I táta můžu být doma: Jak zažádat o otcovskou dovolenou?
16 janv. 2024
3min
VD
Externí redaktorka
Volno po narození nového přírůstku do rodiny se už nějaký ten pátek netýká jen žen. Na rodičovskou dovolenou už dávno můžou chodit i muži, stále ještě celkem novinkou je i státem garantovaná dvoutýdenní otcovská dovolená, kterou můžou novopečení tátové využít už během šestinedělí. O co přesně jde a jak si o otcovskou jednoduše zažádat? Vším vás provedeme.
Mateřská dovolená už dávno není jen téma pro ženy. Pokud chtějí tátové strávit s novopečeným přírůstkem trochu času, nemusí to dělat jen po práci. Zákon jim umožňuje vzít si tzv. otcovskou dovolenou a strávit kdykoli během šestinedělí s novorozencem dva týdny doma.
To je v České republice poměrně nová věc, stát totiž otcovskou vyplácí teprve od roku 2018. Otcům, kteří ji čerpají, ale poskytuje plnohodnotnou ochranu před výpovědí a dostávají za ni náhradu mzdy.
Každoročně si o otcovskou dovolenoupožádá necelá polovina otců. „Otcovskou čerpá zhruba 43 % všech novopečených otců. Pokud se však podíváte pouze na otce, kteří jsou v zaměstnaneckém poměru, pak je to 58 %,” říká Josef Petr z Ligy otevřených mužů. Pokud byste otcovskou také rádi využili a zatím nevíte jak na to, připravili jsme pro vás návod se všemi podstatnými informacemi.
Chcete na otcovskou? Stačí si zkontrolovat, že máte zaplacené pojištění
Abyste mohli o otcovskou dovolenou požádat, musíte splňovat několik kriterií. Nejdůležitější je účast na nemocenském pojištění. Pokud jste zaměstnaní na hlavní pracovní poměr, nemusíte nic řešit, tohle pojištění za vás zaměstnavatel pravidelně odvádí každý měsíc. Podnikatelé to mají složitější. „U OSVČ musí být pro nárok na otcovskou splněna podmínka dobrovolné účasti na nemocenském pojištění aspoň po dobu tří měsíců bezprostředně předcházejících dni nástupu na otcovskou,” vysvětluje Tereza Koukolová, tisková mluvčí České správy sociálního zabezpečení.
K této dobrovolné účasti se musíte sami aktivně přihlásit. Není ale nic jednoduššího, než se přihlásit alespoň na ty poslední tři měsíce, kdy je partnerka nebo manželka těhotná.
Kromě toho nesmíte být ve zkušební ani ne výpovědní době nebo jen brigádničit s výdělkem do 10 000 Kč měsíčně. O otcovskou také nemohou žádat studenti ani uchazeči o zaměstnání, které eviduje Úřad práce. A také je potřeba, abyste byli uvedeni v rodném listě dítěte jako jeho otec.
Jak si zažádat o otcovskou?
Jakmile splňujete podmínky, stačí si podat žádost. Jako zaměstnanec ji podáváte u svého zaměstnavatele, a to před nástupem na otcovskou. „Ten ji předá po skončení podpůrčí doby příslušné OSSZ,” říká Tereza Koukolová. Na OSSZ vaši žádost vyřídí a dávku vám vyplatí. Podnikatelé podávají žádost přímo na OSSZ, u které jsou registrovaní, ale až po skončení otcovské dovolené.
Otcovská dovolená dva týdny, nebo i šest
Zákonem garantovaná otcovská dovolená trvá maximálně 14 kalendářních dnů, které si můžete vybrat kdykoli během šestinedělí. Někdy ale můžete mít štěstí na dobrého zaměstnavatele, a na otcovské můžete strávit i více času. „Zaměstnavatelé aktuálně velmi často nabízejí prodlouženou otcovskou jako benefit a ta tak může trvat třeba i šest týdnů nad rámec zákona,” říká Gabriela Lešňáková, HR specialistka. Celkem tak můžete být na otcovské až osm týdnů.
Podmínky čerpání takového benefitu se ale budou lišit. „Jsou firmy, které ji hradí plně, jiné ve stejném režimu jako je část zákonná. Jak ukazují data ČSSZ, zájem o čerpání otcovské roste, proto předpokládám, že se bude stále častěji otcovská nad rámec zákonné objevovat v benefitních programech firem,” dodává Gabriela Lešňáková. Za zeptání však nic nedáte a můžete se ve vaší firmě zkusit informovat, jestli nabízí podobné benefity.
Kolik dostanete za dva týdny na otcovské?
Za každý den strávený na otcovské dovolené náleží otcům 70 % redukovaného denního vyměřovacího základu. Ten se počítá z příjmu za posledních 12 kalendářních měsíců u zaměstnanců. U podnikatelů se vychází z úhrnu měsíčních základů pojistného v rozhodném období před nástupem na otcovskou dovolenou. Průměrný denní příjem se navíc redukuje podle tří redukčních hranic.
Její výši si ale počítat nemusíte. Pokud chcete alespoň orientačně vědět, kolik peněz vám za oněch 14 dnů přijde, můžete využít kalkulačku Ministerstva práce a sociálních věcí.
Co vám jinde neřeknou
Základní informace se většinou dočtete všude. Podat žádost o otcovskou dávku je tak jen záležitostí vyplnění jednoho formuláře. Pokud je ale vaše situace něčím specifická a nezapadáte do tabulek, můžete si s otcovskou lámat hlavu.
Jako například jak je to v situaci, kdy pečujete o dvojčata nebo o trojčata? Dostáváte víc peněz? Tak bohužel ne. „Otcovská náleží jen jednou, a to i v případech, kdy rodič pečuje o dvojčata či vícerčata,” říká Tereza Koukolová.
Nebo jak je to s otcovskou, když je dítě hned po porodu hospitalizováno ze zdravotních důvodů? V takovém případě máte výjimku a na otcovskou můžete nastoupit i po uplynutí šesti týdnů od narození dítěte. Sami si můžete vybrat, jestli na otcovskou půjdete už během šestinedělí matky, nebo jestli se rozhodnete počkat na skončení hospitalizace a nastoupíte na otcovskou až po propuštění dítěte z nemocnice.
Věděli jste také, že otcovskou si musíte vybrat v kuse? „Výplatu dávky nelze přerušovat, nelze ji čerpat po jednotlivých dnech,” dodává Tereza Koukolová.
A někdy se vám otcovská dokonce ani nemusí vyplatit. „Otcovskou často nečerpají muži s velmi vysokými nebo naopak s velmi nízkými příjmy. U vysokých příjmů je to často kvůli redukčním hranicím, které reálný příjem otce během otcovské sníží o mnohem vyšší částku, než u mužů s příjmy, na které se tyto redukce nevztahují. U nízkopříjmových rodin je pak problémem to, že otcovská dávka pokrývá standardní příjem pouze ze 70 %. Pro tyto rodiny se pak jedná o podstatný zásah do rozpočtu,” vysvětluje Josef Petr.
Otcovskou podle něj nečerpají ani ti, kteří mají flexibilní pracovní podmínky a je pro ně finančně výhodnější pracovat z domova než žádat o otcovskou dovolenou.
Foto: Thomas Decamps z Welcome to the Jungle
Sledujte Welcome to the Jungle na Facebooku, LinkedInu nebo Instagramu a nenechte si ujít žádné novinky.
Inspirez-vous davantage sur : Rythmes de travail
„Nechtěla jsem civět doma do zdi.“ 4 příběhy lidí, kteří i v důchodovém věku pracují
Všechny nás to čeká. Někteří jsme tomu blíž, někteří dále. Každý z nás ale bude muset jednou řešit, kdy a jak odejít z práce na zasloužený odpočinek.
14 nov. 2024
Být doma, pečovat a pracovat. 9 rad, jak zvládnout home office a děti
Jde mít úplně všechno? Upřímně, těžko. Ale lze mít hodně! A to třeba i funkční home office s dětmi ještě doma. Poradíme vám jak.
29 août 2024
Kámen úrazu: Chci to všechno. Jak poznat svoje pracovní limity?
Chcete žít udržitelně, ale vaše osobní hranice tomu moc nenasvědčují. Chcete dělat tak trochu všechno. Jak si stanovit priority a poznat své limity?
20 mai 2024
Jak funguje otcovská dovolená a pro koho je (ne)výhodná?
Známe rodičovskou, známe mateřskou, ale co otcovská? V České republice jde celkem o novinku, kterou využíváme zatím jen polovina tátů.
11 août 2023
Work-life balance ve světě: Kterým zemím se povedlo najít rovnováhu? A na čem staví?
Technologie slibovaly lidem méně práce. Spíš to ale vypadá na přesný opak. Ve kterých zemích a jak se inspirovat při hledání work-life balance?
10 juil. 2023
La newsletter qui fait le taf
Envie de ne louper aucun de nos articles ? Une fois par semaine, des histoires, des jobs et des conseils dans votre boite mail.
Vous êtes à la recherche d’une nouvelle opportunité ?
Plus de 200 000 candidats ont trouvé un emploi sur Welcome to the Jungle.
Explorer les jobs