TEST: Umíte být sami sebou v práci?
15 août 2024
5min
Autenticita je stále čím dál více skloňované slovo a být sám sebou v práci se zdá být velmi důležité. Je to opravdu tak? Vyplatí se nám někdy hrát určitou roli a jindy zase svou masku odhodit? Otestujte se, do jaké míry jste v pracovním prostředí sami sebou vy.
Nietzsche věřil, že lidé často nosí masky jako prostředek, jak se přizpůsobit společenským normám a očekáváním. A takových norem a očekávání na nás v práci číhá až až. Podle Nietzscheho nosíme masky, abychom skryli své skutečné já a prezentovali se tak, jak si myslíme, že nás ostatní chtějí vidět (Nietzsche, F. Beyond Good and Evil, 1886). V pracovním světě možná nasazujeme speciální masku pro klienty, šéfa, kolegy… repertoár může být dost široký.
V Nietzscheho díle Tak pravil Zarathustra se objevuje myšlenka, že člověk by měl nechat masky spadnout a čelit vlastní pravdě. Vyplatí se to ovšem v dnešní době a je to vůbec v práci možné?
Nasazujeme si v práci masky?
Většina z nás tráví zhruba třetinu svého dne v práci (ještě pořád, bohužel) a pravděpodobně tento čas z velké části trávíte se svými kolegy. Není tedy divu, že se snažíme zapadnout do kolektivu. Rozhodně se pracuje lépe, pokud vás tým bere a jste jeho součástí. Nesnažíme se ale někdy zapadnout až moc? Potřeba nevyčnívat může být někdy silnější než náš vnitřní hlas a to může vést k nasazování masek.
Co to vlastně znamená, být sám sebou? Být autentický? Podle definice je autentický ten, kdo otevřeně a transparentně jedná v souladu se svými skutečnými hodnotami, myšlenkami a přesvědčeními. To neznamená být upřímný jen ke svému okolí, ale také sám k sobě, takže žádné lhaní do vlastní kapsy.
Zároveň podle jednoho z průzkumů má až 41 % uchazečů o práci v USA pocit, že nemohou být v práci sami sebou, a dokonce 79 % se bojí otevřít určitá témata, což má samozřejmě vliv na jejich autenticitu. Takže ano, pravděpodobně se i u nás potkáváte v práci s lidmi, kteří nejsou tak úplně sami sebou, a možná i vy v práci nasazujete občas masku.
Autenticita v pracovním světě – ano, nebo ne?
Existuje několik možností, jak se na nošení masek v práci dívat. Možná si i vy říkáte, že je to nezbytné, pracovní prostředí se přece extrémně liší od toho za branami kanceláře, takže se nemůžeme chovat 100% autenticky. Zároveň často slýcháme, že autenticita je velmi žádoucí – znáte to: hlavně být sami sebou!
Tento problém může být malé falešné dilema. Autenticita totiž nemusí nutně být o tom, že se chováte a mluvíte totožně v práci i doma (to by občas opravdu nedopadlo dobře), ale podle definice bychom autenticitu mohli chápat tak, že doma i v práci jednáme v souladu se svým pravým já. Na nošení masek v práci se lze dívat extrémně subjektivně. Co je pro jednoho prostě normální chování v práci, může být pro druhého faleš a přetvářka.
I tak existují hlasy pro i proti nošení pracovních masek. Ideál se možná skrývá někde uprostřed. Asi je pochopitelné, že chovat se v kanceláři naprosto stejně jako na pivku s kámošema není úplně žádoucí. Zároveň hrát úplně někoho jiného, než kým se cítím být, může být vyčerpávající. Předstírání nás stresuje a může vést dokonce až k vyhoření.
Má smysl nasazovat masku? Kdy ano, a kdy opravdu ne?
Ať tak, či onak, chceme nějak působit, protože si myslíme, že jsou na nás upřeny pohledy všech kolem. Může za to kognitivní zkreslení, tzv. „spotlight efekt“. Kvůli tomuto efektu máme pocit, že na nás všichni upírají své zraky, sledují každý náš krok a jsme hlavním tématem rozhovorů v kuchyňce. Ale nenechte se zmást, pravděpodobně opravdu nejste středem pozornosti. I všichni ostatní mají totiž dost práce sami se sebou, takže není důvod se nějak extrémně přetvařovat.
Nebo snad ano?
Nevyčerpávejte se přetvářkou
Pokud se neustále hlídáte, abyste svou „roli“ hráli dobře a nezapomněli text, nezbývá vám pravděpodobně tolik kapacity na práci a kreativitu, zároveň z toho můžete být unavení (Grandey, 2000). A kdo se chce pořád přemáhat, že?
Studie tvrdí, že pokud si na nic nehrajete, znáte lépe své silné stránky a schopnosti, což vám umožňuje lépe volit strategie plnění úkolů, lépe se rozhodovat a nezkresleně analyzovat například chyby. Zároveň jsou tito zaměstnanci úspěšnější prostřednictvím autentických vztahů v kanceláři, např. možností sdílet „skutečné“ emoce, myšlenky, vnímaný stres a problémy (Grandey et al., 2012).
Někdy je dobré být Batmanem
Nic není černobílé a ani hraní role není vždycky padoušství, někdy může být nasazení masky užitečné. Bojíte se například prezentovat před více lidmi? Jste nervózní před důležitou schůzkou s klientem? Vžijte se do role a využijte Batman efektu. Podobně to dělá třeba Beyoncé, která o svém alter egu říká: „Sasha Fierce je moje zábavná, smyslnější, agresivnější, otevřenější a okouzlující stránka, která se projevuje, když pracuji a když jsem na jevišti.“
Potřebujete vyrazit na schůzku s klientem a působit klidně a sebevědomě? Chcete na prezentaci zazářit? Zkuste si namodelovat své alter ego. Jenom pozor, tato technika bude fungovat jednorázově pro překonání konkrétní situace. Nemůžete si na Batmana hrát pořád.
Zatímco nošení masky může v určitých situacích pomoci, dlouhodobě je prospěšnější být upřímný k sobě i k ostatním. Jste autenticita sama, nebo bez masky nevkročíte ani do recepce vaší kanceláře? Udělejte si orientační test, jak jste na tom s autenticitou v práci vy.
Test: nosíte v práci masku, nebo jste autenticita sama?
Náš malý test vám poodhalí, jak jste na tom s autenticitou v práci. Nebojte, jestli jste se do dneška úplně neignorovali, pravděpodobně se už trochu znáte, a tak vás snad nic nepřekvapí. Ale co kdyby náhodou, nenasazujete masku i sami před sebou? Čím upřímnější k sobě budete, tím více o sobě můžete zjistit. V závěru sečtěte body za jednotlivé odpovědi a zjistěte, jestli v práci záříte autenticitou, nebo tak trochu blafujete.
Když máte na poradě jiný názor než ostatní, necháte si ho raději pro sebe a naoko souhlasíte s většinou.
1 – Nikdy, 2 – Většinou ne, 3 – Občas, 4 – Často, 5 – Skoro pořádSlýcháte na nepracovních setkáních a teambuildingu, že mimo práci jste úplně jiný člověk.
1 – Nikdy, 2 – Většinou ne, 3 – Občas, 4 – Často, 5 – Skoro pořádKdyž jste v kanceláři sami, cítíte se najednou více uvolnění a v pohodě.
1 – Nikdy, 2 – Většinou ne, 3 – Občas, 4 – Často, 5 – Skoro pořád„Páni, tak to bych do tebe opravdu neřekl!“ Slyšeli jste tuto větu od více členů týmu?
1 – Nikdy, 2 – Většinou ne, 3 – Občas, 4 – Často, 5 – Skoro pořádČasto přemýšlíte o tom, jak něco udělat nebo říct, abyste udělali ten správný dojem.
1 – Nikdy, 2 – Většinou ne, 3 – Občas, 4 – Často, 5 – Skoro pořádV práci se musíte hodně hlídat, abyste náhodou neuklouzli a neřekli něco, co je pro vás jinak úplně běžné.
1 – Nikdy, 2 – Většinou ne, 3 – Občas, 4 – Často, 5 – Skoro pořádNa poradách a schůzkách se vyhýbáte vyjadřování osobních názorů a pocitů.
1 – Nikdy, 2 – Většinou ne, 3 – Občas, 4 – Často, 5 – Skoro pořádKdyž máte den blbec a špatnou náladu, raději to skrýváte a snažíte se působit optimisticky a bezproblémově.
1 – Nikdy, 2 – Většinou ne, 3 – Občas, 4 – Často, 5 – Skoro pořádKdyž dostanete pochvalu od šéfa nebo kolegů, máte pocit, že si ji vlastně zaslouží někdo jiný, protože nevidí vaše skutečné já.
1 – Nikdy, 2 – Většinou ne, 3 – Občas, 4 – Často, 5 – Skoro pořádPřed důležitými prezentacemi nebo schůzkami si pečlivě připravujete, co a jak řeknete, abyste působili kompetentně.
1 – Nikdy, 2 – Většinou ne, 3 – Občas, 4 – Často, 5 – Skoro pořád
Výsledky
23 bodů a méně = Autenticita sama
V práci se pravděpodobně nepřetvařujete a jste často sami sebou. To s sebou nese spoustu! Hlavně neplýtváte drahocennou energií na „hlídání se“, a tak ji můžete použít k bohulibějším účelům. Jen pozor, ať se před kolegy a vedením „neodkopete“ až moc, přece jen je práce specifické prostředí, kde se od vás očekává nějaká úroveň chování.
24–36 bodů = Zařazeno na neutrál
Žádný extrém, pravděpodobně se chováte tak, jak vyžaduje kontext a konkrétní situace. Pokud své masky využíváte s rozmyslem a mírou, může to být udržitelné.
Jen pozor na „kam vítr, tam plášť“, některým kolegům se vaše flexibilita nemusí zdát vždy sympatická.
37 bodů a více = Mistr v maskování
Od domovních dveří po cestě do práce u vás dojde k jisté transformaci a ke stolu usedá jiná osoba, než kterou jste doopravdy. Hraní té správné role vás může vyčerpávat, a jak už zaznělo, může vést až k vyhoření. Zkuste být v práci více sami sebou a sledujte, jak se změní vaše pracovní prostředí.
Foto: Thomas Decamps for Welcome to the Jungle
Sledujte Welcome to the Jungle na Facebooku, LinkedInu nebo Instagramu a nenechte si ujít žádné novinky.
Inspirez-vous davantage sur : Notre relation au travail
Neustále ‚busy‘? 5 důvodů, proč si (konečně) přestat stěžovat, že nestíháte
Nestíhám. Nemám čas. Jsem busy. Je toho strašně moc! Kolikrát za poslední týdny jste tuhle větu slyšeli? A kolikrát dnes?
09 déc. 2024
Jak se odrazit ze dna po velké chybě v práci
Přešlap v práci v nás může vyvolat pocity nejistoty a ztrapnění. Jak se s ním vypořádat, aby vám to nenarušilo pracovní kariéru?
28 août 2024
Dítě, nebo práce. Proč si české ženy musejí vybírat?
Být, či nebýt matkou? Volba, před kterou stojí řada českých žen, které aktuálně pracují, ale blíží se čas, kdy by chtěly (nebo měly?) mít děti.
22 avr. 2024
„Kvůli práci jsem neviděl/a své děti vyrůstat“
Práce je v našich životech důležitá, pro někoho více, pro jiného méně. Kdy to ale může být moc?
21 mars 2024
Máte po krk každodenního stereotypu? Naučte se ho prolomit
Máte pocit, že každý den, týden se opakují s únavnou přesností a vám tak trochu protéká život mezi prsty? A nejde s tím nic udělat?
12 févr. 2024
La newsletter qui fait le taf
Envie de ne louper aucun de nos articles ? Une fois par semaine, des histoires, des jobs et des conseils dans votre boite mail.
Vous êtes à la recherche d’une nouvelle opportunité ?
Plus de 200 000 candidats ont trouvé un emploi sur Welcome to the Jungle.
Explorer les jobs