Co bych si býval přál vědět, než jsem se stal manažerem

25 sept. 2024

6min

Co bych si býval přál vědět, než jsem se stal manažerem

Existuje spoustu školení leadershipu, ale zážitek na vlastní kůži nic nenahradí, a na některé situace vás prostě nepřipraví ani ten nejlepší kurz. Nechat si poradit od party (služebně) starších manažerů může vyplnit mezery, které zůstávají i potom, co absolvujete základní přípravu na vedení lidí. Pokud vás do manažerské pozice někdo hodil a zavelel: ‚Tak a plav!‘ budou se vám rady a tipy zkušených manažerů hodit o to více. Tady jsou.

Možná jste po tom toužili celou svoji kariéru a možná jste k manažerské pozici přišli jako slepý k houslím. Tak jako tak, změnu z řadového zaměstnance na vedoucího provází spousty překvapení, kterým byste se možná raději vyhnuli. Cesta k dobrému leadershipu je dlážděna pokusy a omyly. Zde jsou tipy od pěti českých manažerů z různých firem, přes start-upy až po velké korporace, které vám cestu usnadní. Ani jejich začátky se totiž neobešly bez nečekaných překvapení.

Co by zkušení manažeři chtěli vědět před tím, než se do nové role pustili? Co je překvapilo nejvíce a jaká rada by jim bývala v začátcích pomohla?

Milan Fridrich, manažer vzdělávání v Seznam.cz, hlavní trenér a člen výkonného výboru florbalového týmu Tatran Střešovice

Spousta leaderů a manažerů pracuje intuitivně. Za mě je dobré si některé věci zvědomit a formalizovat.

Co byste chtěl vědět před tím než jste se stal manažerem?

Pro mě bylo nejtěžší si uvědomit, že se nebudu prezentovat svým vlastním výkonem, ale výkonem svých lidí. A to slýchám i od jiných manažerů. Stejně jako ve sportu, když jsem byl ještě hrající trenér, mohl jsem hru přímo ovlivnit, ale na střídačce to bylo trochu frustrující. Teď vím, že jako leader musím vyzbrojit hlavně tým, aby podával dobrý výkon.

Jaké věci vás v roli manažera překvapily?

Měl jsem štěstí, že jsem se leaderem stával postupně, takže žádné velké překvapení. Co mě vlastně trochu překvapilo, bylo politikaření – čím jste výš, hraje firemní politika mnohem větší roli. Tam se leader opravdu musí opírat o svoje hodnoty. Důležitá je hodnotová morální integrita a umět to předávat dál. Manažer by měl být blízko k svému týmu, ale možná ještě více k vedení firmy, protože právě firma ho za něco platí. Cítím zodpovědnost směrem k mému týmu, ale i k firmě.

Co byste poradil začínajícím manažerům?

Buďte vytrvalí, nevzdávejte to po prvním neúspěchu, ne: ‚‚Teď mi to nejde, tak to opustím.‘‘ Zkuste udělat všechno proto, abyste zjistili, jestli vás to bude bavit a jestli v tom můžete být úspěšní. Až když uděláte maximum, můžete to vzdát. Ale předtím buďte vytrvalí.

Další rada se týká samotné dovednosti leadershipu. Spousta leaderů a manažerů pracuje intuitivně. Za mě je dobré si některé věci zvědomit a formalizovat. Získejte formální know how k manažerské roli. Na začátku to jde dělat intuitivně, dokud se vám daří. Když se dařit přestane a vy nebude vědět, čím to je, nemůžete s tím nic moc dělat. Co nevíte, nemůžete řídit.

A poslední věc, kvůli rychlým a silným emocím je důležité ve sportu umět udržet klid. To se hodí i v práci. Jednou jste nahoře, jednou dole a je důležité se ‚nepodělat‘ ani z jednoho. Takže když se daří, užívejte si to, ale nedělejte z toho závěry. Jeďte pořád dál, pracujte pořád stejně, nepolevujte. Stejně jako když se nedaří, makejte dál. I tohle se jednou obrátí.

Pavla Rýznarová, COO ve společnosti Spendee a Advertee, Forbes Fintech Woman 2023

Mentální pohoda leadera je strašně důležitá. Dovolenou a čas pro sebe potřebuje každý!

Co byste chtěla vědět před tím, než jste se stala manažerkou?

Ráda bych věděla, že se mám připravit na chvíle, kdy bude vedení dost osamělý svět, že budu činit i nepopulární rozhodnutí a lidi si budou šeptat za mými zády. Čas ukáže, jestli to bylo správné rozhodnutí. A když ne? Je třeba jít dál – je to jenom práce, nikdo neumřel.

Chtěla bych dřív vědět, že delegace není selhání, naopak. Svět se beze mě nezhroutí, když pojedu na dovolenou a nebudu pracovat. Mentální pohoda leadera je strašně důležitá. Dovolenou a čas pro sebe potřebuje každý! Člověk je potom efektivnější, naučí se věřit lidem v týmu, delegovat – jim to naopak dává pocit důležitosti a důvěry v ně. Je to win-win na obou stranách.

Jaké věci vás v roli manažerky překvapily?

Politikaření a pletichaření – nejsem na to stavěná. Stále je to pro mě jeden z velkých problémů. Každý by si měl rozmyslet, jestli na to má žaludek. Taky mě překvapila emocionální náročnost řešení konfliktů, motivace lidí a zvládání různých osobností. To vyžaduje hodně emocionální energie.

Překvapivá byla i rozmanitost práce. Jako manažer řešíte všechno, co se ve firmě děje, a zajišťujete, aby to fungovalo. Pokud vám na tom záleží, neexistuje možnost říct „tohle není moje starost“ nebo „to nemám v náplni práce“. Díky tomu rostu – nejsem úzce profilovaná na jednu specifickou činnost. Mám přesah do spousty oblastí a díky tomu si uvědomuji jejich provázanost.

Co byste poradila začínajícím manažerům?

Když dojde na otázky, odpovídejte věcně a pravdivě. Lidi jsou chytří, v těchto okamžicích se rozhoduje o jejich důvěře k vám jako k leaderovi.

No a taky jděte příkladem! Nemůžete po lidech chtít to, co vy sami neděláte. Například večer byla párty a vy chcete, aby tým druhý den normálně fungoval? Jestli ano, tak musíte fungovat taky. Nejen v tomhle jsou pravidla pro všechny stejná.

A na závěr takové ošemetné téma. Neřešte hodiny strávené v kanceláři, ale odvedenou práci.

Michal Vrtiška, Head of Digital at Footshop

Člověk najednou neřeší pouze své procesy, time management, priority, deadliny a podobně, ale měl by mít pořádek ve věcech primárně kvůli týmu, kterému tím pomáhá.

Co byste chtěl vědět před tím, než jste se stal manažerem?

Asi nic konkrétního, člověk si tím musí projít sám, vše nové si vyzkoušet, spoustu zkazit a najít si styl a přístup, který mu je blízký. Mně pomohlo hledat inspiraci a koukat na to i z druhé strany - co bych já chtěl a potřeboval od svého manažera?

Před první manažerskou zkušenosti je důležité mít nastavena správná očekávání ohledně veškeré agendy a specifik s tím spojených, protože v tom je přeci jen poměrně velký rozdíl od nemanažerské pozice.

Co vás na manažerské práci nejvíce překvapilo?

V mém případě se z kolegů stali mí ‚podřízení‘, ale myslím, že jsme to zvládli dobře a udrželi si stejně dobré vztahy jako předtím. Hodně jsme věci řešili dohromady a v týmu razili společnou motivaci a cíl.

Zmínil bych ale administrativu a náročnost na věci v pozadí. Nenazval bych to překvapením, ale spíše velkou zodpovědností. Člověk najednou neřeší pouze své procesy, time management, priority, deadliny a podobně, ale měl by mít pořádek ve věcech primárně kvůli týmu, kterému tím pomáhá.

Co byste poradil někomu, kdo na pozici manažera teď začíná?

Napadají mě čtyři body, které bych vypíchl. Mít svého mentora nebo zkušeného nadřízeného, někoho, od koho je možnost se učit, konzultovat, dostávat zpětnou vazbu. Být svůj, autentický, dělat věci s dobrým úmyslem, i když to třeba nemusí být na první pohled patrné. Věřím tomu, že ostatní to vidí a že férovost, snahu a zájem ocení. Investovat čas do pravidelných 1:1 meetingů se členy týmu, i když se třeba neřeší nic velkého. Dávat si pozor v interpretaci na já vs. vy, vždy MY.

Jana Jáčová, zakladatelka a majitelka společnosti UOL Účetnictví a UOL Účtovníctvo

Měla jsem obavy z technologií, financí…, to byly vždycky zanedbatelné problémy ve srovnání s problémy, které jsme řešili a řešíme s lidmi.

Co byste chtěla vědět před tím, než jste se stala manažerkou?

Že nejdůležitější je práce s lidmi. Měla jsem obavy z technologií, financí…, to byly vždycky zanedbatelné problémy ve srovnání s problémy, které jsme řešili a řešíme s lidmi. Kdyby mi to došlo o pár let dříve, tak bych si několik kyblíků nervů ušetřila.

Jaké věci vás v roli manažerky překvapily?

Nestala jsem se manažerem velké skupiny lidí najednou, ale tým a firma rostly postupně. To je určitě velká výhoda. Z počátku máte i několik let se v roli zaběhnout. Až po letech mě překvapilo, jak velký je rozdíl v řízení malého a velkého týmu. Čím větší tým, tím je důležitější transparentnost. U velkého týmu se začaly řešit vztahy mezi lidmi. Není to tak úplně moje parketa. Naštěstí jsme i přes velký počet kolegů udrželi nekorporátní fungování – malé týmy, na pobočkách je vždycky nejvíce 12 kolegů.

Co byste poradila někomu, kdo na pozici manažera teď začíná?

Ať si nebere věci osobně. V prvních deseti letech podnikání se mě osobně dotýkalo, když někdo z firmy odcházel. Z komunikace s klienty vím, že to tak má velká část podnikatelů. Snažíte se, děláte maximum a oni pak stejně odejdou. Brala jsem si to osobně. Čas hrany obrousil. Už si to osobně neberu, chápu pohled kolegy, který chce odejít, a i já se teď s kolegy, kteří u nás nefungují optimálně, dokážu rozloučit s nadhledem.

Ivana Molnárová, společnost Alyra, ex Alma Career Executive director, Manažer roku 2022 na Slovensku

Na začátku musíte více pochopit sebe a své chování – co vychází z mého ega a mých zranění.

Co byste chtěla vědět před tím, než jste se stala manažerkou?

První věc, která mě napadla, je mít odvahu dělat chyby a být zranitelná. Často vstupujeme do pozice manažera a máme strach selhat, říct, že něco nevím. Každý, když začíná, se učí a přirozeně dělá chyby. Nesmí se jich bát, důležitější je se z nich poučit a přiznat si je.

Co vás na manažerské práci nejvíce překvapilo?

Nejtěžší práce je s lidmi. I když mám jako lídr nejlepší úmysl dělat věci dobře, při první zpětné vazbě jsem dostala facku. Potřebovala jsem se naučit nebrat věci osobně, ale umět se vcítit do role zaměstnance, do jeho problémů, a vnímat jeho chování z nadhledu. Ne z mého pohledu.

Jakou radu byste uvítala hned na začátku?

Mějte odvahu požádat o pomoc zkušeného mentora, případně staršího kolegu nebo také lidi, kteří jsou na stejné pozici v jiné firmě. Někdy nemáme schopnost vidět věci z nadhledu a někdo další nám dokáže dát nezainteresovaný pohled. Na začátku více pochopit sebe a své chování, co vycházelo z mého ega a mých zranění. Naučit se poslouchat srdce a mít jasně definované své hodnoty. Když já budu pevná ve svých hodnotách, přenese se to do týmu a budu si přitahovat lidi s podobnými hodnotami. To by mi ulehčilo od mnoha mých začátečnických chyb.

Je jasné, že nikdo učený z nebe opravdu nespadl. Pokud si na manažerskou pozici teprve brousíte zuby, využijte těchto rad pro svůj dobrý start. Už jste manažerem? Řiďte se heslem sharing is caring a sdílejte svoje zkušenosti a tipy dál, protože leadeři mezi sebou nebojují, ale navzájem se podporují. Třeba tím, že si sdílí cenné know how a zkušenosti.

Foto: Welcome to the Jungle
Sledujte Welcome to the Jungle na Facebooku, LinkedInu nebo Instagramu a nenechte si ujít žádné novinky.

Les thématiques abordées