Manažéri pozor: 5 tipov, ako si poradiť s nepredvídateľným šéfom

16 nov. 2021

4min

Manažéri pozor: 5 tipov, ako si poradiť s nepredvídateľným šéfom
auteur.e
Laure Girardot

Rédactrice indépendante.

Nepredvídateľný šéf sa môže rýchlo stať peklom pre vás a váš tím. Sú prchkí, majú vždy opačný názor a nálady striedajú častejšie ako ponožky. Riziko vyhorenia a strata produktivity sú pre firmu v tomto prípade obrovské. Musíme konať… Ako však zvládnuť túto trvalú nestabilitu? Ako možno ochrániť náš tím a predovšetkým si vybudovať emocionálnu odolnosť? Medzi agilitou, psychologickým dešifrovaním a prepnutím sa na nenásilnú komunikáciu sa vám od nás dostane niekoľko rád, vďaka ktorým sa váš každodenný život nezmení na nočnú moru ani na cestu do šialenstva!

Dajte zbohom dokonalému profesionálnemu vzťahu

Ako vyzerá nezvládnuteľný šéf? Roman, manažér v jednej rýchlo rastúcej digitálnej spoločnosti, musí denne fungovať s mierne nevyspytateľným šéfom. Roman spomína dva typy týchto situácii: „Po prvé, keď napríklad žiadam nadriadeného o schválenie, často sú jeho reakcie nepredvídateľné, pretože sa vymykajú akejkoľvek logike. Na strane druhej sú jeho reakcie často iracionálne.“Ludovic Girodon, konzultant, rečník a autor špecializujúci sa na manažment tímu tvrdí, že „vyrovnávať sa s napätím je súčasťou práce manažéra. Pracovné vzťahy nie sú dokonalé, obzvlášť na týchto pozíciách.“ Považuje za kľúčové, aby sa s touto skutočnosťou manažéri zmierili. „Musíme akceptovať skutočnosť, že vzťah so šéfom nebude ľahký. Mali by sme sa na to pozerať ako na výzvu a nie ako trápenie. Je to otázka postoja.“ Ďalej apeluje na manažérov, aby si pri komunikácii s prchkými povahami zachovali nadhľad, pretože títo ľudia majú len zriedka zlé úmysly. „Obvykle si nie sú vedomí následkov, ktoré svojím správaním spôsobujú. Vychádzať z tohto predpokladu skutočne pomáha.“

Nebojte sa dať manažérovi feedback

Často sa hovorí o manažérskej odvahe, poznáte ale aj momenty tej zamestnaneckej? Odvaha je v prípade konfliktu veľmi užitočná vlastnosť a Ludovic Girondon ju dokonca považuje za kľúčovú. Na zdravý pracovný vzťah treba dvoch. Namiesto obviňovania toho druhého sa musíte „pozrieť najprv na seba. Som pre môjho manažéra dobrým kolegom? Viem, čo je preňho dôležité a do akej miery sa viem prispôsobiť?“. Všetko toto si musíte zodpovedať predtým, než „sa odvážite ísť s manažérom porozprávať, využívajúc základy nenásilnej komunikácie (NVC): problém popíšem na základe konkrétnych skutočností, potom vysvetlím ako to vnímam ja, a následne navrhnem spoločné riešenie. Pointa je viesť s nadriadeným konštruktívny dialóg, ktorý vo výsledku nebude úspešný, no za pokus to stojí.“ Toto je presne ten spôsob, ako sa neuzatvárať do role obete. Ludovic Girodon zdôrazňuje jeden dôležitý, a zároveň oslobodzujúci bod: „Náš kariérny osud máme v rukách viac, než si myslíme“. Aby ste to dosiahli, musíte vo vzťahu udržiavať rovnováhu tým, že si budete v rámci svojho vzťahu nadriadený vs. zamestnanec opakovane nastavovať hranice.

Nájdite spôsob, ako spolu komunikovať

Roman tak učinil a išiel na svojho šéfa psychologicky tak, že pozoroval jeho správanie. „Na tento typ osobnosti musia existovať nejaké páky. Mne sa osvedčil rozhovor na tému biznisu alebo výkonu, ktorý otočí diskusiu správnym smerom. Sú to skvelé spúšťače. Roman našiel aj inú zaujímajú cestu, ako na to. Dokázal som identifikovať, čo môjho manažéra inšpiruje (značka, inšpiratívni lídri, atď.). Ukážem mu, že je na zlej ceste tým, že mu uvádzam príklady, ktoré má sám rád. Ide o neomylný zásah do čierneho!“ Súčasťou jeho práce sa stala psychológia, bez ktorej by sa nezaobišiel.

Ak chcete ísť ešte ďalej, Girodon navrhuje zapojiť aj nástroje osobného rozvoja. „Akonáhle si svoje uvedomíte a uznáte ich, na úžitok vám môžu padnúť psychometrické nástroje ako MBTI alebo DiSC. Môžu vám poslúžiť ako zámienka na nastavenie spoločného pracovného postupu. Vďaka nemu získate určitú perspektívu, v opačnom prípade hrozia konflikty, ktoré by sa mohli negatívne podpísať na výkonnosť biznisu.“

Manažér ako filter medzi vedením a členmi tímu

Roman dnes v roli manažéra plní aj úlohu „hromozvodu“, to znamená, že vystupuje ako filter medzi generálnym riaditeľom a zvyškom tímu, čo pred jeho príchodom vo firme neexistovalo. „Na nastavenie procesov a zmenu návykov je potrebný určitý čas, pretože si musíte získať dôveru riaditeľa. Z dlhodobého hľadiska táto stratégia funguje dobre.“ Nemusí to tak ale byť vždy. V tomto prípade Roman odporúča zamerať sa na biznisovú stránku veci: „Zdôrazňujem, že pokoj a spokojnosť zamestnancov sú v záujme výkonnosti firmy. Tam to ale nekončí. Tímu poviem, aby si zachovali odstup. Nezachraňujeme životy! Podporujem ich v tom, aby vypli a robím všetko pre to, aby som pre nich vytvoril zdravé pracovné prostredie tým, že všetky otrasy si odnesiem ja sám.“

Ludovic Girodon posilňuje svoje tvrdenia: „Vy musíte byť konzistentní v nekonzistentnosti. Ide o to, že nie vždy budete mať všetky rozhodnutia vo vašich rukách. Možno s výsledkom nebudete súhlasiť, no musíte sa naučiť ich prijať a transparentne odkomunikovať svojim zamestnancom. Ide o súčasť hry: pracovať vo firme niekedy znamená prijať rozhodnutia, s ktorými sa nestotožňujeme na 100 %.“ Nesúhlas navyše nie je zásadným problémom, pokiaľ manažér dobre zdieľa víziu, poslanie, hodnoty a účel spoločnosti. Takto skutočne chráni svoj tím z dlhodobého hľadiska.

Zastavte domino efekt negativity

V tejto situácii vám hrozí, že sa v nej zacyklíte a budete špirálovito prenášať negativitu na ostatných členov tímu. Ludovic Girodon nám v tejto súvislosti poskytol kľúčovú radu: „Hoci to môže byť ťažké, musíte uznať nielen šéfove chyby, ale aj kvality. Cieľom je vyhnúť sa pozornosti na negatívne stránky jeho osobnosti, pretože to je začiatok konca profesionálneho vzťahu. Dovedie vás to k nečestnej komunikácii a pokazí každému život.“

Týmto racionálnym postupom sa vyhnete vízii boja proti spoločnému nepriateľovi. „Je zbytočné proti tomu bojovať, tvrdí. Musíte sa držať faktov a žiť v nekomfortnej zóne.“ Romanovi sa šírenie negativity podarilo zastaviť aj sčasti vďaka svojej osobnosti. „Mám šťastie, že som prirodzene celkom pokojný človek, povedal. Zameriavam sa na riešenia, preto si viem zachovať rovnováhu. Namiesto preberania problému alebo vyvíjania tlaku okamžite prichádzam s riešeniami. Zmieril som sa, že som si vybral práve toto povolanie. Som tu, aby som problémy riešil. Túto stávku uzavriete, keď sa ako manažér stanete súčasťou rýchlo sa rozvíjajúcej digitálnej spoločnosti. V opačnom prípade bude pre vás lepšie pouvažovať o zmene povolania.“

Preložila Zuzana Chovancová
Foto: Welcome to the Jungle
Sledujte Welcome to the Jungle na Facebooku,prihláste na odber noviniek a nechajte si posielať naše články každý týždeň!

Les thématiques abordées