Home office: Odzvonilo mu, nebo tu s námi bude už navždy?

15 janv. 2025

5min

Home office: Odzvonilo mu, nebo tu s námi bude už navždy?
auteur.e
Matěj Moravec

Absolvent FSV a FF Univerzity Karlovy v Praze, věnuje se copywritingu a překladům a soustředí se na oblasti obchodu, marketingu a projektového řízení.

Pandemie Covidu-19 ve velkém zamávala standardy na pracovišti i očekáváními zaměstnanců. Velký boom zaznamenala především práce z domova – v roce 2021 ji umožňovalo na 60 % podniků. Zdálo se, že se „home office“ stal a zůstane novým standardem. Ovšem ouha – pandemie ustoupila, akcie firmy Zoom, které na začátku pandemie navýšily svou hodnotu čtyřnásobně, zase spadly na původní čísla a zaměstnavatelé začali pracovníky opět hromadně nahánět do kanceláří. Jak to tedy je? Je home office novým standardem, nebo na něj budeme zpětně vzpomínat pouze jako na dočasnou epizodu z doby covidové?

Home office: Od výsady několika málo vyvolených „ajťáků“ ke všeobecnému standardu

Před pandemií koronaviru byla práce z domova pro většinu pracovníků něco nedosažitelného. Zatímco v roce 2019 využívalo v Česku alespoň občas práci z domova na 10 % zaměstnanců, na vrcholu pandemie tento podíl stoupl na plných 40 %. Kancelářští pracovníci navlékli tepláky, vybavili si své domovy provizorním kancelářským vybavením a pomalu si navykli na hromadné telefonáty po Teamsech. Pro řadu kancelářských pozic se home office v té době stal standardem, který podnikům umožňoval alespoň částečně fungovat.

Na vzestup home office později reagovali i čeští zákonodárci, kteří se pokusili počáteční nejasnosti a chaos okolo tohoto tématu legislativně upravit. V novém zákoníku práce z roku 2023 se tak upravuje, jak a kdy může zaměstnavatel práci domova nařídit nebo jaká za to náleží pracovníkům kompenzace.

Neutuchající kontroverze kolem práce na dálku

Rozšíření home office v českých kancelářích sebou samozřejmě přineslo i řadu výzev, které mnozí zaměstnavatelé museli řešit vůbec poprvé.

Jako velké téma se ukázalo například téma efektivity práce. Na jedné straně můžeme argumentovat, že pracovníci jsou při práci na dálku efektivnější, protože se mohou doma více soustředit a nemusí trávit mnoho času a energie dojížděním. Na druhou stranu existují průzkumy, které ukazují, že produktivita naopak upadá, a to až o 10 %. Může za to fakt, že pracovníci nad sebou nemají dohled, nemohou se stýkat s kolegy tváří v tvář a komunikace na dálku je zkrátka složitější.

Tato kontroverze se projevuje například tím, že zatímco Mark Zuckerberg si v roce 2021 pochvaloval, že práce z domova nabízí flexibilitu a „zvyšuje produktivitu“, Elon Musk v roce 2022 označil práci na dálku za neproduktivní a „z morálního hlediska špatnou”.

Efektivita práce ale není jediné kontroverzní téma pojící se s prací z domova. Je tu třeba i otázka kybernetické bezpečnosti. Práce z domova totiž vyžaduje zvýšené zabezpečení dat i vyšší riziko napadení firemních systémů. Někteří zaměstnavatelé se obávali i snížené sociální interakce mezi zaměstnanci nebo zhoršené předávání znalostí a zkušeností.

Na druhou stranu však mají zaměstnavatelé možnost snížit náklady za pronájem prostor a za energie, například zřízením tzv. „hot desků”, tedy sdílených, nepřidělených pracovních míst. Kvůli absenci dojíždění se práce na dálku dá obecně považovat i za ekologičtější. A především – i když podle mnohých home office omezuje sociální vyžití zaměstnanců, stal se z něho mezi pracovníky oblíbený benefit.

„Znám i konkrétní případ zaměstnance, který před dvěma lety nastoupil do firmy s možností home office. Když firma tento benefit zrušila, stalo se pro něj skloubení dojíždění a rodinné logistiky natolik problematickým, že odešel. Takové situace nejsou výjimečné a ukazují, že flexibilní práce není jen otázkou komfortu, ale i praktických potřeb zaměstnanců,“ uvádí HR konzultantka Lenka Lichterová.

image

Velký návrat

I přestože se v době koronavirové často prohlašovalo, že home office se stane novým standardem, už v roce 2021 začaly první velké firmy velet, že se mají pracovníci vrátit zpět.

V roce 2021 tak začaly své pracovníky zpět „nahánět“ třeba velké americké banky, jako JPMorgan nebo Morgan Stanley. Google pak v dubnu 2022 oznámil, že všichni kancelářští pracovníci se musí do kanceláří vrátit na tři dny v týdnu. Stejné rozhodnutí pak učinil v únoru 2023 i Amazon, jehož pracovníci budou muset od ledna 2025 chodit do práce plných 5 dní v týdnu.

I v Česku se zaměstnancům jejich „full remote“ postupně osekávalo na „hybridní model“ nebo dokonce na stoprocentní návrat do kanceláří.

„V posledních letech mnoho firem politiku home office přehodnocuje a omezuje práci z domova, protože se ukázalo, že dlouhodobě není vždy efektivní. Trend se nyní stabilizuje, a i když někteří zaměstnavatelé hybridní model udržují, jiní se vracejí k tradičnímu kancelářskému prostředí,“ říká Jiří Horecký, prezident Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů ČR.

Tak je tomu například u společnosti ČEZ, kde je práce z kanceláře „preferovaným modelem”. V Kooperativě se zase během posledních dvou let ustálila obsazenost pracovišť na zhruba 60 % a T-Mobile umožňuje dva dny práce z domova týdně.

Podle výzkumu společnosti Savills je aktuální obsazenost kanceláří v Praze na hodnotě 60 % (což je o 23 procentních bodů více než v roce 2022). Tím jsme se přiblížili situaci před pandemií, kdy byla tato hodnota na 70 %. Pražské kanceláře se tak v roce 2024 staly v Evropě nejobsazenější po Madridu, Londýně a Paříži.

Některé firmy pauzu v docházce do kanceláří využily k přestavění svých pracovišť. Často ale zaměstnavatelé stále spíše tápou, debaty o práci na dálku neutuchají a podle Lenky Lichterové ještě pořád mnoho zaměstnavatelů hledá optimální model.

„Některé společnosti nechávají rozhodnutí o home office na jednotlivých manažerech. Navíc velikost firmy hraje roli – menší firmy jsou flexibilnější, zatímco ve větších bývá obtížnější zavádět individuální přístupy.“

Jaká je vidina do budoucna?

Zatímco někteří lidé už od dob pandemie tvrdí, že pandemie vše změnila a že tu s námi home office už zůstane navždy, mezinárodní průzkum KPMG ze září roku 2024 ukázal, že šéfové velkých světových společností předvídají, že do tří let může nastat naprostý konec práce z domova.

Jak to tedy je – stane se home office novým standardem, nebo zmizí úplně?

Pravda bude asi někde uprostřed.

Na jednu stranu platí, že řada firem flexibilitu ohledně home office osekává. Na druhou stranu najdeme hned několik argumentů pro variantu, že práce na dálku bude naopak stále běžnější:

  • Práce na dálku bude stále efektivnější. Nevíme, jak velký bude v budoucnu podíl lidí pracujících na dálku. Víme ale, že ti, kteří na dálku pracovat budou, budou stále efektivnější. Předpokládá se totiž další vývoj AI a jiných pokročilejších technologií, které umožní ještě produktivnější (i bezpečnější) práci na dálku i monitorování efektivity pracovníků.
  • Firmy, které nabídnou práci na dálku, nepřijdou o kvalitní talenty. Firmy si stále stěžují na nedostatek kvalitní pracovní síly. A home office může v tomto ohledu pomoci. „V ČR dlouhodobě řešíme, jak zajistit podmínky pro pokrytí poptávky po zkrácených úvazcích a flexibilitě, např. od maminek. Home office je podle mého názoru součástí nástrojů, které k tolik poptávané flexibilitě lze využít,” říká Lenka Lichterová. Nejen rodiče na rodičovské dovolené a digitální nomádi, ale i celá mladší generace nebo lidé se zdravotními omezeními ocení možnost práce na dálku. Firmy, které home office alespoň v nějaké podobě nabídnou, budou mít nespornou konkurenční výhodu.
  • Pracovníci už si home office nenechají vzít. V některých oborech, především v IT, se home office přeměnil z ojedinělého benefitu v běžný standard, který pracovníci očekávají. Dá se předpokládat, že si jej lidé zkrátka nenechají vzít, a že firmy, které budou chtít být atraktivními zaměstnavateli, se tomu budou muset přizpůsobit.

Podle Jiřího Horeckého budou firmy k home office přistupovat zřejmě velmi různorodě. „Home office pravděpodobně zůstane částečnou možností, zejména ve formě hybridních modelů. Ale jeho rozšíření bude limitováno, protože firmy se budou soustředit na obnovu týmového ducha a zajištění lepších výsledků. Některé organizace mohou dokonce tuto formu práce úplně opustit, pokud zjistí, že převládají negativa.”

„Home office se stal během pandemie nezbytností, ale jeho dlouhodobé využití závisí na povaze práce a firemní kultuře,” uvádí svůj odhad Lenka Lichterová. „Práce z domova se určitě se nestane pouhou vzpomínkou – firmy, které umí pracovat flexibilně, jsou a budou atraktivnější, zejména tam, kde fyzická přítomnost není kritická. Na druhé straně existují role a sektory, kde přítomnost v kanceláři hraje nenahraditelnou roli“ uvádí Lenka Lichterová.

A co by doporučila firmám, které téma home office aktuálně řeší?

„Klíčem je přizpůsobení individuálním možnostem a potřebám firmy a jejích zaměstnanců. Doporučuji proto testovat různé modely, např. hybridní práci, a vyhodnocovat data. Klíčové je nastavit jasná pravidla a zajistit podporu technologií i soft skills manažerů.“

Foto: Welcome to the Jungle
Sledujte Welcome to the Jungle na Facebooku, LinkedInu nebo Instagramu a nenechte si ujít žádné novinky.

Inside the jungle : la newsletter des RH

Études, événements, analyses d’experts, solutions… Tous les 15 jours dans votre boîte mail.

Vous êtes fier de votre culture d’entreprise ?

Donnez-lui la visibilité qu’elle mérite.

Nos solutions