Hledání ideálního řešení pro home office. Jak vypadá?

09 juil. 2024

5min

Hledání ideálního řešení pro home office. Jak vypadá?
auteur.e
Debbie Garrick

Freelance writer and translator, ex-recruiter

Máme pro vás novinku! Ergonomie není jen o pořízení si luxusní kancelářské židle. Podle odbornice na ergonomii a ředitelky společnosti Worksite International Alison Heller-Onové je ergonomie „disciplína zabývající se způsobem, jak lidé pracují, a metoda navrhování systémů pro maximální pohodu člověka – je všudypřítomná, ať už pracujeme odkudkoli. Nejde jen o zařízení domácí pracovny nebo způsob, jakým sedíme u počítače. Zahrnuje veškeré typy úkolů a činností.“

Proč je důležité mít ergonomicky vyhovující pracoviště?

Ergonomie není nová věda. Existuje už od 50. let, ale v posledních letech zažívá velký comeback. Začínáme dbát na navržení pracovišť, které může zvýšit produktivitu, pohodlí a celkovou pohodu pracovníků. Heller-Onová to vysvětluje následovně: „Lidé si to začali uvědomovat kvůli pandemii a dlouhodobému používání notebooku doma v nepohodlných pozicích. Volají po pohodlí doma i v kanceláři.“ V průvodci nazvaném The Ultimate Buyer’s Guide to Home and Office Furniture naše expertka sdílí základní informace o tom, na co si dát při zařizování domácí kanceláře pozor.

S pravidelným používáním počítače souvisejí čtyři hlavní rizikové faktory:

  • monotónní pohyb (psaní, klikání myší)
  • přemáhání (křečovitý úchop myši nebo prudké klikání prstů)
  • nepřirozené nebo statické pozice (špatný úhel nebo nedostatečný pohyb)
  • kontaktní napětí

Podle Heller-Onové je problém v tom, že se o ergonomii doslýcháme jen náhodou, většinou až nás něco začne bolet. Nečekejte na bolest a preventivně si zjistěte, jaké řešení pracovny je pro vás ideální. Nabízíme vám odborné tipy, abyste svůj pracovní prostor využili na maximum, ať už je kdekoli.

Útulné útočiště

Ergonomie není jen o volbě správné židle – i když dobrá židle je důležitá. Záleží i na tom, jak vaše domácí pracovna vypadá a jak se v ní cítíte. Naše expertka tvrdí, že „z místa, ve kterém pracujete, musíte mít dobrý pocit. Stojí za to vyhradit si doma prostor, který si navrhnete tak, abyste v něm mohli trávit 40 hodin týdně. Prostor, kde můžete tvořit a cítit se dobře“. Radí, abyste si pracovnu zútulnili fotkami a rostlinami, přeuspořádali všechno tak, jak vám to vyhovuje, pustili si k práci příjemnou hudbu, která vám pomůže se soustředit, a případně měli poblíž svého domácího mazlíčka. Možná potřebujete na stole barevné bloky a propisky nebo vás při práci uklidňuje krásný výhled. Hlavně ale musíte mít svoje prostředí pod kontrolou a investovat do sebe a do toho, co děláte.

Kavárenský povaleč

Pokud se vám dobře pracuje v kavárenském šumu a rádi navštěvujete různé podniky ve svém okolí, pak naše expertka doporučuje zainvestovat do tzv. přenosné pracovny. „Pokud na notebooku trávíte více než dvě hodiny denně, je dobré ho podložit a používat jako monitor a pořídit si k němu externí bezdrátovou klávesnici a myš, čímž budete výrazně méně namáhat oči a lokty.“ Možná si říkáte, že je to zbytečná otrava, ale stačí si pořídit malý skládací stojan pod notebook, který se vám hravě vejde do batohu.

Heller-Onová také doporučuje dbát na čas strávený nad prací a na pracovní prostředí. „Tři hodiny sezení v kuse na tvrdé dřevěné židli v kavárně není to pravé ořechové. Obvykle doporučujeme vstát od počítače alespoň každou hodinu, po půl hodině je to ještě lepší a nejlepší jsou pauzy každou čtvrthodinu.“ I když procházky jsou ideálním způsobem, jak si dát pauzu a protáhnout se, nemusíte si pokaždé všechno balit a přemisťovat se. Stačí na chvíli vstát ze židle.

Naše expertka tvrdí, že většina z nás od počítače vstane jenom třikrát až čtyřikrát, když potřebujeme na toaletu nebo si chceme dát oběd. Jenže správně bychom měli během osmihodinového pracovního dne vstát čtyřikrát za hodinu, tedy dohromady dvaatřicetkrát. Pokud chcete pro svoje tělo udělat víc než jen vstát, čeká na vás dilema, jestli si svou mobilní „kancelář“ sbalit a vzít ji s sebou, nebo požádat přátelsky vypadajícího zákazníka vedle u stolu, aby vám ji na chvíli pohlídal.

Ať už se rozhodnete jakkoli, nezapomínejte se hýbat. Tělo je k pohybu stvořeno a užívá si ho. Podle Heller-Onové má moderní člověk příliš sedavý život, což má obrovský dopad na jeho fyziologické zdraví. Dlouhodobému sezení se částečně přičítají problémy jako vysoký cholesterol, vysoký krevní tlak, metabolický syndrom, obezita a dokonce i předčasné úmrtí.

Přehlídka moderní techniky

Jste na svou pracovnu patřičně pyšní, jelikož jste do ní investovali slušnou částku, můžete si práci rozprostřít přes dvě obrazovky, sedíte v ergonomicky vyhovující židli, můžete měnit pozice díky polohovacímu stolu a prostě se cítíte dobře. Ale ujistili jste se, že je dobře i vašemu tělu?

Naše odbornice vysvětluje, že ergonomie je především o tom přizpůsobit prostředí sami sobě. „Lidé mají spíš tendenci adaptovat se prostředí, než aby prostředí přizpůsobili svým potřebám a požadavkům. Sedí na okraji židle, naklánějí se dopředu, opírají ruce o stůl, natáčejí hlavu a dívají se dolů na notebook nebo mají monitor moc vysoko.“ Těmito pohyby a pozicemi vyvíjíme na tělo zátěž.

Pokud si chcete správně nastavit pracovní místo, následujte pět kroků naší expertky:

  • nastavte si židli tak, aby vaše chodidla spočívala na podlaze (můžete přidat i podložku pod nohy), záda se opírala o opěradlo, ramena byla v jedné rovině s páteří a zápěstí zase v jedné linii s předloktím,
  • nastavte si správnou výšku pracovní plochy: pokud máte stůl ve výšce loktů, zvedněte si židli a použijte podnožku,
  • klávesnici a myš umístěte tak, abyste je měli ve výšce loktů nebo níž, když sedíte s nohama na podlaze,
  • monitor umístěte tak, aby byl jeho horní okraj sladěný s výškou očí vsedě a aby byl v pohodlné vizuální vzdálenosti (pokud používáte dva monitory, umístěte je vedle sebe do mírného véčka s pohledem upřeným doprostřed),
  • ostatní pomůcky, které používáte často, umístěte tak, abyste na ně pohodlně dosáhli.

Pokud u počítače stojíte, můžete používat podnožku a jednou za čas na ni nechat jednu nohu odpočinout, nebo použijte protiúnavovou podložku na stání, která vám uleví od těžkých nohou. Zápěstí byste měli mít v jedné linii s předloktím a horní okraj monitoru by měl být ve výšce očí nebo těsně pod ní. Omezte dobu stání na 40minutové intervaly a hlídejte si, ať nezůstáváte vestoje déle než tři hodiny denně.

Heller-Onová vám nabízí poslední tip pro práci vsedě: „Židle je základ! Pokud v pracovně nemáte správnou židli, nikdy nedosáhnete ideální ergonomie. Je to nejdůležitější součást vašeho pracovního místa, která nabízí pohodlí a podporu a která spojuje ostatní prvky moderní kanceláře.“

Kancelář nomáda

Jsou mezi námi tací, kteří doma nemají místo na vlastní pracovnu nebo prostředky na nákup drahého vybavení. Navíc ne všechny společnosti takové pomůcky proplácejí. Přestože pracujete u jídelního stolu nebo z ložnice, můžete si sami pomoct ke zdravější práci nebo si pořídit „mobilní kancelář“ za pár korun.

Jak už bylo zmíněno, jestli chcete investovat do jedné věci, pak rozhodně do dobré židle. Nastavitelnou židli můžete přizpůsobit jakémukoli povrchu, který vám zrovna bude sloužit jako pracovní stůl. Moc vás prosíme, nelehejte si do postele jako utrápený puberťák. Když si vyberete pracovní plochu pro daný den, nastavte si židli tak, abyste měli lokty ve správné výšce, a případně přidejte podnožku. Profesionální podnožku seženete od 500 do 1000 korun, ale naše expertka tvrdí, že úplně stačí použít krabici nebo otočený odpadkový koš, pokud mají správnou výšku. Pak se zaměřte na svůj monitor. Pokud ho potřebujete zvednout, můžete opět použít stojan k tomu určený, nebo si postavte podložku z hromady knih či stohu papírů. Využíváte tak věci, co máte po ruce, na konci dne je vrátíte na jejich původní místo a nepotřebujete žádný další úložný prostor.

Když máte vyřešené základy, zaměřte se na externí příslušenství. Pokud se rozhodnete investovat do něčeho jiného než do židle, naše expertka navrhuje, abyste zvážili myš. „Vybírejte ergonomickou myš, která vám padne do ruky. Většina lidí používá příliš malou myš, která nedovoluje správné rozložení síly. Když s ní navíc pracují špatně, můžou přetěžovat zápěstí.“

Ať už pracujete odkudkoli, z vlastní vůle nebo z nutnosti, nastavte si pracovní místo tak, abyste z něj měli radost a aby vyhovovalo vám i vašemu tělu. Bude to mít zásadní dopad na vaši produktivitu, spokojenost a zdraví. Je jedno, jestli máte vlastní pracovnu se všemi vymoženostmi, nebo raději měníte pracovní místo podle nálady. Hlavní je si vždycky zkontrolovat a upravit základní parametry podle potřeby. Pokud vám něco nesedí, najděte cílené řešení, protože pokud vám práce způsobuje bolest, nebude se vám do ní zrovna dvakrát chtít.

Překlad: Eva Mazalová
Foto: Welcome to the Jungle
Sledujte Welcome to the Jungle na Facebooku, LinkedInu nebo Instagramu a nenechte si ujít žádné novinky.

Les thématiques abordées
Vous êtes à la recherche d’une nouvelle opportunité ?

Plus de 200 000 candidats ont trouvé un emploi sur Welcome to the Jungle.

Explorer les jobs