Co může za mozkovou mlhu? Stres, covid, ale i počasí
05 août 2024
5min
Neschopnost soustředit se, zapomnětlivost a mentální vyčerpání mohou být příznaky tzv. mozkové mlhy. Zjistěte, co za tímto stavem stojí, jakými kroky můžete dostat svůj mozek zpět do bystrého režimu a jak bojovat proti mentálnímu zamlžení nejen v práci.
Znáte to taky? Usedáte k práci a mozek ne a ne nastartovat. Byť se snažíte soustředit, nejde to a po chvilce zjistíte, že jste dokonce zapomněli, na čem že jste to zrovna chtěli začít pracovat. Cítíte se otupělí, malátní a v duchu si říkáte: „Tak dneska nebudu úplně nejostřejší pastelka v penále.“
Mozková mlha má větší pozornost od pandemie covidu-19, až 35,4 % hlásilo kognitivní problémy dokonce i několik měsíců po prodělání nemoci. Jen v americké populaci se počet lidí s „vážnými potížemi“ s myšlením v pandemii zvýšil odhadem o milion lidí. Za „brain fog“ ovšem nemůže jen covid, příčin je mnohem více.
Co je mozková mlha a jak se projevuje
Mozková mlha neboli brain fog není vyloženě diagnóza, ale může se objevit jako průvodní jev několika onemocnění nebo jako vedlejší účinek léků. Můžeme říct, že jde primárně o mentální vyčerpání, které může být způsobeno špatnou činností organismu, nebo třeba i dlouhodobým stresem. Jedná se v podstatě o mírný chronický neurozánět, který ale každý z nás může prožívat odlišně. I přes subjektivní zážitky je několik příznaků, které bývají typické:
- Zpomalené myšlenkové pochody a reakční doba.
- Potíže se soustředěním a udržením pozornosti.
- Neschopnost udržet myšlenku.
- Zhoršené vyjadřování.
- Duševní vyčerpání.
- Zapomnětlivost.
- Zmatenost.
- Únava.
Když opustíme lékařskou terminologii, tak stav mozkového zamlžení můžeme prožívat, jako když se snažíme plavat proti silnému proudu s páskou přes oči a železnou koulí u nohy. Každý posun vpřed vyžaduje enormní úsilí, všechno jde pomaleji a soustředit se je takřka nemožné. V práci to může zvenčí působit tak, že jste líní, neschopní, nebo dokonce flákači, což nikdo z nás asi nechce. Nedejbože když se vám mysl zamlží při důležité schůzce nebo prezentaci před celým týmem. Při dlouhodobém výskytu mozkové mlhy může kvůli snížení kognitivních schopností dojít k citelnému poklesu výkonu, ale zároveň má zažívání mlžných okamžiků vliv i na naši celkovou pohodu.
Jak člověk v 21. století k mozkové mlze přijde
Tento stav může mít několik různých příčin – a ne, není to jen propařená noc, když po druhém drinku zapomenete, že druhý den jdete do práce.
Víc stresu znamená víc mlhy
V dnešní době známe několik důvodů, proč se naše myšlení občas zasekne v mlžném oparu. Jedna z hlavních příčin je chronický stres, ten totiž může způsobit zánět v mozku, což negativně ovlivňuje kognitivní funkce. Stres se samozřejmě ani České republice nevyhýbá, dokonce až každý pátý Čech zažívá příznaky vyhoření, což je jeden z dalších důsledků chronického stresu.
Po probdělé noci jasnou mysl také nečekejte
Další z možností, proč se cítíme, jako když nás vezmou palicí po hlavě, je nedostatek spánku. Matthew Walker ve své knize Proč spíme vysvětluje, že bdění po delší dobu může vážně ovlivnit kognitivní funkce, podobně jako intoxikace alkoholem. Po přibližně 20 hodinách bdění je vaše kognitivní schopnost stejně zhoršená, jako kdybyste měli koncentraci alkoholu v krvi (BAC) 0,08 %. A co si budeme povídat, s alkoholem si sice často připadáme chytřejší, ale ve skutečnosti náš mozek po požití alkoholu nefunguje moc dobře.
Neustálé zírání do mobilu otupuje
Stejně tak může za mozkovou mlhou stát digitální přetížení. Neustálé civění do telefonu, scrollování zpráv a sociálních sítí a obecně pohlcení technologiemi náš mozek přetěžuje, hlavně při dlouhodobém nadužívání technologií. Můžete spadnout až do stavu „digitální demence“, což je pojem poprvé použitý dr. Spitzerem, který ve své práci (Digitale demenz, 2012) potvrzuje, že pokud nedáme telefon z ruky, má to obrovský vliv na fungování naší mysli.
Další usvědčený! Covid-19
Covid také v tomto případě není zcela bez viny. S termínem [long covid] (https://www.nzip.cz/clanek/1400-postcovidovy-syndrom) už jste se možná setkali. Jedná se o stav, kdy dlouhodobě po nakažení virem SARS-CoV-2 přetrvávají některé z příznaků, a jedním z nich je i mozková mlha. Vědci zjistili, že zvýšené riziko rozvoje tohoto stavu je až dva roky po prodělání nemoci.
Uvařený mozek není jen metafora
Zamlžení naší mysli může mít na triku mnoho dalších faktorů, třeba i vedro! Výzkumníci zjistili, že se zvyšující se teplotou se snižuje aktivita parasympatického nervového systému, který nám pomáhá zůstat v klidu a uvolnění. Navíc při zvýšené teplotě byla nižší i úroveň nasycení krve kyslíkem, což podle vědců může mít za následek snížení kognitivního výkonu. Dobrý argument, až vám kolega zase bude chtít vypnout klimatizaci.
A to není vše, viníků je mnohem více
Dalšími zdroji mozkové mlhy mohou být hormonální změny, různá autoimunitní onemocnění, ADHD i srdeční potíže. Ovšem mozková mlha nemusí nutně znamenat zdravotní problém nebo vážné duševní či fyzické onemocnění. Často je to prostě přirozený důsledek určitých životních stavů, jako je těhotenství, menopauza, deprese, špatná výživa nebo dokonce smutek. Pokud se ovšem v mlze topíte až příliš často a do té míry, že vám znemožňuje běžně fungovat, je dobré váš stav konzultovat s lékařem.
Jak se vymotat z bludiště zahaleného mlžným oparem (nejen) v práci
Příčiny mozkové mlhy jsou různé, tím pádem i úspěšné řešení tohoto problému vyžaduje různé strategie. Základní doporučení tedy je: zkuste se pozorovat, najít příčinu a zdroj konkrétně vaší mlhy a hledat řešení na míru. Samozřejmě nejlepší je odstranit příčinu, pokud je to možné. To radí Jill P. Weberová, Ph.D., klinická psycholožka a autorka knihy Overcoming Stress-Induced Brain Fog: 10 Simple Ways to Find Focus, Improve Memory, and Feel Grounded.
Protože prožitek mozkové mlhy není dnes ničím ojedinělým, věda se už nějaký pátek zabývá tím, jakými způsoby můžeme znovu získat jasnou mysl. Jaké známe evidence-based nástroje pro boj s mozkovou mlhou?
Udělejte si přestávku
Pravidelné krátké přestávky pomáhají předcházet mentální únavě a obnovit energii, což zvyšuje celkovou efektivitu a schopnost soustředit se na práci. Analýza provedená na 28 000 zaměstnancích ze 30 zemí ukazuje, že odpočatost zlepšuje soustředění a schopnost hluboké práce, celkově přispívá k pracovnímu nasazení.
Zakažte si multitasking
Náš mozek v podstatě nic jako multitasking neumí. Když si myslíme, že děláme více věcí najednou, jen rychle přeskakujeme z jedné činnosti na druhou, a to nesmírně vyčerpává. Pokud se tedy budete věnovat spíše singletaskingu, ušetříte si spoustu kognitivní energie, jak například tvrdí i Devora Zacková ve své knize Singletasking.
Omezte čas na telefonu
Odložení mobilu může snížit digitální únavu, čímž se zlepšuje koncentrace a předchází kognitivnímu přetížení. Mimochodem, pauza, kterou strávíte na mobilu, není tak úplně pauzou, protože nedojde k mentálnímu odpočinku.
Hýbejte se
Ano, pohyb se zdá být kouzelným lékem na všechno, včetně mozkové mlhy. Pravidelná fyzická aktivita nám přináší zvýšení koncentrace, lepší paměť, rychlejší učení, větší výdrž, kreativitu, a hlavně odolnost vůči stresu. A nemyslíme tím jen návštěvu fitka po práci, ale pohyb v průběhu celého dne, takže zapomeňte na výtah a příště za kolegy raději vyběhněte po schodech.
Pijte dostatek vody
Dostatečná hydratace je velmi důležitá pro optimální fungování mozku. Mozky dehydratovaných lidí vykazují vyšší úroveň neuronální aktivity při plnění kognitivně náročných úkolů, což naznačuje, že jejich mozek musí vynakládat více úsilí na dosažení stejného výsledku jako u dobře hydratovaných jedinců. Zkuste pár dní pozorovat, kolik vody vypijete v průběhu dne v práci. A ne, kafe se fakt nepočítá.
Upravte jídelníček
Když si dáte k obědu svíčkovou se šesti, je tak trochu jasné, že po obědě nebudete mít úplně 100% pracovní nasazení. Vliv má i to, jak se dlouhodobě stravujete a jakou výživu poskytujete svému mozku. Doktorka Martha Clare Morrisová nám ve svém výzkumu přinesla potvrzení, že strava má vliv na kondici mozku a jeho funkcí. Na doporučeném jídelníčku pro mozek není nic moc překvapivého: doporučuje zeleninu (zejména listovou), ořechy, bobuloviny, luštěniny, celozrnné výrobky, ryby, drůbež a olivový olej. Čemu se vyhnout také není překvapením, nedoporučuje červené maso, máslo a margaríny, sladkosti (obecně velké množství cukru) a samozřejmě smažené a fast food. Myslete na to, až půjdete na oběd.
Najděte, co způsobuje vaši mlhu, a experimentujte se strategiemi, které udrží váš hlavní pracovní nástroj, mozek a mysl, v kondici. Každá mlha se jednou zvedne, vy tu svou můžete rozehnat správnou strategií.
Foto: Thomas Decamps for Welcome to the Jungle
Sledujte Welcome to the Jungle na Facebooku, LinkedInu nebo Instagramu a nenechte si ujít žádné novinky.
Inspirez-vous davantage sur : Bien-être psychique
Dobrovolně single: Práci dali přednost před láskou
Nekompromisní verdikt: pro úspěch v práci je potřeba zůstat single. Aneb hvězdná kariéra a šťastný vztah nejde dohromady, nebo?
26 déc. 2024
Toxicitu na pracovišti zažila až polovina zaměstnanců. Jak ji rozpoznat a odstranit?
Toxicita na pracovišti může mít spoustu podob. Přes manipulativní chování a gaslighting, po tyranii a sabotáž. Jak ji poznat a co s ní?
05 nov. 2024
„Někdy si nemůžu vybavit jména kolegů.“ Jaký dopad má long covid na lidi v práci?
Nemusí se projevit hned po onemocnění covidem–19 a dlouho pro něj neexistovala oficiální diagnóza. Jak long-covid ovlivňuje pracovní svět?
24 sept. 2024
Zachovat klid v chaosu. Jak zvládnout záchvat paniky v práci?
Kdo zažil, ví, že zažít panickou ataku v práci není nic příjemného. A kdo ne, i tomu může článek pomoci ji zvládnout. Přichází totiž často nečekaně.
09 sept. 2024
Syndrom vyhoření bez věkové hranice. Příběhy mladých dospělých na počátku kariéry
Přestože převládá názor, že syndrom vyhoření přichází až po dekádách usilovné práce, ve skutečnosti pro něj neexistuje žádná věková hranice.
15 juil. 2024
La newsletter qui fait le taf
Envie de ne louper aucun de nos articles ? Une fois par semaine, des histoires, des jobs et des conseils dans votre boite mail.
Vous êtes à la recherche d’une nouvelle opportunité ?
Plus de 200 000 candidats ont trouvé un emploi sur Welcome to the Jungle.
Explorer les jobs