Být doma, pečovat a pracovat. 9 rad, jak zvládnout home office a děti

29 août 2024

6min

Být doma, pečovat a pracovat. 9 rad, jak zvládnout home office a děti
auteur.e
Barbora Panić Kebová

Novinářka a expertka zabývající se otázkou udržitelnosti. Kromě toho bádá a hledá odpovědi na otázky, jak zvládnout rodičovství a práci.

Zvládnout práci z domova zároveň s péčí o děti není jednoduché. Ale jde to. Expertky Barbora Vacková a Lucie Ryntová radí, jak se neztratit v džungli všech rolí a povinností, jak efektivně zvládat home office i vlastní potomky, i jak o své práci komunikovat s dětmi ke spokojenosti všech.

„Pořád si velmi dobře pamatuji, jaké intenzivní pracovní tempo jsem měla bez dětí. Kolik jsem toho zvládla, v jaké rychlosti i s jak dobrým pocitem, když jsem měla čas na každodenní nerušenou práci, ať už vzdáleně nebo v kanceláři. A tak jsem si naivně myslela, že to přece půjde i s dětmi. Vždyť mám dostatečnou kvalifikaci, zkušenosti, jsem důsledná, motivovaná, umím plánovat. A to byla ta chyba. Měla jsem příliš velké očekávání sama od sebe. Při práci z domu s dětmi je to každý den nová výzva, která s sebou nese spoustu nenaplánovatelných vnějších vlivů,“ popisuje realitu práce z domova s dětmi Barbora Vacková, máma dvou dětí, lektorka a specialistka na oblast osobního rozvoje a hodnotového leadershipu, která se mimo jiné věnuje i tématu efektivity práce z domova.

Snažit se zvládnout práci i péči, navíc z prostředí vlastního domova, rozhodně není procházka růžovou zahradou. Ostatně, už jsme o tom psali tady v předchozím článku. Jde to, ale většinou ne hned. Zvyknout si na nový režim práce, který není jednoduše rámovaný (jen) pracovní dobou, prostory kanceláře a velkorysými osmi hodinami denně, ale často znamená pracovat „ve volných chvílích“, v kuchyni, obýváku či jiných prostorách, které zrovna poskytují alespoň kousek prostoru, a jen tehdy, když všichni ostatní členové domácnosti dovolí… prostě nějakou dobu trvá. I proto stojí za to nebýt na všechno sami a nechat si poradit od zkušených. Rady z profesního i osobního života, jak zvládat home office a péči o děti, s námi sdílely hned dvě odbornice, Barbora Vacková a Lucie Ryntová.

Jak sladit pracovní a osobní život?

Práce z domova s dětmi by se dala přirovnat k neustálému balancování mezi pracovním a osobním (v praxi spíše rodinným či pečujícím) životem. Otázka, jak tyto dva světy sladit, je proto pro rodiče klíčová. A vůbec ne jednoduchá. Jak vtipně komentuje Lucie Ryntová z Aperio, organizace, která pomáhá rodičům (nejen) v náročných životních situacích, možná se místo ladného proplouvání ze světa práce do světa osobního života ocitnete v džungli všeho a ničeho. „Takzvané slaďování práce a osobního života je celkem snadné, když nemáte děti ani partnera. Jakmile do toho vstupují blízké vztahy, partnerské a obzvlášť rodičovské, pak ‚welcome to the jungle‘. Na ideální řešení neexistuje žádný magický recept. Záleží na koktejlu podmínek a možností, které se navíc v čase proměňují. A záleží i na vaší schopnosti umět v tom žonglovat,“ popisuje Lucie.

Sama zastává názor, že snaha oddělovat pracovní a osobní život je v případě rodičů zastaralé klišé. Možná to ani nejde a možná to ani není potřeba. Naše pracovní a osobní světy se totiž, zejména pokud pracujete z domova, nevyhnutelně prolínají a vzájemně ovlivňují, jsme pořád jeden člověk. Ale pokud nechcete fungovat v naprosté džungli, má několik tipů, jak dát svému životu aspoň částečně řád.

„Je fajn začít tím, že si člověk ujasní, v jaké je zrovna situaci, jaké má potřeby a možnosti. Záleží na věku dětí, povaze práce, možnostech domluvy se zaměstnavatelem. Každá rodina má jiné podmínky. Je důležité bavit se o tom v celé rodině, s dětmi, i v práci. Pomáhá zaměřit se na svou schopnost zacházení s časem. A tím nemyslím time management z byznys světa, ale specifické tipy pro pracující rodiče,“ radí Lucie. A připojuje i jednu z vůbec nejdůležitějších schopností věčně zaneprázdněných rodičů – umět si sestavit priority. „Jedním z klíčů je prioritizovat. Uvědomit si své priority a pro ty hledat čas. A to vychází ze situace každé rodiny i z osobních životních hodnot. Rozhodně se vyplatí věnovat dostatek času vztahům, zejména důležitým lidem ve vašem životě. A vědomě zařazovat ‚čas pro sebe‘,“ uzavírá Lucie.

Jak o své práci komunikovat s dětmi?

Rodiče jsou jen jednou stranou mince, tou druhou jsou děti. Je proto důležité myslet i na jejich pohodlí a spokojenost. A pokud se nacházejí doma v době, kdy pracujete, a mají chápat vaše potřeby ticha, soukromí a celkově nerušené práce, potřebují vše trpělivě a důkladně komunikovat. A ideálně i názorně ukázat, nebo občas „zapojit do procesu“. „Úměrně věku je dobré dětem průběžně všechno v klidu vysvětlovat. Ukázat, namalovat, představit, co děláte, seznámit je ‚online‘ s vašimi kolegy… S většími dětmi plánovat společně, co budou dělat, když se jim nemůžete věnovat. Umožnit jim chápat, jak dlouho vám co bude trvat, kdy vás nemají rušit, co budete společně dělat, až práci dokončíte. A pak jim připravit podmínky pro jejich program. Domluvit s nimi včas, jak bude co v daném dni probíhat. A co třeba uděláte večer (zábava, jídlo…), až to společně všechno zvládnete,“ radí Lucie.

Barbora zase sdílí jednoduchou metodu, jak s dětmi pracovat, vycházející z psychologie přesvědčování. „Osvědčil se mi nejjednodušší způsob plánování, který doporučuje americký psycholog Cialdini věnující se tématu přesvědčování. Až/Pokud… tak … Řekneme si s dětmi, až něco nastane, tak co pak spolu uděláme. Až zazvoní nastavená časomíra, tak pak spolu půjdeme ven. Až zvednu telefon, je to pracovní hovor, tak budete úplně potichu. Pokud vydržíte, až maminka dopíše zprávu na telefonu, tak pak si pustíme oblíbenou písničku, kterou si tak přejete,“ popisuje Barbora.

A přidává ještě dvě vyzkoušené pomůcky. „Některým rodičům pomáhají vizuální kotvítka a domluvená pravidla. Pravidlo od–do se vám nemohu věnovat, pak jsem tu jenom pro vás. Když se zavřu do vedlejší místnosti, potřebuji se tam soustředit na práci, proto za mnou prosím nechoďte. Když mám na sobě tuhle červenou čepici, znamená to, že se potřebuji soustředit na práci na počítači. Až si ji sundám, jsem tu pro vás,“ sdílí možné přístupy Barbora.

Jak si zařídit spokojený a efektivní home office?

Co konkrétně můžete dělat, aby byl váš pracovní režim co nejefektivnější, dětem a domácnosti navzdory? A abyste zvládli naplňovat svou pracující i pečující roli a neskončili ztracení v džungli „všeho“? Barbora Vacková doporučuje zejména zachovat si flexibilitu, určit si na každý den jednu hlavní prioritu, rozdělovat si větší úkoly na kratší časové úseky a také nesnažit se všechno držet v hlavě a vše, co je potřeba udělat, si poctivě zapisovat.

Co tedy konkrétně radí?

1. Být flexibilní. A nebýt ze změn v plánech nešťastní

Berme svůj denní plán jako zbožné přání, které se ovšem může několikrát proměnit. Když s tím dopředu počítáme, nejsme z toho tolik překvapení, nervózní a nešťastní. V domácím prostředí je totiž těžké ventilovat své emoce. A je velmi jednoduché šířit svou blbou náladu na osoby, které máme nejvíc rádi. Když vím, že vědecké studie uvádějí, že naše emoce jsou nakažlivé jako vir, jak ty pozitivní, tak i ty negativní, dávám si na tohle pozor.

2. Prioritizovat

Naplánujme si klidně jen jednu největší prioritu na den (označuji si ji červenou barvou a promyslím si ji dopředu), která zabere klidně jen pár minut. Tu se snažím zrealizovat co nejdříve to jde, abych zažila úlevu a radost, že to hlavní mám hotovo.

3. Rozdělovat si velké úkoly na menší

Osvědčilo se mi si větší úkoly na den, které zaberou třeba tři čtyři hodiny, rozdělit na vícero kratších časových úseků. Někdy je pro mě náročné vůbec začít, když dopředu vím, že to zabere hrozně moc času, který ani v tom dni nemám. Proto se mi snáze vrhne do úkolu, který je na dvacet minut místo na tři hodiny. A když už začnu, o to větší odhodlání mám vše dokončit.

4. Zapisovat si

Je hrozně náročné nosit všechno v hlavě, soustředit se na tolik projektů a svých životních rolí souběžně a nezapomenout nic podstatného. Proto je důležité si všechny úkoly zapisovat. Jedna klientka se mi například přiznala, že se nepoznává. Dříve do práce nic nezapomněla a v současnosti se dvěma dětmi se jí to stalo. Hodně se styděla, když musela řediteli přiznat, že něco v projektu opomenula. Teď už ví, že co si nezapíše, rychle vytěsní.

Lucie Ryntová k tomu v následujícíh bodech doplňuje důležitost plánování, ale také nezbytnost myslet v tom všem i na sebe, své biorytmy, celkové možnosti a na vytvoření zdravého pracovního prostředí. A samozřejmě také na děti – pokud chcete mít nerušený pracovní blok, musíte je zabavit a dostatečně saturovat jejich potřeby. A co je vůbec nejdůležitější – snížit své nároky.

5. Plánovat

Plánovat co nejvíc předem, chystat v předvečer věci na další den pro sebe i děti. Pomáhá určit si vlastní pracovní čas. Nastavit si budíky, zapsat to do kalendáře, dát vědět do práce, kdy pracujete a kdy nejste k dispozici. I doma zavést pro práci určitou rutinu a pravidla.

6. Myslet na sebe

Využívat své biorytmy, tedy vědět, kdy se vám nejlíp pracuje soustředěně, kreativně, kdy můžete pracovat rychle a rutinně. Klíč je mít jasno v tom, co za práci potřebujete dělat a co vám zrovna vaše rodinná situace umožňuje. Příklad – obecně je rozumné nepracovat o víkendech, ale někteří rodiče při flexibilním pracovním režimu mohou naopak práci dohnat o víkendu, pokud děti nejsou doma nebo je s nimi někdo jiný.

7. Vytvořit si zdravé prostředí

Zařídit si doma zdravé pracovní prostředí – stůl, židle, osvětlení… Takový jednoduchý stojánek na notebook zachrání rodiče od bolestí krční páteře. Celkově pamatovat na své zdraví, na přestávky, oběd, protažení.

8. Zabavit děti

Připravit předem dětem svačiny i dostatek „materiálu“ na jejich program, zadat jim nějaké úkoly, zábavné nebo i pomoc v domácnosti. Starším dětem vymezit „screen time“, domluvit pomoc větších dětí s menšími, zařídit online call s babičkou nebo někým jiným, ať už pro zábavu nebo třeba řešení něčeho do školy. Pro děti je vždycky fajn, když mají volbu, co z daných možností dělat. U větších dětí se osvědčuje, když samy navrhnou a třeba sepíšou seznam, co kdy budou ten den dělat. Mají pak pocit větší svobody, učí se plánovat, být zodpovědné. Plán se může vyvěsit a spolu s vámi nějak kreativně kontrolovat. Nebojte se také chytře využívat technologie, i s dětmi. S těmi většími si můžete během práce psát z pokoje do pokoje zprávy typu: „Mám meeting, za chvíli přijdu.“; „Můžete se trochu ztišit?“; „Můžeš začít dělat večeři?“

9. Snížit nároky

Každopádně se osvědčuje snížit nároky. Na sebe, na děti, na dokonalé vaření a uklizenou domácnost. Děti nechtějí mít vystresované rodiče, natož doma.
Pokud se přece jen ocitnete v úzkých, nebo potřebujete řešit právní či jinou praktickou stránku práce na home office, můžete se obrátit na Poradnu pro mámy a táty, kterou poskytuje organizace Aperio. Případně mrknout na jejich e-learning o slaďování práce a rodiny, anebo na Průvodce zákony pro rodiče, který se věnuje mimo jiné i pracujícím rodičům. Všechny tyto služby poskytuje Aperio rodičům bezplatně.

Foto: Thomas Decamps for Welcome to the Jungle
Sledujte Welcome to the Jungle na Facebooku, LinkedInu nebo Instagramu a nenechte si ujít žádné novinky.

Les thématiques abordées
Vous êtes à la recherche d’une nouvelle opportunité ?

Plus de 200 000 candidats ont trouvé un emploi sur Welcome to the Jungle.

Explorer les jobs