetkých kníhkupectiev naprieč Spojenými štátmi, ktoré sa mi s vďakou ozvali. Určite by som nemohol stránky spustiť vo Veľkej Británii bez emailov od kníhkupectiev, v ktorých žiadali môj príchod“ vysvetľuje.
„Snažím sa opraviť trh“
Bookshop je certifikovanou B-Corporation – korporáciou, pre ktorú je cieľom verejný prospech miesto zisku. Nezávislým knihkupectvám poskytuje plných 30 % ziskovej marže z každého nákupu, zatiaľ čo Britský maloobchodník Gardners spracováva objednávky a stará sa o dopravu. Hunter sa tiež rozhodol priamo na stránke zverejňovať finančnú sumu, ktorú sa mu podarilo získať pre lokálne kníhkupectvá. „Každý tak môže pochopiť, čo všetko vlastne spolu meníme,“ dodáva.
Mnohí označujú firmu ako start-up, čo je iróniou, vzhľadom na to, ako Hunter vníma poslanie platformy a jej miesto v rámci literárneho ekosystému. „Snažím sa trh opraviť. Väčšina firiem v Silicon Valley sa snaží trh narušiť tak, že chcú, aby všetci starí hráči odišli z trhu a oni miesto toho vymyslia niečo nové,“ vysvetľuje. „My sa snažíme spojiť všetkých dinosaurov. Snažíme sa udržať tých dinosaurov nažive.“
„Knihy mi umožnili pochopiť moje miesto na tomto svete, pochopiť históriu a ľudstvo“
Vyrastal v 70. rokoch v malom meste Winchester v štáte Massachusetts, a jeho snom bolo „byť majiteľom knihkupectva a spať v miestnosti za ním.“ Trávil dni hltaním kníh a dve prelomové diela, ktoré pre neho započali jeho kariéru profesionálneho bibliofila, boli Ďaleká Cesta za Domovom od Richarda Adamsa a Plechový Bubienok od Güntera Grassa, ktoré prečítal keď mal 12 rokov.
Útek do sveta kníh bol pre neho zároveň únikom pred tvrdou výchovou. „Vychovala ma mentálne chorá slobodná matka,“ priznáva. „Nestaral som sa o seba veľmi dobre, neumýval som sa a neobliekal som sa tak, ako by som mal, a bol som šikanovaný. Knihy mi umožnili pochopiť moje miesto na tomto svete, pochopiť históriu a ľudstvo.“
Hunter vyštudoval filozofiu v Massachusetts na začiatku 90. rokov a kariéru začal v IT. Pracoval ako programátor riešení B2B elektronického obchodu a implementácií SAP („veci, o ktoré som nemal žiaden osobný záujem“). Mimo prácu trávil čas rozvíjaním osobného kreatívneho projektu. „Mal som kopu priateľov umelcov, tak som začal sám publikovať drobný magazín Mommy and I Are One, pomenovaného podľa slávneho rovnomenného experimentu v podprahovom ovplyvňovaní. Magazín bol čoraz populárnejším, čo viedlo k tomu, že ma zamestnali ľudia, ktorí publikovali skutočné magazíny a ja som sa vďaka tomu stal šéfredaktorom magazínu Mean Magazine v Los Angeles.“ A tak započal svoju literárnu kariéru: ako editor, vydavateľ a inovátor.
„Myslel som, že moja práca programátora bola divnou odbočkou… zručnosti, ktoré mi poskytla mi však prišli vhod. Bolo to osud.“
Hunter spomína na prvú dekádu milénia ako na obdobie, kedy väčšina rešpektovaných spisovateľov, editorov a vydavateľov vnímala prechod na digitálne médiá ako hrozbu.
„Nič proti tomu nerobili a schovávali sa, lebo sa báli.“ Hunter to naopak vnímal ako príležitosť. „Nemal som žiadne peniaze a predo mnou stálo niečo, čím som mohol ovplyvniť množstvo ľudí. Pomyslel som si, ‚wow, aha akú to má moc.‘ Videl som potenciál a odhodlal som sa ho využiť,“ spomína.
V roku 2009 založil Hunter neziskovú organizáciu Electric Literature, digitálne vydavateľstvo literárneho obsahu. Väčšinou sa jednalo o krátku prózu pre iPady, elektronické čítačky, formáty PDF, Epub či audioknihy. V roku 2015 sa spolupodieľal na zrode portálu Literary Hub, stránke zhromažďujúcej to najlepšie z literárneho internetu, ktorá sa rýchlo stala populárnym zdrojom literárnych noviniek, recenzií a článkov pre milovníkov kníh po celom svete.
„Dlho som si myslel, že moja práca programátora bola divnou odbočkou v mojej kariére,“ tvrdí Hunter. „Avšak neskôr, keď som spustil Electric Literature a Bookshop, som zistil, že zručnosti, ktoré som nadobudol sú veľmi užitočné. Bolo to ako osud. Zručnosti v IT mi naozaj pomohli dosiahnúť veci v literárnom svete, ktoré boli pre mnohých nedosiahnuteľné, pretože väčšina ľudí ich vo svete vydavateľstiev proste nemá.“
Vďaka skúsenostiam v IT a titulu z filozofie sa Hunterovi podarilo využiť analytický spôsob uvažovania. Keď vytváral Bookshop, Hunter sa zameral na to, čo v súčasnosti znamená viesť kníhkupectvo a na prekážky, ktoré znemožňujú kníhkupectvám predaj online – najmä na nemožnosť konkurovať Amazonu s ohľadom na šírku sortimentu a rýchlosť dopravy – ako aj jednoduchý dizajn webstránok sprostredkovania objednávok.
„Bookshop poskytuje nezávislým kníhkupectvám priestor na boj s Amazonom a odstraňuje tieto prekážky. Po skončení pandémie budú tak obchodníci silnejší, a to vďaka tomu, že sa naučia efektívne predávať knihy online. Ak si zachovajú tento obchodný model, majú lepšie šance na prežitie,“ myslí si Hunter.
„Bojujem za scenár, v ktorom existuje živý nezávislý svet, ktorý dostane na kolená korporátne vydavateľstvá“
Podľa Huntera nie sú kníhkupectvá len kľúčovou zložkou zdravej literárnej kultúry: sú tiež dôležitým priestorom vytvárania blaha lokálnych komunít.
„Počas tejto pandémie vnímame dôležitosť medziľudských vzťahov,“ vysvetľuje. „Za posledné roky sú ľudia čoraz izolovanejší, komunikujú cez sociálne médiá a zároveň sledujeme prudký nárast prípadov úzkostných porúch a depresie. Pandémia to všetko len znásobila.“
Hunter verí, že hodnota, ktorú predstavujú kníhkupectvá dnes – priestor pre spájanie ľudí, konverzácie a knižnú expertízu – by sa nemala zmeniť. „Dúfam, že sa všetci snažíme, aby situácia za 30 rokov vyzerala tak, že digitálna sféra vylepší skutočný život, ale nenahradí ho. Kníhkupectvá a komunity budú mať stále svoje miesto a spisovatelia budú mať kde stretnúť svojich čitateľov… Rozdiel bude jedine v tom, že keďže sa zvýši technická gramotnosť, budú mať navyše aj online komunitu, ktorá ich bude podporovať a bližšie ich prepojí.“
Hunter verí, že svet vydavateľstiev prejde obdobím vyrovnávania sa z pár gigantickými vydavateľstvami, ktoré eventuálne ovládnu trh. „Bojujem za scenár, v ktorom existuje bohatý, živý nezávislý trh, ktorý naruší obrie korporátne vydavateľstvá a Amazon. Až vtedy to začne byť zaujímavé, vtedy to začne byť sranda a začne sa budovať skutočná komunita. To by som za 30 rokov chcel dosiahnuť.“
„Ak vám knihy zachránili život, ste im dlžní“
Momentálne trávi Hunter svoje dni prevádzkou Bookshopu a Catapultu, svojich nezávislých tlačových platforiem, ktoré spustil v roku 2015 a zároveň pracuje na svojich ostatných projektoch, keď je to nutné. Aj keď robí to, čo miluje a vie, že jeho práca pomôže literárnej komunite, spravovanie takéhoto množstva projektov si vyberá svoju daň.
„Musím priznať, že toho mám priveľa. Dnes som sa zobudil o štvrť na štyri aby som niečo dohnal, než sa mi začne deň, ale v žiadnom prípade nestíham všetko, čo by som mal.“
Ako zvláda riadiť toľko projektov zároveň? Vyhýba sa pasci, ktorú predstavuje riadenie pracovného života na základe obsahu emailovej schránky. „Je to najhorší a zároveň najlákavejší zvyk, ktorý sa môžete naučiť. Dôvod, prečo veci, na ktorých pracujem majú úspech je, že väčšinu času dokážem oddeliť vyhradené časové obdobie na sústredenú prácu od času, kedy proste neodpovedám na akúkoľvek krízu či problém, ktorý sa stane. To je pre zvládanie situácie kľúčové.“
Veľkosť tímu v Bookshope je stále skromná – vo Veľkej Británii pozostáva len z piatich zamestnancov. „Musíme sa uskromniť, pretože zisk poskytujeme knúhkupectvám, takže máme k dispozícii len obmedzené zdroje na to, aby sme sa stali veľkou firmou,“ dodáva. „Sme organizácia bežných literárnych aktivistov, ktorí majú proste zápal pre vec.“
Hunterovo nadšenie pre svoju prácu nie je poháňané len láskou ku knihám. Vysvetľuje, že sa im v skutočnosti cíti byť dlžný. „Nemám pocit ,že preháňam, keď tvrdím, že mi knihy zachránili život – v detstve boli pre mňa neuveriteľne dôležité. Ak vám niekto zachráni život, ste mu dlžní. Ak vám knihy zachránili život, ste im dlžní.“
Preložila Dorota Bachratá
Foto: Grisdela San Martin pre Welcome to the Jungle
Sledujte Welcome to the Jungle na Facebooku, prihláste sa na odber noviniek a nechajte si posielať naše články každý týždeň.
Inspirez-vous davantage sur : Parcours inspirants
„Do práce vyrážam, keď všetci idú spať"
V momente, keď sa mnohí v posteli chystajú spať, iní začínajú pracovnú službu. Pozreli sme sa na prácu v noci, jej riziká a výhody.
26 févr. 2021
„Takto sa narába s mocou“: právnička, ktorá zažalovala veľké technologické firmy
Criderová bojuje za svet, v ktorom sú technológie fér ku všetkým, a vyzýva tech korporácie a vlády k spravodlivému využívaniu technológii a moci.
20 déc. 2020
Grafika, slogany, stratégie: Profesie v oblasti reklamy
Odmalička vás láka reklama, no napriek tomu sú kontúry tohto sveta pre vás stále neznámou? „Robiť v reklame“ môže tak trochu znamenať všetko a nič.
27 juil. 2020
Ako sa vyhnúť ponorkovej chorobe? Radí skúsený námorník z ponorky
Opýtali sme sa armádneho dôstojníka na jadrovej ponorke, ako úspešne čeliť aktuálnemu obdobiu izolácie.
16 avr. 2020
Koronavírus: vysvetlenie odborníka v ľudskom jazyku
„Nikdy som si nemyslel, že by som mohol zachrániť svet.“ Rozhovor s vedúcim pracovníkom výskumného laboratória, kde sa venujú výskumu koronavírusu.
26 mars 2020
La newsletter qui fait le taf
Envie de ne louper aucun de nos articles ? Une fois par semaine, des histoires, des jobs et des conseils dans votre boite mail.
Vous êtes à la recherche d’une nouvelle opportunité ?
Plus de 200 000 candidats ont trouvé un emploi sur Welcome to the Jungle.
Explorer les jobs